ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Pod koniec 2021, jak co roku, pojawiły się pierwsze raporty i predykcje trendów marketingowych na 2022. Pokazują one, że w świecie pandemicznym punkt ciężkości komunikacji z odbiorcami treści naszych marek przesunęliśmy, z podwójną siłą, na m.in. autentyczność, inkluzywność oraz personalizację. Raport Global Marketing Trends 2022, przygotowany przez Deloitte, bardzo dosadnie wskazuje, że w obecnych czasach liniowa ścieżka zakupowa to niemal relikt przeszłości. Wiele opiniotwórczych źródeł mówi o tym, że 2022 to rok egzaminu marketerów z rozwoju kanałów cyfrowych i hybrydowych ścieżek klienckich online-offline.
Pierwsze skrzypce gra optymalizacja sztucznej inteligencji (AI) w ramach doświadczenia konsumenckiego. Myślę, że w tym podejściu znaczącą rolę, będącą właściwym uzupełnieniem działań strategicznych w tym kierunku, odgrywać będzie interaktywny content marketing. Dlaczego? Odpowiedź jest dość prosta – radykalna transformacja cyfrowa potrzebuje, jak nigdy przedtem, kreatywnych rozwiązań dotarcia do większej liczby docelowych odbiorców.
W czym rzecz?
Choć tematyka interaktywnego content marketingu podnoszona jest w branży już od dłuższego czasu, wciąż jest to element, który w polskim wydaniu nie osiągnął jeszcze swojego szczytu popularności. Czym zatem jest interaktywny content marketing? To nic innego jak marketing polegający na wykorzystywaniu treści, które wymagają aktywnego udziału użytkownika w procesie odbioru komunikatu. Co ważne – nadawca informacji nie jest aktywnie zaangażowany w tę interakcję. W czym tkwi ich przewaga nad znanymi i lubianymi treściami wizualnymi? Skuteczniej absorbują uwagę oraz potęgują pozytywne wrażenia, jakich doświadczają adresaci komunikatu w wyniku interakcji z marką. Dają odbiorcom realny powód do pozostania na stronie, dostarczają rozrywki, wnoszą elementy grywalizacji, edukują. Docelowo zaś – zwiększają lojalność samych zainteresowanych, zachęcają ludzi do angażowania się i udostępniania treści znajomym, co wywołuje znaczące wzrosty ruchu organicznego.
Czytając powyższe słowa, możesz zastanawiać się, jak zacząć wdrażać elementy interaktywnego content marketingu. Czy w ogóle będziesz w stanie wprowadzić go do prowadzonej już komunikacji? A może zainicjowałeś już pierwsze działania w tym kierunku i zastanawiasz się co dalej? Spieszę z dobrą wiadomością – niezależnie od tego, na jakim etapie komunikacji jesteś, każdy moment jest dobry, by rozwinąć ją o kolejne elementy. Pomoże Ci w tym poniższa infografika, która przedstawia przykłady formatów interaktywnego content marketingu.
Potencjalne zagrożenia? Tylko wynikające z niewłaściwego podejścia technologicznego
Czy w tym wszystkim jest jakiś haczyk? Nie, o ile content zostanie przetestowany i zaimplementowany poprawnie pod względem technologicznym. Upewnij się, że wszystkie składniki treści o charakterze interaktywnym ładują się i działają poprawnie. Jeśli zdecydujesz się na wsparcie podmiotów zewnętrznych w tym zakresie (lub jeśli już z niego korzystasz) poproś o instrukcję bądź szkolenie z zakresu przygotowania i obsługi contentu interaktywnego. Posiadanie tej wiedzy pozwoli Ci, w razie wystąpienia usterki, na szybszą reakcję i naprawę błędu.
Dobra praktyka
Sukces immersyjnych treści leży nie tylko w ich stworzeniu i udostępnieniu odbiorcom. Jego istota tkwi w potraktowaniu ich jako istnych narzędzi, których zadaniem jest wspieranie realizacji postawionych KPI.
Warto regularnie sprawdzać, czy treści:
- niosą responsywność i są łatwo dostępne oraz czytelne na wszystkich typach urządzeń (w tym mobilnych),
- prowadzą do pozytywnego doświadczenia odbiorców komunikatów, które warto monitorować na dwa sposoby: obserwować dane tj. czas spędzony na stronie czy współczynnik odrzuceń, ale i także zbierać bezpośrednie opinie od użytkowników,
- przynoszą realne wartości adresatom komunikatów, co sprawia, że chętniej korzystają lub wracają do Twoich materiałów, niż konkurencji,
- posiadają unikatowe CTA, które kieruje i poprowadzi np. klientów przez dalsze etapy customer journey.
Dobrą i cenną praktyką jest również wykonywanie testów A/B różnych typów interaktywnego contentu, tak aby zbadać, jakie rodzaje treści są najbardziej wartościowe w odniesieniu do kontekstu komunikacji z odbiorcami.
Przykładem zastosowania interaktywnego content marketingu jest strona, którą agencja LUCKYYOU przygotowała na potrzeby kampanii rekrutacyjnej programu stażowego Shared Passion Carlsberg Shared Services. Oprócz podstawowych informacji o firmie i zakresie działania CSS dołączyliśmy także career stories poszczególnych pracowników oraz zrealizowane przez nas video z pracownikami. Ze strony www można było intuicyjne przejść do konkretnych ogłoszeń stażowych i aplikować na wybrane stanowisko. Jednym z głównych, interaktywnych elementów contentu był jobtest – krótki quiz, którego wynik wskazywał konkretny dział najlepiej pasujący do potencjalnego stażysty. Jak wyglądał i działał? Możesz sprawdzić tutaj.
Last but not least…
Kluczową wartością interaktywnego content marketingu jest fakt, że wszystkie jego formy można dopasować do obranych przez Ciebie celów marketingowych oraz biznesowych. Niezależnie od zaawansowania technologicznego, każdy nośnik, przygotowany w oparciu o dobrze działający koncept kreatywny, zwiększa prawdopodobieństwo przyciągnięcia uwagi, zaangażowania i lojalności adresatów komunikatu. Co więcej – możesz liczyć na zwiększenie konwersji i pozyskanie nowych leadów. Niezmiernie ważna w tym podejściu jest również ekspozycja interaktywnych treści. Nie polegaj tylko na ruchu organicznym, wspieraj ich widoczność, szczególnie w sieci. Warto, powodzenia!
Autor:
Marketerka, PR-owiec, managerka kultury. Wspiera klientów w zintegrowanych działaniach marketingowych i PR-owych. Ceni kreatywne rozwiązania i pasję w pracy. A po pracy? Muzyka, książki i podróże. Najlepiej dalekie i z najmniejszym plecakiem.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy agencją butikową.Specjalizujemy się w projektach w Europie i obu Amerykach.
Jesteśmy jedynym...
Zobacz profil w katalogu firm »
Jesteśmy pierwszą w Polsce omnichannelową agencją marketingową. Odważne wizje oraz innowacyjne technologie...
Zobacz profil w katalogu firm »
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma...
Zobacz profil w katalogu firm »
Sięgnij Gwiazd ze Space Ads
Odkryj z nami ✨ Galaktykę Digital Marketingu ✨
Tworzymy wyróżniające,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »