Rynek, dodajmy, wart coraz więcej.
Spotify właśnie potwierdziło przejęcie spółki Megaphone, która zajmuje się produkcją podcastów. To już kolejna już, po przejęciach marek takich jak Gimlet Media, The Ringer czy Anchor, akwizycja dokonana przez szwedzkiego giganta, która potwierdza, że ma on ambicje zdominować świat podcastów.
Megaphone zajmuje się tworzeniem zaplecza technologicznego dla wydawców podcastów i reklamodawców poszukujących odpowiedniego inventory. Oferuje narzędzia do hostingu, dystrybucji i wstawiania reklam dla graczy takich jak ESPN i Wall Street Journal. Jej początki były jednak inne. Firma powstała bowiem w lutym 2015, jako Panopoly, i początkowo zajmowała się produkcją treści Była odpowiedzialna za podcasty produkowane dla tak znanych marek jak Buzzfeed, The Wall Street Journal i Vox. Rebranding, który nastąpił cztery lata później, miał odzwierciedlać zmiana kierynku. Firma zdecydowała bowiem o skupieniu swoich wysiłków na tworzeniu technologii.
Spotify współpracowało z nią już dawno, w zakresie usług hostingowych, dzisiaj jednak mówi się o zacieśnieniu współpracy reklamowej: - Spotify i Megaphone będą wspólnie oferować wydawcom podcastów innowacyjne narzędzia, które pomogą im zarobić więcej na ich pracy - oświadczyli przedstawiciele Spotify w komunikacie prasowym.
Narzędzie „Streaming Ad Insertion” ma zostać udostępnione wszystkim wydawcom za pośrednictwem technologii Megaphone, co oznacza wyjście poza własne, ekskluzywne treści. Firma twierdzi też, że nowo nabyta technologia będzie umożliwiała skuteczniejsze targetowanie reklam, co w przypadku Spotify, które dotychczas na przychodach reklamowych się nie koncentrowało, jest znaczącą deklaracją. Spotify zresztą nie kryje swojego optymizmu. W trzecim kwartale twierdziło, że już 22% spośród miesięcznych aktywnych użytkowników platformy korzystało z podcastów w ostatnim kwartale, a przychody z reklam podcastów wzrosły o prawie 100% rok do roku.
- Myślę, że wprowadzono bardzo niewiele innowacji, szczególnie po stronie podcastów, jeśli chodzi o lepsze kierowanie reklam i umożliwienie twórcom faktycznego zarabiania na ich produkcie w znacznie wyższy sposób - powiedział dyrektor finansowy firmy Paul Vogel podczas ostatniej rozmowy dotyczącej zysków za trzeci kwartał . - Nasza zdolność do wprowadzenia tych narzędzi i usług do ekosystemu będzie świetna dla ogólnego rozwoju biznesu, pozwoli twórcom faktycznie zarobić więcej na swoich podcastach. Myślę, że przyniesie to również korzyści.
Podcasty to żyła złota?
Według szacunków IAB i PwC rynek podcastów osiągnął w 2018 roku wartość 479,1 miliona dolarów, a do 2021 przekroczy granicę miliarda - wynika z szacunków IAB. Działania gigantów takich jak Spotify tylko potwierdzają tę dynamikę.
Nie ulega wątpliwości, że podcasty to od kilku miesięcy jeden z gorętszych tematów poruszanych w kontekście nowych kanałów komunikacji i form lokowania produktów. Słucham nieustannie dostaje briefy od marek, które rozważają zaistnienie w tym kanale.
Niestety część zwracających się do nas klientów prosi o bezpośrednie lokowanie produkty i próbuje przełożyć zasady, z których korzysta się tworząc reklamę TV, do całkiem odmiennego medium jakim są podcasty. W podcaście nie prowadzący nie uzyska zamierzonego efektu jeśli w 30 sekund opowie o ty, że samoloty konkretnego producenta są bezpieczne, szybkie, oszczędne, a na dodatek właśnie są w promocji. Nie tędy droga - w podcaście nie chodzi o reklamowanie konkretnego produktu wprost. Taki przekaz sprawdza się w reklamach na Facebooku, Instagramie, w telewizji, w kampaniach display i innych mediach, kiedy kontakt konsumenta z reklamą jest kilkusekundowy i należy jak najprościej przekazać sedno reklamy, ale nie w podcaście.
Aby dobrze pokazać, a docelowo sprzedać swój produkt lub brand w podcaście, należy twórcy dać pretekst, szerszy kontekst marki. Biorąc pod uwagę, że średnia długość podcastu to około 40 minut, a utrzymanie uwagi rzadko spada poniżej 85%, marka ma średnio aż 30 minut na opowiedzenie swojej historii ustami twórcy. Taka przestrzeń daje ogromne możliwości do opowiedzenia, czym jest brand, co chce konsumentowi przekazać i czemu warto się z nim zapoznać.
mówiła Marta Niemira, założycielka agencji Słucham
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»