"Fakty" są dla szefów i właścicieli firm, "Wydarzenia" dla robotników i rolników.
Kobieta w wieku 60+, emerytka, mieszkanka wsi i miast poniżej 50 tys. mieszkańców o średnich dochodach – to profil widza programów informacyjnych. Pod względem oglądalności królują Fakty TVN zarówno w grupie ogólnej, jak i komercyjnej – wynika z analizy domu mediowego MullenLowe MediaHub.
Analiza programów informacyjnych domu mediowego MullenLowe MediaHub została przygotowana w oparciu o dane Nielsen Audience Measurement za 2015, 2016 i 2017 r. W analizie uwzględniono Fakty, Wiadomości, Wydarzenia, Teleexpress, Wydarzenia Flesz, Panoramę, Teleexpress Extra, Fakty po Faktach i wydania specjalne. |
Eksperci MulleLowe MediaHub wzięli pod uwagę kryterium wieku, dochodów, płci, miejsca zamieszkania, profesji i wykształcenia. Analiza pokazuje sporo różnic pomiędzy widzami poszczególnych programów.
- Od lat kondycja telewizji jest praktycznie niezmienna. Polacy oglądają to medium średnio ponad 4 godziny dziennie. Niemniej jednak zmiana dystrybucji treści oraz rozwój stacji tematycznych zmienił obraz konsumpcji. Od kliku lat najwięcej widzów tracą duże anteny (TVP1, TVP2, Polsat, TVN). Spadki te na ogół wynoszą 3-7 proc. rok do roku. Po dość dobrych wynikach 2014 i 2015 nadeszły ciężkie czasy dla TVP1. W ostatnich dwóch latach stacja traciła odpowiednio 10 i 15 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Spadki te były 2,3-krotnie wyższe od wyników na pozostałych dużych antenach. Co ciekawe, znaczący wpływ na tą sytuację miały oglądalności „programów polityczno-ekonomicznych” (-64 proc. 2017 vs 2016) oraz właśnie „programów informacyjnych” (-22 proc. 2017 vs 2016), które na innych stacjach praktycznie powtórzyły wyniki z 2016 roku – mówi Michał Bakalarczyk, ekspert rynku TV z MullenLowe MediaHub.
TVN dla magistrów
Informacje prezentowane w Teleexpressie i Wiadomościach oglądają najczęściej mężczyźni – 48 proc., czyli więcej niż przeciętny udział mężczyzn w widowni telewizyjnej, z kolei Fakty (58 proc. oglądających) i Wydarzenia (57 proc. oglądających) są magnesem dla kobiet.
Wyższym wykształceniem mogą pochwalić się widzowie sztandarowego programu informacyjnego stacji TVN – stanowią 22 proc., co oznacza o 56 proc. wyższy wynik od średniej programów informacyjnych (14 proc.). Wiadomości i Teleexpress upodobali sobie widzowie ze średnim wykształceniem (ok. 40 proc. widowni), a „Wydarzenia” bez matury (53 proc.).
Faktom ufają w szczególności szefowie i właściciele firm (co dziesiąty widz zarządza jakimś biznesem), zaś Wydarzeniom robotnicy i rolnicy (14 proc.). Emeryci i renciście są wiernymi odbiorcami wszystkich programów informacyjnych, jednak największą grupę przyciąga przed ekrany Teleexpress (58 proc.), na drugim miejscu tej kategorii widzów są Wiadomości (56 proc.). Fakt ten determinuje wiek widzów tych programów – ponad 60 lat ma 57 proc. widzów Teleexpressu i 56 proc. widzów Wiadomości.
Największe miasta wyhodowały wiernych odbiorców Faktów, 12 proc. ich widzów mieszka w miastach powyżej pół miliona mieszkańców – to więcej niż przeciętnie zasiadających przed telewizorem. Pozostałe serwisy w dużych miastach mają wyniki poniżej średniej. Wieś z kolei jest wylęgarnią widowni Wiadomości (46 proc. z nich mieszka na wsi), w małych miastach z kolei wygrywają Wydarzenia i Teleexpress (po 12 proc.).
Polsat wyprzedza TVP
W grupie ogólnej – widzów od 4 roku życia w górę przodują „Fakty” ze średnią oglądalnością ponad 2,8 mln, przed Teleexpresem i Wiadomościami (oglądalność ponad 2,3 mln widzów). Pierwszą piątkę zamykają pozycje Polsatu: „Wydarzenia” i „Wydarzenia Flesz” z widownią odpowiednio blisko 2 mln i ponad 1,5 mln widzów.
Biorąc pod uwagę tzw. grupę komercyjną (w wieku 16-49 lat) widać istotne przetasowanie w rankingu oglądalności. Na drugie i trzecie miejsce awansują pozycje Polsatu, natomiast Wiadomości i Teleexpress spadają na 4 i 5 pozycję. W tej grupie Fakty niezmiennie zajmują pierwszą pozycję, z prawie milionową widownią.
Analiza MullenLowe MediaHub wykazuje, że z roku na rok oglądalność programów informacyjnych spada. Jest to częściowo zbieżne z trendem spadkowym oglądalności stacji z tzw. wielkiej czwórki (TVP1, TVP2, Polsat, TVN). Najdotkliwiej zarówno w grupie szerokiej jak i w komercyjnej spadki te odczuwają programy TVP – bo nawet o 25 proc. rok do roku. Oglądalność newsów w Polsacie spada średnio od 5-10 procent rocznie. Największą stabilność utrzymują Fakty (średnio 5 proc. rok do roku), a w grupie komercyjnej 7 proc.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
<blockquote>wpływ na tą sytuację miały oglądalności „programów polityczno-ekonomicznych” (-64 proc. 2017 vs 2016) oraz właśnie „programów informacyjnych” (-22 proc. 2017 vs 2016</blockquote><br /><br /> przesadzono z ordynarną propagandą jak widać w tv \"publicznej\" :-)))