65,2 proc. Polaków uważa system e-zdrowia za słabo lub bardzo słabo rozwinięty.
Rozmowy wideo z lekarzem to codzienność w USA, Francji i Anglii. Elektroniczne recepty są już od 7 lat w Estonii. Z takiego rozwiązania korzystają także mieszkańcy Norwegii, Finlandii, Szwecji, Belgii, Włoch, Islandii i Grecji. W Polsce prace nad e-receptą trwają. Polacy w publicznych placówkach medycznych nadal nie mogą korzystać z wielu cyfrowych rozwiązań, które ułatwiają i przyspieszają konsultacje z lekarzem. Aż 65,2 proc. z nas uważa system e-zdrowia za słabo lub bardzo słabo rozwinięty.
- W Polsce cyfryzacja służby zdrowia jest na dość niskim poziomie. Niektóre prywatne placówki udostępniają takie usługi on-line, jak rejestracja czy też przeglądanie historii choroby pacjenta. Jeżeli natomiast spojrzymy na publiczną służbę zdrowia, to tutaj sytuacja wygląda bardzo słabo - mówi newsrm.tv Łukasz Kamiński, dyrektor zarządzający LekSeek Polska.
Raport „E-Zdrowie oczami Polaków”, przygotowany na zlecenie LekSeek Polska, pokazał, że Polacy słyszeli o niektórych formach cyfryzacji służby zdrowia. Możliwość rejestracji on-line wskazało 73,6 proc. zapytanych, dzwonienie do lekarza i umawianie się na wizyty przez telefon - 69,6 proc. osób. Natomiast odbieranie wyników badań przez telefon czy internet wskazała połowa respondentów (50,5 proc.). Nieco mniej, bo 40,6 proc., mówiło o telefonach dotyczących ofert medycznych. Tylko 39,9 proc. zapytanych wymieniło aplikacje mobilne jako narzędzie do zarządzania wizytami, płatnościami i receptami a 7,7 proc. nie słyszało o żadnej formie cyfryzacji służby zdrowia.
- Co prawda już od dłuższego czasu trwają rozmowy o e-recepcie, ale dla porównania w Estonii już od 7 lat pacjenci mogą korzystać z takiego rozwiązania. Nie jest to też jedyny kraj europejski, w którym to rozwiązanie jest dostępne. Z e-recepty korzystają już mieszkańcy Norwegii, Finlandii czy Grecji. W Polsce wideorozmowy z lekarzem są rozwiązaniem niszowym, a w USA i Francji stają się narzędziem stosowanym przy terapii - dodaje Łukasz Kamiński.
Jak w świetle raportu wygląda cyfryzacja w Polsce? Najczęściej wskazywanym rozwiązaniem, z którego skorzystali zapytani, jest dzwonienie do lekarza i umawianie się na wizytę. Takiej odpowiedzi udzieliło 60,8 proc. osób. Możliwość rejestracji on-line wymieniło 44,9 proc. respondentów, odbieranie wyników badań przez telefon czy internet - 29 proc., telefony dotyczące ofert medycznych - 21 proc. zapytanych. Jedynie 8,8 proc. badanych korzystało z aplikacji do zarządzania wizytami, płatnościami i receptami, a 13,7 proc. przyznało, że nie korzystało z żadnej z powyższych form cyfryzacji.
65,2 proc. Polaków uważa system e-zdrowia za słabo lub bardzo słabo rozwinięty. Najbardziej negatywnie oceniają poziom cyfryzacji medycyny w Polsce osoby w grupie wiekowej 50+ (71,6 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (77 proc.), ale słabe oceny przyznają także mieszkańcy wsi (63 proc.). Najbardziej pozytywną opinię na ten temat mają ludzie młodzi – 14 proc. uważa, że polski system e-zdrowia jest dobrze lub bardzo dobrze rozwinięty.
Pobierz ebook "Ebook: Jak skutecznie sprzedawać w internecie"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»