27.07.2017 / Biznes
 

Na komputerze Windows, w telefonie Android. Polacy jak Węgrzy i Słowacy

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

To, jaki sprzęt Europejczycy kupują oraz jakich programów używają, różni się znacznie w zależności od państwa. Choć w 13 europejskich krajach przebadanych przez Visual Meta, działająca pod marką ShopAlike, w smartfonach dominuje Android, to jednak Duńczycy i Szwedzi zdecydowanie upodobali sobie Apple'a a Android zdecydowanie rządzi na Słowacji i w Polsce. 

Windows - król desktopu

Porównując desktopowe systemy operacyjne, zauważamy bez trudu, że Windows wciąż niepodzielnie rządzi w tej kategorii w każdym europejskim kraju. Ponad 85 proc. użytkowników korzysta właśnie z tego systemu na swoich komputerach. Liczby mówią same za siebie: szacuje się, że na Świecie jest ponad miliard komputerów z systemem Windows. Z danych Apple, opublikowanych w kwietniu tego roku, wynika natomiast, że na Świecie działa obecnie blisko 100 milionów komputerów z Mac OS.

Ponad 99 proc. nowych smartfonów działa na Androidzie lub iOS

Na rynku smartfonów, mamy do czynienia z duopolem Androida i iOS, które podzieliły go niemal po połowie, a łącznie odpowiadają za ponad 99 proc. nowych smartfonów. Choć na większości rynków europejskich przeważa Android (wyjątek stanowią tu w zasadzie Dania i Szwecja, w których wyraźnie przeważa iOS, a także Austria, Niemcy, Finlandia, czy Francja, gdzie dzielą one rynek mniej więcej po połowie), to według danych firmy badawczej Strategy Analytics, to iPhone 7 z systemem iOS był najlepiej sprzedającym się smartfonem w pierwszym kwartale 2017r. 

Przeglądarka - hegemonia Google’a

Jeśli chodzi o przeglądarki, ogólnie w Europie dominuje Chrome z udziałem w rynku na poziomie 53,31 proc. Użytkownicy doceniają bezpieczeństwo, które zapewnia, a także szybkość i prostotę. Niemniej, jak przekonaliśmy się przy okazji Internet Explorera, sytuacja może się diametralnie zmienić i to w bardzo szybkim tempie. Odnośnie tego ostatniego, nadal ma on dość silną pozycję w Austrii (29 proc.), czy Holandii (ponad 23 proc.). Warto zwrócić tu także uwagę na pozycję Firefoxa w Niemczech i Austrii, gdzie  jest on przeglądarką nr 1 (odpowiednio 46,75 proc. i 32,83 proc. udziału w rynku).

Sytuacja w Polsce

Polska nie wyróżnia się szczególnie na tle innych europejskich krajów. Na desktopie niepodzielnie rządzi u nas Windows (ponad 95 proc. użytkowników, drugi najwyższy wynik po Węgrzech), na smartfonach Android (ponad 75 proc., drugi najwyższy wynik po Słowacji), a wśród przeglądarek Chrome (ponad 51 proc.). W tej ostatniej kategorii mocno trzyma się u nas Firefox (ponad 38 proc. udział, w rynku stawia nas na drugim miejscu po Niemczech pod względem przywiązania do tej przeglądarki). Polska ma też (obok Finlandii i Włoch) jeden z niższych udziałów w rynku Internet Explorera (7,8 proc.).

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.