ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nieprzewidziany wydatek w firmie czy kilkudniowe opóźnienie w uregulowaniu faktury przez ważnego kontrahenta – oto czynniki, które mogą wpływać na zachwianie równowagi finansowej? Chcąc tego uniknąć, wielu przedsiębiorców decyduje się na faktoring pełny – sprawdź, na czym to polega.
Faktoring jest nowoczesną usługą finansową, która z roku na rok zyskuje na popularności. Dostępna w różnych wariantach, pozwala dopasować rodzaj finansowania w zależności od potrzeb i oczekiwań przedsiębiorcy. Chcąc utrzymać płynność finansową i jednocześnie zachować bezpieczeństwo, warto rozważyć faktoring pełny.
Co to jest faktoring pełny?
Zgodnie z definicją, faktoring polega na wykupieniu przez firmę faktoringową (faktora) należności wynikających z nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności. Dzięki temu przedsiębiorstwo (faktorant) otrzymuje pieniądze na długo przed upływem terminu płatności obowiązującego kontrahenta. Takie rozwiązanie skraca cykl rotacji środków, a przedsiębiorca może swobodnie nimi dysponować.
Faktoring pełny idzie o krok dalej – jego istotą jest przejęcie ryzyka niewypłacalności i windykacja należności przez faktora. Najczęściej odbywa się to przy wsparciu ubezpieczyciela – to z nim faktor zawiera umowę obejmującą ubezpieczenie należności.
Co to oznacza w praktyce? Jeśli kontrahent nie ureguluje faktury w terminie, faktor nie będzie żądał od faktoranta zwrotu wypłaconej kwoty. Windykacja ewentualnych należności oraz ryzyko niewypłacalności kontrahenta są całkowicie po stronie firmy faktoringowej.
Warto przy tym podkreślić, że niektóre firmy faktoringowe, np. Idea Money proponują faktoring pełny w oparciu o polisę wynegocjowaną przez faktoranta z własnym ubezpieczycielem. W takim przypadku faktor staje się beneficjentem podpisanej umowy ubezpieczeniowej – na mocy trójstronnego porozumienia, nabywa prawo do należności uregulowanych przez kontrahenta.
Faktoring pełny – czy warto z niego skorzystać?
Faktoring pełny łączy w sobie wszystkie zalety faktoringu z regresem i jednocześnie zapewnia dodatkowe korzyści. Decydując się na taką formę finansowania, przedsiębiorca może liczyć m.in. na:
- zachowanie płynności finansowej – ma stały dostęp do środków, które często trafiają na jego konto w dniu zgłoszenia faktury do systemu,
- zwiększenie konkurencyjności – poprzez wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności, ma większą szansę na współpracę z korporacjami,
- lepsze warunki współpracy z dostawcami – swobodny dostęp do pieniędzy pozwala na regulowanie własnych zobowiązań przed czasem, co może być „kartą przetargową” w momencie prowadzenia negocjacji w sprawie rabatów, korzystniejszych dostaw itp.
Wśród dodatkowych zalet typowych wyłącznie dla faktoringu pełnego wymienić można m.in.:
- bezpieczeństwo – przedsiębiorca nie musi martwić się ewentualnym zwrotem należności na konto faktora, gdy kontrahent nie ureguluje zobowiązania w terminie,
- brak konieczności prowadzenia działań windykacyjnych – nie trzeba poświęcać czasu na windykację należności we własnym zakresie,
- profesjonalną ocenę kontrahentów – taką analizę przeprowadza ubezpieczyciel, dzięki czemu można dowiedzieć się, jak rzetelni są klienci.
Kto powinien skorzystać z faktoringu pełnego?
Faktoring pełny to usługa wykorzystywana najczęściej przez średnie i duże przedsiębiorstwa. Zanim jednak zdecydujesz się na takie rozwiązanie, odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań:
- czy chcesz zachować płynność finansową niezależnie od liczby wystawianych faktur z odroczonym terminem płatności?
- czy zależy Ci na podpisaniu kontraktu z korporacją, która wymaga wystawiania faktur z terminem płatności wydłużonym do 30, 60 czy nawet 120 dni?
- czy masz wiedzę na temat dyscypliny płatniczej kontrahentów, z którymi właśnie podejmujesz współpracę?
- czy chcesz zdjąć z siebie odpowiedzialność za niewypłacalność kontrahentów na rzecz faktora?
Jeśli odpowiedzi na powyższe pytania były w większości przypadków twierdzące, warto rozważyć faktoring pełny. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można skontaktować się także z doradcą z firmy faktoringowej – specjalista udzieli szczegółowych wyjaśnień i pomoże w podjęciu decyzji uwzględniającej potrzeby i oczekiwania konkretnego przedsiębiorcy.
Pobierz ebook "Jak wybrać software house i przeskalować swój biznes [ebook z raportem]"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨ Tworzymy …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy agencją butikową. Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach. Jesteśmy jedynym …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»