Automatyzacja marketingu pozwala łączyć dwa priorytety: dostosowanie treści do oczekiwań klientów oraz zdjęcie z marketingowca ciężaru wykonywania powtarzalnych czynności. Działanie z pozoru może wydawać się wewnętrznie sprzeczne: z jednej strony indywidualizacja, z drugiej - automatyzacja.
Artykuł zewnętrzny
Automatyzacja marketingu pozwala łączyć dwa priorytety: dostosowanie treści do oczekiwań klientów oraz zdjęcie z marketingowca ciężaru wykonywania powtarzalnych czynności. Działanie z pozoru może wydawać się wewnętrznie sprzeczne: z jednej strony indywidualizacja, z drugiej - automatyzacja. Ale to nie pomyłka, tak właśnie funkcjonuje automatyzacja marketingu i przynosi rezultaty w postaci generowania nowych leadów, o ile jest dobrze wykorzystana.
Korzystanie z automatyzacji możesz porównać do uprawiania ogrodu. Ogrodnik potrzebuje żyznej gleby, nasion, wody oraz światła, aby wyhodować okazałe kwiaty. Jako marketingowiec potrzebujesz narzędzi, dzięki którym zbudujesz relacje z klientami.
Warto to podkreślić: tak jak efektem pracy ogrodnika są piękne kwiaty, tak efektem Twojej pracy są dobre relacje z klientami. Tak jak ogrodnik sieje nasiona, podlewa je i dostarcza światła, tak Ty korzystasz z zestawu narzędzi określanych jako automatyzacja marketingu, aby dostarczyć klientom dokładnie tego, czego w danym momencie potrzebują. Wtedy klienci, podobnie jak rośliny, rozkwitają i zamieniają się w zadowolonych, płacących klientów.
W praktyce na automatyzację składają się: odpowiednie oprogramowanie oraz strategia. Najbardziej udane strategie automatyzacji marketingu nie polegają na stworzeniu ścieżki, którą klient podąży do końca lejka zakupowego. Zamiast tego automatyzacja powinna zniwelować obawy klienta przed skorzystaniem z oferty i pogłębić relację z nim. W kolejnym kroku klient ma trafić do działu sprzedaży, aby ten doprowadził do finalizacji transakcji.
Zakup leadów - droga na skróty kończąca się ślepym zaułkiem
Wielu marketingowców kupuje leady, a dokładniej - bazy adresów mailowych, zamiast gromadzić je metodą inbound marketingu. Kupno leadów wydaje się rozwiązaniem szybszym niż budowa systemu generacji leadów z własnej strony www, ale - na dłuższą metę - mniej skutecznym, ponieważ nie tworzy głębokiej, długotrwałej więzi z klientem.
Należy pamiętać, że gdy do klienta trafiają przypadkowe, niepotrzebne mu treści (a to wysoce prawdopodobne przy zakupie leadów), czuje się zdezorientowany, a nawet poirytowany. Tak przeprowadzona automatyzacja wzmaga opory klienta przed skorzystaniem z oferty, a nie buduje pozytywnej relacji z marką.
Generowanie leadów - dlaczego takie ważne i od czego rozpocząć?
Automatyzacja musi wspierać generowanie nowych leadów. Jeśli nie będzie stałego dopływu nowych leadów, nie pojawią się oczekiwane wyniki. Dobrze obrazuje to następujący przykład: Sprzedawca koncentruje się na bazie klientów, którą już ma i stara się “wycisnąć” z niej więcej. W tym czasie konkurencja przyciąga do siebie pozostałych odbiorców, którzy mogą stać się jej klientami.
Być może dysponujesz bazą klientów pękającą w szwach. Ale co zrobisz, gdy wszystkie leady przekształcisz w klientów albo gdy baza zacznie maleć z roku na rok?
Dlatego zanim rozpoczniesz proces automatyzacji marketingu, zaaranżuj podatny grunt pod kampanie Lead Nurturing. Ich celem jest przygotowanie potencjalnego klienta do dokonania zakupu i zbudowanie z nim mocnej, wartościowej relacji.
Nie ma efektywnej automatyzacji bez inbound marketingu
Klasycznie rozumiana automatyzacja polega na wysyłaniu zaprogramowanej czasowo sekwencji e-maili i śledzeniu wskaźników ich otwarcia lub kliknięcia w linki z wiadomości. Taka automatyzacja nie przynosi wymiernych efektów.
Musisz dodać szerszy kontekst. Zapytaj: Jaka osoba kryje się pod leadem? Czym się interesuje? Jakie treści dla niej przygotować, aby zbudować pozytywne doświadczenia z marką?
Automatyzacja marketingu powinna opierać się na strategii inbound, która wykorzystuje informacje zgromadzone o potencjalnym odbiorcy oferty. Dzięki nim jesteś w stanie skutecznie zaplanować automatyzację i dostarczyć odbiorcy treści, jakiej oczekuje i w czasie, który mu najbardziej odpowiada.
Dobra automatyzacja marketingu uwzględnia zmieniające się potrzeby Twoich klientów oraz ich interakcje z marką na wszystkich kanałach komunikacji - nie tylko poprzez e-mail. Dane o odbiorcach pozyskasz także, śledząc ich działania w social mediach czy zachowania na stronie internetowej (np. przeglądanie cennika czy zatrzymywanie się na określonych treściach). Dopiero takie informacje pozwalają Ci dobrze zaplanować zadania w automatyzacji marketingu.
Najbardziej efektywna automatyzacja nie opiera się jedynie na kampaniach mailingowych. Korzysta z różnych możliwości kontaktu z potencjalnymi klientami, aby wpłynąć na ich decyzje zakupowe.
Chcesz dowiedzieć się, kiedy najlepiej wprowadzić automatyzację marketingu w firmie?
Nie wiesz, jak wybrać narzędzia do automatyzacji marketingu najlepsze dla Twojego biznesu?
Jesteś ciekaw, o ile rosną przychody firm, które zautomatyzowały proces generowania leadów?
Przeczytaj cały artykuł o automatyzacji marketingu na blogu businessweb.pl.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»