
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Poczta Polska będą rozwijać kompetencje cyfrowe obywateli.
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Poczta Polska podpisały deklarację współpracy w zakresie budowy usług e-administracji i rozwijania kompetencji cyfrowych obywateli. Plany Poczty Polskiej obejmują utworzenie do 500 Centrów Aktywności Cyfrowych (CAC) oraz umożliwienie bezpłatnego dostępu do Internetu w 4500 placówkach pocztowych.
Ta współpraca to część Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 -2020, który ma na celu upowszechnienie dostęp do szybkiego internetu i e-administracji oraz rozwój cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Poczta Polska, która ma sieć ok. 7500 placówek w całym kraju, jest więc naturalnym MAC.
- Nasza współpraca umożliwi obywatelom załatwianie spraw urzędowych w placówkach pocztowych i przyczyni się do informatyzacji administracji. To dobra forma wykorzystania ogromnego potencjału jaki ma Poczta, na który składa się kilkutysięczna sieć placówek i nowoczesne cyfrowe rozwiązania – powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji.
– Porozumienie z Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji umożliwi Poczcie Polskiej świadczenie usług na linii obywatel – państwo. Jesteśmy wiarygodnym partnerem w realizacji usług e-government dla obywateli – powiedział Jerzy Jóźkowiak, prezes zarządu Poczty Polskiej.
W Centrach Aktywności Cyfrowej w placówkach Poczty Polskiej będzie można założyć i potwierdzić Profil Zaufany, otworzyć działalność gospodarczą w systemie CEIDG, zweryfikować dowód rejestracyjny i prawo jazdy oraz przez całą dobę korzystać z bezpłatnego Wi-Fi. Zakres dostępnych usług będzie w przyszłości poszerzany.
Najwyższy czas. Póki co Unia Europejska na naszych cyfrowych kompetencjach, a raczej ich braku nie pozostawia suchej nitki. Jeśli chodzi o korzystanie z sieci, wleczemy się w ogonie Europy. Gorzej od nas radzą sobie między innymi Rumunia, Bułgaria i pogrążona w problemach ekonomicznych Grecja - państwa, których wyprzedzenie trudno uznać za sukces.
Ale nie tylko UE krytycznie spogląda na to, co dzieje w polskim e-państwie. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli jasno stwierdzal wieloletnie zaniedbania, jeśli chodzi o bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. Jak można było przypuszczać w tym zakresie nie robiono nic, a jeśli już - działania były chaotycznie, niezorganizowane i doraźne. MAC, który miał pilotować zagadnienie nie robił tego, bo nie miał zasobów, ani nawet uprawnień. Resorty jak sparaliżowane czekały więc na gotowe rozwiązania importowane prostu z Brukseli.
Aktywność państwa paraliżował przede wszystkim brak jednego ośrodka decyzyjnego, koordynującego działania innych instytucji publicznych oraz bierne oczekiwanie na rozwiązania, które w tym obszarze ma zaproponować Unia Europejska.
Pobierz ebook "Cyberbezpieczeństwo firm. Ebook z poradami ekspertów"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»