1.09.2017 / Biznes
 

Internet pojazdów będzie przetwarzał 10 exabajtów danych miesięcznie

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Prototypowy autonomicznych samochód Google'a
Prototypowy autonomicznych samochód Google'a

Dziś funkcjonują już systemy do śledzenia pojazdów, analizowania ich tras i podpowiadania wyboru lepszych, jednak to jeszcze nie jest Internet pojazdów - IoV, Internet of Vehicles. Ten umożliwiać będzie komunikowanie się samochodów między sobą - docelowo aut autonomicznych, które nie będą już miały miejsca dla kierowcy. Jednak aby pojazdy mogły przesyłać między sobą dane oraz komunikować się zdalnie z serwisem i służbami ratunkowymi, potrzebna jest infrastruktura zdolna przetworzyć nawet miliard gigabajtów - 10 exabajtów - danych miesięcznie. Tyle danych już za osiem lat wytwarzać będą samochody.

Koncepcja Internet pojazdów opiera się na rozwiązaniach funkcjonujących od lat, takich jak inteligentne systemy transportu działające w Europie (w tym w Polsce) i Japonii oraz projektach wymiany informacji pomiędzy środkami transportu.

Dla przykładu w New Delhi wszystkie licencjonowane riksze w liczbie 55 tys. zostały obligatoryjnie wyposażone w urządzenia GPS po to, by możliwe było monitorowanie tras, jakimi podążają do celów wskazywanych przez turystów. W przypadku stwierdzenia nadużycia polegającego na bezzasadnym wybraniu znacznie dłuższej drogi rikszarz jest natychmiast pociągany do odpowiedzialności.

Chińskie Ministerstwo Transportu zleciło natomiast instalację systemów GPS we wszystkich autobusach dalekiego zasięgu i samochodach ciężarowych przewożących niebezpieczne ładunki. Dzięki temu nadzoruje sposób jazdy prowadzących je kierowców, a ponadto wcześniej ostrzega ich przed potencjalnymi zagrożeniami czy sugeruje trasy o znacznie mniejszym natężeniu ruchu.

Brazylia z kolei postawiła sobie za cel wyposażenie wszystkich zarejestrowanych w kraju samochodów w elektroniczne chipy identyfikacyjne. Mają być one skomunikowane z państwowym zautomatyzowanym systemem identyfikacji pojazdów.

Samochód wzywa mechanika 

IoV stanowi rozszerzenie tych idei. Rozwiązania adresowane głównie do prywatnych odbiorców tej technologii pozwalają realizować koncepcję "inteligentnej jazdy", tworzyć dynamiczne mapy podróżowania czy zapewniać obsługę assistance na zupełnie innym poziomie niż dotychczas – w oparciu o analizę danych w trybie real-time.

Przykład? Rozwiązanie koncernu General Motors – OnStar, które dzięki umieszczonym w strefach zgniotu czujnikom automatycznie reaguje na zderzenie, nawiązując połączenie z doradcą. Jego zadaniem jest dowiedzenie się, czy ludzie jadący tym pojazdem potrzebują pomocy. Jeśli nie uzyska żadnej odpowiedzi, natychmiast wysyła służby ratownicze na miejsce zdarzenia.

Osoby podróżujące samochodem wyposażonym w ten system mogą także same wezwać pomoc przy pomocy przycisku SOS. Ponadto właściciel auta może zarządzać nim zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi, a w przypadku gdy będzie potrzebował wsparcia w nieznanym rejonie może połączyć się z doradcą, który po rozpoznaniu oczekiwań kierującego pojazdem prześle właściwe koordynaty do wewnętrznej nawigacji GPS.

Elektryczne auto koncernu – Chevrolet Bolt – jest z kolei pojazdem standardowo wyposażonym w łączność 4G LTE, więc do kosztów jego eksploatacji należy doliczyć również abonament internetowy.

System Hyundai Blue Link skierowany jest głównie do rodziców często udostępniających swoje auto dzieciom, ostrzeże ich bowiem w sytuacji, gdy samochód użytkowany jest dłużej niż uprzednio wprowadzony limit bądź znajdzie się poza dozwolonym przez rodzica obszarem. Interfejs kierowcy Audi jest natomiast w stanie, bazując na analizie danych z sieci, przedstawiać zestawienia cen paliw na znajdujących się w pobliżu stacjach benzynowych.

200 mln "rozmawiających" aut

Nie sposób pominąć kluczowego elementu IoV, jaki stanowi łączność i wymiana informacji między pojazdami, czyli V2V (Vehicle to Vehicle). Powstały sojusz, jednoczący Toyotę, Intela, Ericssona, NTT DOCOMO i DENSO, za główne zadanie stawia sobie stworzenie odpowiedniej infrastruktury przygotowanej do gromadzenia i przetwarzania znacznych ilości danych generowanych przez przesyłanie informacji na linii auto – globalna sieć oraz ogromnej ilości danych pochodzących z komunikacji pomiędzy pojazdami.

- To właśnie ten obszar łączności stanowił będzie największe wyzwanie zarówno dla powołanego konsorcjum, jak i dla wszystkich ośrodków przetwarzania danych obecnych w strukturach Internetu pojazdów. Ma to bezpośredni związek z badaniami i rozwojem autonomicznych pojazdów, które do bezpiecznego poruszania się po drogach mają potrzebę "rozmawiania ze sobą" przez cały czas. Muszą znać swoje lokalizacje, prędkość, cel podróży, stale analizować obraz z kamer i status działania wszystkich technologicznych komponentów obecnych na pokładzie. Intel podaje, że jeden autonomiczny pojazd będzie generował średnio 4000 GB każdego dnia, dlatego zagwarantowanie odpowiedniej, a zarazem zabezpieczonej przed dostępem niepowołanych osób, infrastruktury chmurowej koordynującej wymianę informacji już dzisiaj jest dużym wyzwaniem. Zwłaszcza kwestie bezpieczeństwa danych i wszystkich systemów zaangażowanych w ich przetwarzanie i transmisję – bardzo ważne w każdym rodzaju Internetu rzeczy – w IoV są kluczowe – podkreśla Robert Mikołajski z Atmana.

Potrzeby w tym zakresie mogą przerosnąć dotychczasowe oczekiwania, biorąc pod uwagę fakt, że według prognoz firmy Huawei, technologia Internet of Vehicles będzie generować więcej danych niż cała światowa branża telekomunikacyjna. Ponadto nie brakuje ambitnych planów popularyzacji autonomicznych pojazdów, co potwierdza przykład Japonii. Rząd Kraju Kwitnącej Wiśni wierzy, że do rozpoczęcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 2020 roku będzie dysponował uregulowaną technologicznie i prawnie flotą autonomicznych taksówek, z których będą korzystać uczestnicy tego sportowego wydarzenia.

Wśród doniesień dziennika "The Guardian" znalazła się informacja, że do końca dekady po ulicach całego świata poruszać się będzie już 200 milionów aut aktywnie wymieniających informacje z globalną siecią. To potwierdza trafność opisywanej inicjatywy przedsiębiorstw teleinformatycznych wspólnego zadbania o przetwarzanie i bezpieczeństwo gigantycznych ilości danych wytwarzanych przez pojazdy.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.