Cały rynek reklamowy – o 2,7 procent
Jak podaje Starlink, w 2014 roku rynek reklamy urósł o 2,7 proc., czyli o ponad 193 mln złotych i osiągnął wartość 7,28 mld złotych. Największą dynamikę nadal notuje internet, w którym przychody reklamowe zwiększyły się o 6,4 proc., to jest o 95,8 mln złotych.
W internecie najszybciej rozwija się reklama wideo emitowana in-stream, której dynamika w minionym roku sięgnęła 21 procent. W kanale mobilnym wzrost reklam display przekroczył 60 procent.
Wśród mediów tradycyjnych wzrosty przychodów z reklamy w 2014 roku odnotowały radio (wzrost o 6,3 proc., tj. ponad 35 mln zł) i telewizja (wzrost o 5,6 proc., tj. przeszło 202 mln zł). Spadły natomiast przychody prasy, kina oraz w niewielkim stopniu reklamy zewnętrznej.
Zdaniem ekspertów Starlinka czynnikiem, który w największym stopniu pozytywnie oddziaływał na kondycję całego rynku reklamy w analizowanym okresie, był wzrost wydatków na reklamę sektorów: handel, produkty farmaceutyczne i leki, a także utrzymujący się stabilny poziom wydatków sektora FMCG. Dodatkowo pozytywnie na rynek reklamy wpłynęły wydarzenia sportowe: olimpiada w Soczi, mistrzostwa świata w piłce nożnej oraz wydarzenia polityczne – wybory samorządowe.
Wzrost budżetów reklamowych odnotowało dziesięć sektorów, zaś spadek sześć. Największe wzrosty osiągnęły: handel (wzrost o 8,9 proc., tj. 81,8 mln złotych), produkty farmaceutyczne i leki (wzrost o 9,4 proc., tj. 74,7 mln złotych) oraz jeden z sektorów FMCG - napoje i alkohole (wzrost o 18,3 proc., tj. 53,4 mln złotych). Pozostałe siedem sektorów zwiększyło budżety reklamowe łącznie o przeszło 8,4 proc., czyli 138,3 mln złotych w stosunku do 2013 roku.
Największej redukcji wydatków na reklamę dokonali reklamodawcy z sektorów: finanse (spadek o 42,5 mln złotych, dynamika -5,4 proc.) oraz komputery i audio video (spadek o 25,1 mln złotych, dynamika -24,5 proc.). Pozostałe cztery sektory obniżyły wydatki na reklamę łącznie o 2,3 proc., czyli 49,7 mln złotych.
Według Starlinka dobra koniunktura w wielu sektorach gospodarki pozwala spodziewać się kontynuacji trendu wzrostowego w 2015 roku i dynamiki wydatków na poziomie 2,7-3,3 procent. Jeśli chodzi o reklamę internetową, największych wzrostów spodziewają się oni w obszarach: wideo in-stream, mobile, RTB i content marketingu.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»