2.12.2016 / Biznes
 

Pracownicy bardziej lubią nowe technologie niż pracodawcy

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 
Fot. shock - Fotolia
Fot. shock - Fotolia

Pracownicy z dużym entuzjazmem podchodzą do potencjalnych zastosowań rzeczywistości rozszerzonej (Augmented Reality, AR), rzeczywistości wirtualnej (Virtual Reality, VR) i sztucznej inteligencji w miejscu pracy. Przedstawiciele pokolenia millenialsów są nawet zdolni odrzucić lub przyjąć ofertę pracy ze względu na technologie dostępne w biurze. Są również skłonni odejść z pracy, jeśli technologie udostępniane przez pracodawcę nie spełniają ich oczekiwań.

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie Della i Intela, które analizuje globalne trendy technologiczne kształtujące nowoczesne miejsca pracy. Wskazują one, że prawie połowa pracowników w tych regionach uważa, że ich obecny pracodawca w niewystarczającym stopniu wykorzystuje najnowsze technologie.

Badanie 2016 Future Workforce Study, przeprowadzone przez firmę badawczą PSB, objęło blisko 4 tys. pracowników pełnoetatowych z małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w 10 krajach. Wielu spośród respondentów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i RPA wątpi, że w ciągu najbliższych pięciu lat będzie pracować w inteligentnym biurze. Zaznaczają przy tym, że technologie stosowane w ich obecnym miejscu pracy pozostają w tyle za rozwiązaniami, jakie wykorzystują w celach prywatnych. Badanie wskazuje, że postęp technologiczny w istotny sposób wpływa na oczekiwania pracowników względem pracodawców, a firmy, które nie podążają za najnowszymi trendami, mogą tracić pracowników.

Technologia zdążyła już wywrzeć ogromny wpływ na nasze sposoby komunikacji w miejscu pracy. Wielu ankietowanych, w tym zdumiewający odsetek millenialsów w RPA (67 proc.), uważa, że spotkania twarzą w twarz staną się niepotrzebne. W niedalekiej przyszłości innowacyjne technologie takie jak Internet rzeczy (IoT) i rzeczywistość wirtualna (VR) mogą stać się kluczowe w miejscu pracy, dzięki czemu wykonywanie zadań samodzielnie lub w grupie stanie się bardziej efektywne.

Współcześni pracownicy coraz częściej oczekują od swoich pracodawców bezproblemowego i bezpiecznego udostępniania najnowszych technologii. Pracownicy przekonali się na własne oczy, jak nowe technologie mogą pomóc im lepiej wykonywać pracę, dlatego bardzo chętnie wykorzystują je, by zwiększać swoją produktywność. Mimo że wielu pracodawców ostrożnie podchodzi do tej kwestii, mają oni wyjątkową możliwość wyznaczania trendów na rynku pracy i zwiększania produktywności zatrudnianych przez siebie osób.

PJ Dwyer, Client Solutions, Dell EMEA

Pracownicy, zwłaszcza w RPA (67 proc.) i Wielkiej Brytanii (47 proc.), uważają, że ich biura nie są wystarczająco inteligentne (w skali globalnej odsetek ten wynosi 44 proc.). Są oni gotowi na to, aby ich przedsiębiorstwa wdrożyły najnowsze rozwiązania w celu usprawnienia pracy, jednocześnie mają jednak mieszane uczucia odnośnie tego, czy faktycznie to nastąpi w ciągu najbliższych pięciu lat.

Praca zdalna coraz częściej postrzegana jest jako element poprawiający jakość życia oraz produktywność, a umożliwiają ją nowe technologie. Ogromny odsetek pracowników zdalnych w Niemczech (95 proc.) i Wielkiej Brytanii (87 proc.) twierdzi, że lubi swoją pracę. Technologia umożliwiła zmianę stylu życia, co przełożyło się również na styl pracy i preferencje zawodowe. Aby nie pozostać w tyle i sprostać oczekiwaniom pracowników, firmy powinny oferować bardziej elastyczne opcje pracy.

Pracownicy mają świadomość, że technologie umożliwiające nowe opcje pracy wymagają dedykowanych zabezpieczeń i infrastruktury. Zdaniem respondentów z Europy i RPA zaawansowaną ochronę przed zagrożeniami powinna stanowić priorytet w ich miejscach pracy.

Rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR) mogą pojawić się w przedsiębiorstwach szybciej, niż nam się wydaje. Aż 61 proc. pracowników w Europie i RPA chętnie skorzystałoby z takich rozwiązań w swojej pracy zawodowej. Najczęściej wymieniane potencjalne zastosowania to rozwijanie nowych umiejętności w realistycznych środowiskach wirtualnych (25 proc.), rozwiązywanie problemów i wysuwanie nowych pomysłów dzięki wizualizacji 3D (18 proc.) oraz prowadzenie prezentacji dla klientów z użyciem rozwiązań interaktywnych (15 proc.).

Ponadto, ponad połowa pracowników w Europie i RPA (52 proc.) uważa, że wprowadzenie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji ułatwiłoby im pracę.

Technologia ma również znaczenie, jeśli chodzi o pozyskiwanie i zatrzymywanie pracowników. Dotyczy to przede wszystkim millenialsów. W Niemczech 79 proc. z nich deklaruje, że nowoczesne technologie ułatwiają im wykonywanie obowiązków zawodowych. W tym kontekście nie dziwi fakt, że znaczna część z nich byłaby gotowa odejść z pracy, gdyby technologie udostępniane przez pracodawcę nie spełniały ich oczekiwań (taką gotowość deklaruje aż połowa millenialsów we Francji). Ponadto, millenialsi w Europie (we Francji aż 86 proc.) i RPA przyznają, że wybór technologii udostępnianych przez potencjalnego pracodawcę wpłynąłby na decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu danej oferty pracy.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
TAGI

, IT, dell, praca


wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB - AGENCJA INTERAKTYWNA - JAAQOB

  Pracujemy na sukces naszych Klientów. Projektujemy zachwycające kreacje graficzne, użyteczne serwisy internetowe i...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.