
Podczas pierwszej fali pandemii większość konsumentów przeszła przez okres paniki, w czasie którym gromadziła zapasy podstawowych towarów, takich jak choćby papier toaletowy. Później, kiedy coraz więcej rynków łagodziło ograniczenia, na znaczeniu zyskiwały takie kategorie produktów jak meble, artykuły domowe i elektronika użytkowa. Jak jest teraz?
Analitycy eMarketera spodziewają się około 2% do 4% wzrostu w niektórych kategoriach, a to znacząca zmiana w stosunku do poprzedniej prognozy, w której prognozowali spadki we wszystkich.
Kategorie takie jak elektronika użytkowa, zabawki i hobby mają wzrosnąć o 4,2%, a sprzedaż detaliczna mebli i domu - o 2,1%. Skąd ta zmiana? Cindy Liu, starszy analityk ds. Prognoz w Insider Intelligence, tłumaczy ją następująco:
- Wielu konsumentów nadal poddaje się kwarantannie, więc inwestują czas i pieniądze, aby jak najlepiej wykorzystać utknięcie w domu. W ujęciu miesięcznym wyraźnie widać szybkie odbicie w niektórych kategoriach począwszy od maja, co zbiegło się z ustawą o pomocy związanej z koronawirusem.
W czasie pandemii, przez cały okres jej trwania, widać wyraźny wzrost zainteresowania towarami "domowymi". Zyskują kategorie jak fitness w domu, komputery i konsole do gier, artykuły gospodarstwa domowego i zestawy do majsterkowania.
Wnioski eMarketera zgadzają się z tymi, które formułują inne ośrodki badawcze. W ankiecie przeprowadzonej przez Amerykańskie Stowarzyszenie Agencji Reklamowych (4A's) zapytano amerykańskich internautów (grupa wiekowa 18+) o produkty, które zamierzają kupić w następnym miesiącu i podczas gdy większość wskazała na żywność (84%) i artykuły gospodarstwa domowego (72%), ale aż jedna czwarta - zabawki lub artykuły artystyczne i rzemieślnicze.
Dane z GlobalWebIndex, które zebrano mniej więcej w tym samym czasie, pokazują z kolei, że aż 32% dorosłych amerykańskich z powodu pandemii spędzi więcej czasu na swoim hobby.
Wnioski są znamienne i udowadniają, że - mimo oczywistego spadku nastrojów konsumenckich - odbicie następuje szybciej niż początkowo przewidywano. - Dla kategorii uznaniowych, takich jak zabawki, meble i elektronika, osiągnięcie jakiegokolwiek wzrostu wśród tych recesji jest ogromnym wyczynem - wskazują analitycy eMarketera.
O tym, że e-commerce w długim terminie okaże się głównym wygranym obecnej sytuacji było wiadomo jednak od dawna. I te przypuszczenia już znalazły potwierdzenie. W pierwszych sześciu miesiącach roku e-konsumenci w USA wydali 347,26 miliardów dolarów, co stanowi wzrost o 30,1% z 266,84 miliarda dolarów w tym samym okresie w 2019 roku, wynika z najnowszej analizy amerykańskiego Departamentu Handlu. Dla porównania, sprzedaż e-commerce w pierwszej połowie 2019 r. Wzrosła zaledwie o 12,7% rok do roku.
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »