ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W dobie pandemii, Internet stał się naszym podstawowym narzędziem pracy, miejscem spotkań ze znajomymi oraz środkiem do wykonywania podstawowych czynności życia. Zakupy online nigdy nie cieszyły się tak dużą popularnością jak obecnie. Wymusiło to równocześnie walkę o klienta. Na rynku e-commerce przetrwają tylko najsilniejsi gracze. Kluczem do sukcesu jest rozpoznawalna marka. Przeczytaj jak od strony prawnej możesz ją zabezpieczyć.
W dobie pandemii, Internet stał się naszym podstawowym narzędziem pracy, miejscem spotkań ze znajomymi oraz środkiem do wykonywania podstawowych czynności życia. Zakupy online nigdy nie cieszyły się tak dużą popularnością jak obecnie. Wymusiło to równocześnie walkę o klienta. Na rynku e-commerce przetrwają tylko najsilniejsi gracze. Kluczem do sukcesu jest rozpoznawalna marka. Przeczytaj jak od strony prawnej możesz ją zabezpieczyć.
Nazwa firmy cenniejsza niż złoto
Przedsiębiorcy prześcigają się w pomysłach na wypromowanie marki. Całą energię inwestują w budowanie jej rozpoznawalności. Niestety często w tej gonitwie za klientem zapominają o jej zabezpieczeniu przed nieuczciwą konkurencją.
Dobrze dobrana, chwytliwa nazwa firmy działa jak magnes na klientów. Jest równocześnie łakomym kąskiem dla innych firm z branży. Rozpoznawalna marka budzi zaufanie i jesteśmy w stanie zapłacić za nią więcej. Dlatego też nazwa firmy uznawana jest za najcenniejszy składnik aktywów przedsiębiorstwa i powinna być silnie chroniona od strony prawnej.
Doskonale oddają to słowa Johna Stuarta – dyrektora korporacji Quake, który powiedział „Gdyby trzeba było podzielić firmę, to oddałbym majątek, halę produkcyjną i wyposażenie, a sobie zatrzymałbym markę – i tak wyszedłbym na tym o wiele lepiej”.
Zobacz również:
- Dofinansowanie na zgłoszenie znaku towarowego. Jak zdobyć 1000 EUR grantu?
Jak chronić nazwę sklepu internetowego w sieci?
Wyróżniamy dwa podstawowe modele ochrony nazwy i logo firmy. Jeden z nich jest zupełnie darmowy i przewidziany przez polskie prawo niejako „z automatu”.
Paradoksalnie ten brak formalizmu jest równocześnie jego największą wadą. Jak dochodzi do sporu o markę, to trzeba jakoś wykazać, że to nam przysługują do niej prawa. Należy więc przedstawić na to dziesiątki a nawet setki dowodów. Finalnie sędzia ocenia ich wagę i przyznaje nam rację lub nie. To sprawia, że spory w oparciu o prawa bez formalnej rejestracji są dużo bardziej nieprzewidywalne.
Drugi model wiąże się z pewnymi kosztami, ale daje Ci najpełniejszą ochronę Twojej marki i pozwala spać spokojnie. Polega na rejestracji znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Czym jest znak towarowy i jak wygląda procedura rejestrowa? O tym poniżej.
Co może być znakiem towarowym?
Znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które pozwala odróżnić oferowane przez Ciebie produkty lub usługi od tych konkurencyjnych. Aby takie oznaczenie pomyślnie przeszło procedurę rejestrową, musi spełniać dwa podstawowe wymogi.
Po pierwsze: musi służyć do komercyjnego oznaczania produktów lub usług. Składając wniosek o rejestrację, musisz wskazać towary lub usługi, które będziesz pod swoją marką oferować. Robi się to w oparciu o tzw. klasyfikację nicejską. Nie da się uzyskać monopolu tylko na nazwę lub logo. Musi być to połączone z działalnością komercyjną.
Po drugie: wybrane przez Ciebie oznaczenie musi mieć zdolność odróżniającą. Im bardziej oryginalna i fantazyjna nazwa, tym większa szansa na pomyślą rejestrację. Oznaczenia opisowe, które wprost wskazują na rodzaj oferowanych produktów i usług, są z góry skazane na porażkę.
Jak przebiega rejestracja znaku towarowego?
Procedura rejestrowa wszczynana jest na wniosek zainteresowanego.
Jeśli chcesz chronić swoją markę na terytorium RP, Twoją sprawą zajmie się Urząd Patentowy RP. W przypadku rejestracji międzynarodowej zgłoszenie powinno wpłynąć do Biura Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie.
Możesz również chronić swój znak na danym obszarze np. na terytorium Unii Europejskiej lub w wybranym kraju. W tym drugim przypadku wniosek składasz do narodowego urzędu patentowego.
Po tym, jak uiścisz opłaty zgłoszeniowe, urzędnik przeanalizuje Twoje zgłoszenie. O ile nie znajdzie błędów formalnych, przeszkód bezwzględnych i nikt nie zgłosi sprzeciwu do rejestracji, to otrzymasz świadectwo ochronne. To niepodważalny dowód, że to właśnie Tobie przysługują prawa do znaku.
Procedura rejestrowa – opłaty i formalności
Procedura rejestracji znaku towarowego jest dość sformalizowana. Wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych terminów, uiszczenia stosownych opłat oraz wyraźnego wskazania zakresu ochrony. Nie trudno tutaj o pomyłkę, która może nas kosztować sporo czasu i pieniędzy.
Przykładowo polski Urząd Patentowy odmawia ochrony na każdy znak zawierający w sobie symbol czerwonego krzyża. To oznaczenie znanej międzynarodowej organizacji, dlatego nie może być częścią logo. Podobny los spotka znaki z symbolami narodowymi, jak symbolem Polski Walczącej.
Aby tego uniknąć, warto skorzystać z pomocy rzecznika patentowego. Będzie on czuwał nad przebiegiem całego postępowania i dochowaniem ustawowych terminów.
Zastanawiasz się pewnie ile to wszystko kosztuje? W przypadku rejestracji krajowej jest to inwestycja na poziomie 1-2 tys. zł. Przy zgłoszeniu unijnym około 1 tys. EUR. Do tego należy doliczyć honorarium rzecznika patentowego, jeżeli korzystasz z jego pomocy.
Czy po rejestracji mam pewność, że moja nazwa nie łamie prawa?
To popularny mit. Ludzie myślą, że jeżeli Urząd Patentowy zastrzegł ich znak towarowy, to mają pewność, że działają legalnie. To nie prawda. Ekspert rozpatrujący zgłoszenie weryfikuje je jedynie w podstawowym stopniu. Czyli sprawdza, czy to, co chcesz chronić jest w ogóle znakiem towarowym. Przykładowo nie zastrzeżesz określenia „batonik czekoladowy” na słodycze.
Kolizją do Twojego zgłoszenia mogą być podobne znaki już zarejestrowane. Pamiętaj, że ich ochrona nie jest na identyczność. Jeżeli istnieje ryzyko, że wasz klient się pomyli, to naruszasz prawo. Urząd Patentowy czeka jedynie 3 miesiące czy takie podmioty nie zgłoszą sprzeciwu. Jeżeli nic takiego się nie zdarzy – wydaje świadectwo rejestracji.
Mówiąc wprost – o ile konkurencja nie zauważy Twojego zgłoszenia, to jesteś nawet w stanie zastrzec znak towarowy Coca Cola. Czy to oznacza, że będziesz się mógł taką nazwą legalnie posługiwać? Absolutnie nie. Taka firma i tak może Cię pozwać.
Co daje rejestracja nazwy sklepu internetowego?
Musisz pamiętać, że sam wpis do CEiDG lub KRS nie daje Ci wyłącznych praw do marki.
Formalnie stajesz się właścicielem oznaczenia, które wykorzystujesz do celów komercyjnych dopiero na skutek rejestracji w Urzędzie Patentowym. Dowodem na to jest świadectwo ochronne – niepodważalny dowód w sądzie w razie sporu z konkurentem lub byłym wspólnikiem. Twój monopol na posługiwanie się taką nazwą będzie ograniczony do tego co wybierzesz z Międzynarodowej Klasyfikacji Towarów i Usług.
Rejestracja znaku towarowego jest najlepszym sposobem ochrony przed kradzieżą marki. Masz wtedy pewność, że nikt Cię z takim zgłoszeniem nie wyprzedzi. Jeśli posiadasz zarejestrowaną nazwę lub logo, to jesteś poza zakresem zainteresowania tzw. trolli od znaków towarowych.
Ich działalność już wiele firm doprowadziła na skraj bankructwa. To bardzo popularna ostatnio metoda wyłudzeń. Oszuści celowo wynajdują niezarejestrowane znaki, rejestrują je na siebie, a następnie domagają się opłat licencyjnych za jego użytkowanie. Jeżeli się na to nie zgodzisz – usuną twoją ofertę na Allegro czy Amazonie.
Bezpłatny model ochrony nazwy sklepu internetowego
Źródłem bezpłatnej ochrony marki są przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Niewątpliwie dużą zaletą tego modelu ochrony jest to, że nie wiąże się on z żadnymi formalnościami i jest darmowy. Ochrona przyznawana jest automatycznie temu przedsiębiorcy, który posługuje się daną nazwą czy logo jako pierwszy.
Zakres tej ochrony jest jednak minimalny i bardzo niepewny. Mało która firma może się pochwalić na tyle dużą działalnością, że prawo ochroni ich markę na terenie całej Polski. Dużo częściej sądy uznają, że ta ochrona ma charakter lokalny i ogranicza się do terenu miasta.
Tym samym może się okazać, że choć prawa do marki Ci przysługują, to nie możesz zakazać działalności konkurentowi z drugiego końca Polski. Przykładowo, nikt przez pomyłkę będąc w Gdańsku nie uda się do restauracji w Krakowie.
Sprawa jest o wiele prostsza, gdy masz w ręku świadectwo ochronne do zarejestrowanego znaku towarowego. Wtedy dysponujesz monopolem prawnym do nazwy bądź logo równo na terenie całej Polski.
Czy muszę rejestrować nazwę i logo sklepu internetowego?
Rejestracja marki w Urzędzie Patentowym nie jest obowiązkowa. Przynosi jednak sporo korzyści. Najważniejszą jest bezpieczeństwo. Zastrzegasz znak towarowy i na 10 lat masz spokój. Później wystarczy ochronę przedłużyć na kolejny 10-letni okres.
Przedsiębiorcy, którzy decydują się korzystać jedynie z bezpłatnego modelu ochrony, zaczynają żałować, że nie zastrzegli swojej marki w momencie, gdy dochodzi do sporu. Bardzo często zresztą w takich sytuacjach to ich konkurent robi takie zgłoszenie na siebie jako pierwszy. Wtedy walcząc o prawa do marki muszą zacząć od próby unieważnienia takiego znaku. Jest to trudne, drogie i czasochłonne.
A wystarczyło zrobić takie zgłoszenie jako pierwszy.
Poza tym, wiele platform sprzedażowych, jak chociażby Amazon, daje sporo profitów marketingowych firmom, które swoje marki zastrzegły. Chodzi o program Amazon Brand Registry, który pozwala mieć całkowitą kontrolę nad listingiem ofert. Zastrzeżenie swojej marki na Amazonie pozwala również wygrać walkę o Buy Box, co ma decydujące znaczenie dla wysokości sprzedaży.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»