W pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena okupu płaconego za odszyfrowanie danych wzrosła o 43 proc. w porównaniu z czwartym kwartałem ubiegłego roku.
Najnowszy raport firmy Coverware przynosi niepokojące dane na temat ataków ransomware. Ofiary coraz częściej ulegają szantażystom, co dodatkowo nakręca spiralę ataków oraz przyczynia się do zwiększenia wartości okupów.
Coverware informuje, iż w pierwszym kwartale 2021 roku średnia cena okupu płaconego za odszyfrowanie danych wyniosła 220 298 dolarów, to oznacza wzrost o 43 proc. w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku. Wartość mediany opiewała na 154 108 dolarów - o 50 proc. więcej aniżeli w kwartale poprzedzającym.
Według raportu, średnia i mediana zostały podwyższone przez kilka grup, w tym operatorów stojących za Sodinokobi, Conti V2 i Lockbit. Jednak w pierwszym kwartale bieżącego roku szczególnie dotkliwe dla ofiar okazały się szkody wyrządzone przez ransomware Clop. Autorzy raportu zauważają, że część gangów wykorzystuje swoje zyski do poszukiwanie skuteczniejszych sposobów i narzędzi na infiltrację organizacji. Innym ważnym trendem jest zmiana kierunków ataków. Coverware odnotował spadek wysyłanych przez oszustów wiadomości phishingowych i wzrost wykorzystania luk występujących w zabezpieczeniach oprogramowania. Według raportu napastnicy najczęściej czynili użytek z błędów występujących w produktach VPN firm Fortinet i Pulse Secure.
Fałszywe poczucie bezpieczeństwa
Zdaniem Coverware spełnianie żądań gangów ransomware stwarza fałszywe poczucie bezpieczeństwa, a także niespodziewane konsekwencje i przyszłe zobowiązania.
- W ponad setkach przypadków nie natknęliśmy się jeszcze na przykład, w którym zapłacenie cyberprzestępcy za ukrywanie skradzionych danych pomogło ofierze zmniejszyć odpowiedzialność lub uniknąć szkód biznesowych. Ransomware staje się dla cyberprzestępców lukratywnym biznesem. Coraz wyższe okupy, które płacą poszkodowane organizacje, zachęcają napastników do intensyfikacji działań. To źle wróży na przyszłość. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że według najnowszego raportu firmy Bitdefender w 2020 roku liczba ataków przeprowadzanych za pośrednictwem oprogramowania ransomware wzrosła o 485 proc. w ujęciu rocznym - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken.
Gangi ransomware wprowadziły w ubiegłym roku do swoich działań eksfiltrację danych. Jak wynika z publikacji Coverware w pierwszym kwartale 2021 roku napastnicy w 77 proc. przypadków ujawnili przynajmniej część skradzionych informacji. Dla porównania w czwartym kwartale ten współczynnik wynosił 70 proc. Ta praktyka stałą już normą, choć jak zaznaczają eksperci przejęte przez hakerów dane nie zawsze są poufne.
Pobierz raport o najlepszych Software House'ach 2021
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»