
Globalne wydatki na chmurę za trzy lata wzrosną do 876 mln dolarów.
W tym roku wydatki na chmurę prywatną i publiczną wyniosą 594 mln dolarów - wynika z danych IDC. W 2020 r. wzrosną do 876 mln dolarów. Dla porównania, wydatki na chmurę w Europie Zachodniej wzrosną w tym czasie z 6,19 mld dolarów do 9,11 mld dolarów. Do końca 2017 roku aż 80 proc. globalnych firm zainicjuje projekty w zakresie cyfrowej transformacji.
Rosnącą popularność chmury obliczeniowej w regionie potwierdzają dane firmy analitycznej IDC. Wyłaniają się z niego dwa ważne wnioski: po pierwsze, wartość rynku IT w ciągu najbliższych 4 lat będzie systematycznie rosła, choć nie wszędzie w takim samym tempie. IDC prognozuje, że wzrost wydatków na IT w latach 2016-17 w największym stopniu odczuwalny jest w Polsce i wyniesie 3,7 proc. Dla porównania, w Czechach nie przekroczy on 1,9 proc. a w Rosji odczuwalny będzie nawet spadek o ponad 2 proc.
O ile w 2016 r. wartość rynku IT w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 38 miliardów dolarów, o tyle w 2020 r. wyniesie już 44 mld dolarów. Ale nie wzrost nakładów jest tutaj najbardziej istotny. Ciekawszy jest drugi wniosek - o ile udział outsourcingu IT w 2016 r. wyniósł 38 proc., o tyle w 2020 r. wzrośnie on już do 44 proc. W tym samym czasie udział tradycyjnych usług IT spadnie z 63 proc. do 57 proc. Największy wzrost będzie udziałem outsourcingu infrastruktury (wzrost z 10 do 14 proc., w tym niemal dwukrotny wzrost wartości usług w chmurze – z 2,6 proc. do 4,6 proc.). W największym stopniu spadną natomiast nakłady na infrastrukturę klienta – z 23 proc. do 20 proc. w ciągu 4 najbliższych lat.
Z badania przeprowadzonego na zlecenie Oracle wynika, że obecnie już 40 proc. firm z regionu, zatrudniających od 250 do 1000 pracowników korzysta z chmury. Niemal połowa firm zatrudniających ponad 2500 osób i 41 proc. przedsiębiorstw posiadających od 1000 do 2500 pracowników planuje wdrożenie usług w chmurze lub ocenia możliwość ich zastosowania.
- Oceniamy, że za kilka lat usługi chmury publicznej staną się tak powszechne, jak internet. Doświadczenia pokazują bowiem, że chmura daje ogromne korzyści, w postaci nie tylko mniejszych kosztów, ale też szybkości wdrożenia czy większego bezpieczeństwa danych - komentuje Janusz Naklicki, szef regionu Oracle CEE & CIS.
Pobierz ebook "Agencje i marketing w social mediach. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie zmieniamy w …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»