Sprzedaż magazynów w sklepach w Stanach Zjednoczonych, spadła w ostatnim półroczu o średnio 9%. Czy informację te można wpisać w szerszy trend jakim jest przejście czytelników od tradycyjnej prasy do internetu?
Amerykańska firma badawczas Audit Bureau of Circulations, skupiła się w badaniu na 472 najpopularniejszych tytułach sprzedawanych w tradycyjnych sklepach. Wyniki ukazały spadek sprzedaż prasy, w tej formie do 39,3 mln egzemplarzy w ostatnim półroczu. Niektóre z nich przeżyły to wyjątkowo cieżko. Popularne tytuły takie jak Nesweek, Time czy W took zanotowały nawet 30% spadku w sprzedaży.
Liczba użytkowników internetu wzrasta, podczas gdy stale maleje liczba tych, którzy korzystają ze „starych mediów”. Według badań sprzed roku przeprowadzonych przez Ketchum, proces ten jednak nie jest tak spektakularny jak by się mogło wydawać.
Wciąż najbardziej popularnym medium w Stanach Zjednoczonych okazuje się telewizyjna sieć kablowa, na drugim miejscu wciąż pozostaje papierowa prasa.
Nikt nie ma jednak wątpliwości, że rewolucja jakiej dokonuje nowe medium, ostatnio nazywana TGIF(Twitter, Google, Internet, Facebook) już zaczęła zmieniać obraz rynku medialnego.
Spadek sprzedaży prasy poprzez tradycyjne sklepy oznacza też zmianę kierunku budżetów reklamowych. Reklama przechodzi do internetu gdzie stała się bardziej precyzyjna, gwarantuje większą skuteczność, a poza tym okazuje się o wiele tańsza o czym doskonale wiedzą już wszystkie agencje medialne, kierujące pieniądze klientów w tym kierunku.
Ciężko powiedzieć czy czytelnicy internetowi i klasyczni to te same osoby, preferujący te same tytuły tylko w nowej formie. Są opinie że internetowa specyfika wpływa również na podejście użytkownika do poszukiwania informacji. Konsument internetu jest postrzegany ktoś bardziej samodzielny w docieraniu do różnorodnych opinii, niekoniecznie tych które czekają na niego w znanych mu serwisach prasowych czy portalach. Skoro od konfrontacji z różnorodnymi, niezliczonymi opiniami z całego świata dzieli go tylko kliknięcie, czemu miałby ufać i ograniczać się tylko do jednego tytułu. To nic nie kosztuje.
Obawy co do przyspieszenia procesu marginalizacji papierowej prasy, wiążą się także z najnowszym wynalazkiem tabletów. Jeśli pojawienie się internetu było pierwszym gwoździem do trumny tradycyjnej prasy, to tablet może okazać się następnym.
-Nie chodzi tu o magazyny ale o ,,magazining”- przyjemność jaką czerpiemy z przeglądania kolorowych stron. Świetnie zaprojektowany tablet wzbogacony o narzędzia audio i video i nieskończoną ilość odnośników do innych platform oraz interaktywność, sprawi że korzystanie z sieci stanie się jeszcze bardziej atrakcyjne dla czytelników, piszących, designerów, reklamodawców i wydawców- mówi Alan Webber, dyrektor The Harvard Business Review.
Źródło: businessinsider.com
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Cóż, prawda jest taka, że prasa jedzie po równi pochyłej. Tablety, readery ebooków i inne wynalazki są znacznie bardziej sexy od klasycznej prasy i nowe pokolenie zdecydowanie coraz częściej będzie je wybierać