18.09.2009 / Biznes
 

Książka na żądanie

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

google drukuje ksiazki.pngGoogle planuje wydanie drukiem 2 milionów książek, które posiada w swojej elektronicznej bazie.

W związku z umową zawartą w czwartek między Google a wydawcą On Demand Books, otwarta została część zdigitalizowanej kolekcji książek. Zbiory drukowane będą na Espresso Book Machine, która jest w stanie wypuścić 300 stron w czasie około pięciu minut. 

Dotychczasowy zbiór Google może się jeszcze zwiększyć, w przypadku korzystnego wyroku sądu dotyczącego przetwarzania i sprzedaży tytułów niebędących już w tradycyjnym druku. Szacowana liczba takich tytułów to ok. 6 milionów. Ponowne wydawanie zapomnianych tytułów komentuje Jennie Johnson, rzecznik prasowy Google: - Cała sprawa zatoczyła koło. Nasz projekt pozwoli użytkownikom wziąć do ręki materialną kopię książki, nawet jeśli w danym kraju znajduje się tylko kilka egzemplarzy, lub nie ma ich wcale.

Już teraz maszyny drukarskie On Demand Books znajdują się w kilkunastu miejscach w USA, Kanadzie, Australii i Egipcie. Pierwsze Espresso korzystające z bazy Google zostanie uruchomione najprawdopodobniej na Uniwersytecie Harvarda.

Szacowana cena egzemplarza będzie niezależna od ilości stron i wyniesie około 8 dolarów. Z kwoty tej jeden dolar będzie zyskiem dla On Demand Books, podczas gdy drugi będzie przeznaczony przez Google na dobroczynność oraz działania non-profit.

W związku z prawami autorskimi pierwszymi tytułami, które będą mogły być dowolnie drukowane, są te, co do których nie ma kontrowersji w sprawie własności intelektualnej. Ze względu na odmienne od europejskich rozwiązania prawne, są to książki wydane przed 1923 rokiem.

Krytycy tego rozwiązania podkreślają fakt, że Google dąży do monopolu na rynku niedrukowanych tytułów, przez co może zbyt łatwo badać preferencje czytelnicze.

Źródło: foxnews.com

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.