15.02.2019 / Okiem eksperta / Biznes
 

Muzyka w social media: Co generuje przychody ze streamingu?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Sergey Bludov, DataArt
Sergey Bludov, DataArt

O tym, jak media społecznościowe zmieniły obraz branży muzycznej, pisze dla portalu Interaktywnie.com Sergey Bludov, Senior Vice President – Media&Entertainment, DataArt.

Po wielu latach spadków przychodów w branży muzycznej, tendencja zaczyna się odwracać. W 2017 roku, całkowita konsumpcja muzyki, na którą składały się sprzedaż tradycyjnych albumów muzycznych, pobrania pojedynczych utworów w formacie cyfrowym (track equivalent album units) oraz odtworzenia utworów ze źródeł streamingowych (on-demand streaming equivalent album units) wzrosła o 12,5% osiągając wynik 636,6 milionów sztuk. To jednak nie koniec, bowiem pierwsze półrocze 2018 roku przyniósł najwyższy wynik konsumpcji treści od ostatnich 15 lat. 

Najwyraźniej przemysł muzyczny przechodzi spore odrodzenie, które jak dotąd nie wykazuje żadnych oznak zadyszki. Jednocześnie można zaobserwować, że liczba korzystających z mediów społecznościowych znacząco wzrosła. Zjawisko to najlepiej potwierdza ostatnie badanie przeprowadzone przez ośrodek badań Pew Research Center, według którego większość dorosłych Amerykanów codziennie spędza czas w serwisach społecznościowych.

Nie ma w tym nic dziwnego, że te powiązane ze sobą tendencje prowadzą do znacznej integracji portali społecznościowych z serwisami muzycznymi, dostarczając fanom doznań na nowych poziomach, a portalom społecznościowym – nowych możliwości zarobku. Czy nadszedł już moment, w którym granica między serwisami muzycznymi a portalami społecznościowymi zaczęła zanikać?

Muzyka społecznościowa

Jest rzeczą całkowicie normalną, że ludzie co raz częściej wchodzą na portale społecznościowe, aby móc podzielić się swoją ulubioną muzyką z przyjaciółmi i rodziną, przedstawić wszystkim nowy utwór lub wykonawcę, który odmienił ich życie, oraz śledzić najnowsze wydarzenia dotyczące ulubionych artystów i zespołów. Według Russa Crupnicka „muzyka napędza media społecznościowe“.

Obok wciąż chętnie wykorzystywanych tradycyjnych funkcjonalności portali społecznościowych, które umożliwiają wymianę informacji i plików, śledzenie profili innych osób czy lajkowanie, wprowadzana jest cała gama dodatkowych narzędzi, mających na celu zwiększenie stopnia zaangażowania użytkowników i wzmacniania kontaktów między słuchaczami. 

Dla przykładu, streamingowy potentat, serwis Spotify, wprowadził na rynek „Branded Playlist”) pozwalające firmom pokazać się wśród słuchaczy, a serwis Choon stworzył pierwsze na świecie „Monetized Playlists”. Innym przykładem jest wspólny projekt Instagrama i Spotify, w wyniku którego użytkownikom udostępniona została nowa funkcjonalność pozwalająca na zamieszczanie w Instagram Stories ulubionych utworów pochodzących z serwisu Spotify – podczas słuchania wystarczy po prostu zaznaczyć właściwą opcję. 

Nowa funkcja w aplikacji Apple Music o nazwie „Friends Mix“, która jest już dostępna dla wybranych słuchaczy w wersji beta, podpowiada tytuły utworów w oparciu o preferencje muzyczne znajomych użytkownika. SoundCloud powróciło ponownie ze swoją funkcją komentarzy, która w wersji na telefony komórkowe pozwoli użytkownikom systemów iOS oraz Android na nowo odkrywać jej zalety. I jest jeszcze cała lista firm, które w naszej ocenie włączą się do gry, dokładając swoją cegiełkę do dalszego rozwoju.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.