7.07.2017 / Biznes
 

Polska liderem wzrostów wydatków na IT. Coraz więcej inwestujemy w chmurę

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

W tym roku wydatki na chmurę prywatną i publiczną wyniosą 594 mln dolarów - wynika z danych IDC. W 2020 r. wzrosną do 876 mln dolarów. Dla porównania, wydatki na chmurę w Europie Zachodniej wzrosną w tym czasie z 6,19 mld dolarów do 9,11 mld dolarów. Do końca 2017 roku aż 80 proc. globalnych firm zainicjuje projekty w zakresie cyfrowej transformacji. 

Rosnącą popularność chmury obliczeniowej w regionie potwierdzają dane firmy analitycznej IDC. Wyłaniają się z niego dwa ważne wnioski: po pierwsze, wartość rynku IT w ciągu najbliższych 4 lat będzie systematycznie rosła, choć nie wszędzie w takim samym tempie. IDC prognozuje, że wzrost wydatków na IT w latach 2016-17 w największym stopniu odczuwalny jest w Polsce i wyniesie 3,7 proc. Dla porównania, w Czechach nie przekroczy on 1,9 proc. a w Rosji odczuwalny będzie nawet spadek o ponad 2 proc.

O ile w 2016 r. wartość rynku IT w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 38 miliardów dolarów, o tyle w 2020 r. wyniesie już 44 mld dolarów. Ale nie wzrost nakładów jest tutaj najbardziej istotny. Ciekawszy jest drugi wniosek - o ile udział outsourcingu IT w 2016 r. wyniósł 38 proc., o tyle w 2020 r. wzrośnie on już do 44 proc. W tym samym czasie udział tradycyjnych usług IT spadnie z 63 proc. do 57 proc. Największy wzrost będzie udziałem outsourcingu infrastruktury (wzrost z 10 do 14 proc., w tym niemal dwukrotny wzrost wartości usług w chmurze – z 2,6 proc. do 4,6 proc.). W największym stopniu spadną natomiast nakłady na infrastrukturę klienta – z 23 proc. do 20 proc. w ciągu 4 najbliższych lat.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Oracle wynika, że obecnie już 40 proc. firm z regionu, zatrudniających od 250 do 1000 pracowników korzysta z chmury. Niemal połowa firm zatrudniających ponad 2500 osób i 41 proc. przedsiębiorstw posiadających od 1000 do 2500 pracowników planuje wdrożenie usług w chmurze lub ocenia możliwość ich zastosowania.

- Oceniamy, że za kilka lat usługi chmury publicznej staną się tak powszechne, jak internet. Doświadczenia pokazują bowiem, że chmura daje ogromne korzyści, w postaci nie tylko mniejszych kosztów, ale też szybkości wdrożenia czy większego bezpieczeństwa danych - komentuje Janusz Naklicki, szef regionu Oracle CEE & CIS.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • 6ix 6ix

  6ix świadczy usługi bazujące na technikach WoMM (Word of Mouth Marketing). Naszą ambicją jest posiadanie...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.