
Każdego dnia dochodzi do 40 mln ataków hakerskich na całym świecie. I choć Polska znajduje się wśród 30 najbezpieczniejszych krajów na świecie (15 miejsce w Europie), nasz kraj znalazł się na celowniku chińskich cyberprzestępców – takie wnioski płyną z raportu bezpieczeństwa sieciowego firmy Check Point.
Wydatki na systemy zapewniające cyberbezpieczeństwo systematycznie rosną. Liderami w tym zakresie są cyberprzestępcy, którzy wydają na nie 10-krotnie więcej niż przeciętne firmy. Ryzyko ataku na nasze telefony, komputery rośnie do tego stopnia, że dziś w przypadku jednego użytkownika cyberochroną trzeba objąć średnio pięć urządzeń.
W opinii ekspertów Check Point Research, Polska odnotowała w marcu 2019 roku umiarkowany wzrost zagrożeń sieciowych, nadal pozostaje w tyle za prawdziwie bezpiecznymi krajami: Bośnią i Hercegowiną (23,2), Słowenią (25,2), Irlandią oraz Danią (31,3 pkt). Pocieszający może być fakt, iż Szwajcaria, Austria i Francja znalazły się niżej niż Polska. Najbardziej niebezpiecznym krajem w Europie była Macedonia, której sieci znalazły się wśród 10 najniebezpieczniejszych na świecie!
Zmiany na mapie zagrożeń
Z danych Check Pointa wynika, że cryptominer Coinhive, wydobywający kryptowalutę Monero, spadł z czołowej pozycji globalnego indeksu zagrożeń po raz pierwszy od grudnia 2017 roku. Pomimo zamknięcia swoich usług już 8 marca, Coinhive nadal zajmuje 6. miejsce w zestawieniu. Cryptoloot natomiast po raz pierwszy otwiera listę szkodliwego oprogramowania, a cryptominery nadal dominują wśród najbardziej rozpowszechnionych szkodliwych programów atakujących organizacje na całym świecie.
Pomimo wygaszenia, kod Coinhive JavaScript jest nadal dostępny na wielu stronach internetowych. Jak na razie żadne wydobycie nie ma miejsca, jednakże jeśli wartość kryptowaluty Monero znacznie wzrośnie możliwe, że Coinhive wróci do życia. Niewykluczony jest także wzrost aktywności innych cryptominerów, ale zamiast obierać na cel strony internetowe, które przynoszą ograniczone zyski po ostatnich spadkach indeksów kryptowalut, mogą one w coraz większym stopniu skupiać się na środowiskach chmurowych przedsiębiorstw. Wbudowana skalowalność środowisk w chmurze pozwala na wydobycie w znacznie większych ilościach. Zespół badawczy Check Point zaczął dostrzegać, że organizacje ponoszą opłaty sięgające setek tysięcy dolarów swoim dostawcom chmury za zasoby obliczeniowe wykorzystywane przez hakerów wykorzystujących cryptominery. Jest to poważne ostrzeżenie dla organizacji wykorzystujących chmury obliczeniowe.
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »