20.12.2018 / Biznes
 

Wrocław. Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność z 90 proc. bonifikatą. W internecie wrze

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Oto temat, który elektryzuje ostatnio najbardziej internet. Jedną z najpopularniejszych fraz wpisywanych ostatnio do Google jest „przekształcenie użytkowania wieczystego” we własność. Temat był głośny najpierw w Warszawie, teraz przenosi się na inne miasta. We Wrocławiu, podobnie jak w Warszawie radni miejscy przegłosowali właśnie dużą bonifikatę. W Warszawie wyniesie ona 98 proc., a w stolicy Dolnego Śląska 90 proc.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we właśność. Liczba zapytań w Google w Polsce

Dotyczy to jednak nieruchomości, które stoją na gruntach należących do samorządu. W przypadku tych położonych na terenach należących do skarbu państwa, zgodnie z ustawą upust wyniesie zaledwie 60 proc. Na razie. Trwa ostra walka polityczna o zmianę tej regulacji. 

Przekształcenie użytkowania wieczystego we właśność. Liczba zapytań w Google - Dolny Śląsk

Po gorących debatach w Warszawie, dziś gorąco zrobiło się także podczas sesji rady miejskiej Wrocławia.

Oto fragment wystąpienia prezydenta tego miasta, Jacka Sutryka. 

Poddaję tylko pod rozwagę PiS dwie kwestie. Po pierwsze, raz jeszcze, dzielicie Polaków na lepszych i gorszych w zależności od tego na jakim gruncie przypadło im posiadać dom lub mieszkanie, nie wprowadzając nawet stosownego vacatio legis. Po drugie zaś problem ten będzie dotykał coraz większej grupy ludzi – jeśli poważnie myślicie Państwo – zwracam się ponownie do kolegów z Prawa i Sprawiedliwości – o rządowym programie mieszkanie plus, to będziecie przecież te mieszkania budować na gruntach skarbu państwa. Także dla przyszłych mieszkańców stawiacie zatem granicę bonifikaty na 60% przy okazji przekształcania prawa własności. Ja jednak podkreślam – wszyscy ci, których nieruchomości stoją na gruntach gminnych, a jest ich we Wrocławiu, jeszcze ok 75 tys. będą mogli skorzystać z niezwykle preferencyjnej bonifikaty 90-cio procentowej.

Rekomendacja tego rozwiązania wynika wprost z wsłuchiwania się w społeczne potrzeby mieszkańców. Jednocześnie deklaruję pełne wsparcie, jeśli rząd zdecydowałby się na podobny krok. Wszyscy powinni mieć bowiem równe szanse dochodzenia do pełnej własności. We Wrocławiu jesteśmy liderem przekształceń z użytkowania wieczystego w prawo własności. Na przestrzeni ostatnich 20 lat niemal 70 tys. mieszkańców Wrocławia zostało dzięki decyzjom uwłaszczeniowym właścicielami gruntów, na których stoją ich mieszkania. Ten sukces był możliwy dzięki stosowanych przez lata niezwykle preferencyjnych warunków związanych z udzielaniem bonifikaty w sytuacji wnoszenia jednorazowej opłaty w procesie przekształcania. Zawsze zależało nam i zależeć będzie dalej, aby mieszkanki i mieszkańcy Wrocławia czuli się w pełni właścicielami swoich nieruchomości.

Na koniec pragnę uspokoić wszystkich zagubionych w całej sytuacji.

Szanowni Państwo, zgodnie z podpisaną przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ustawą od 1 stycznia 2019 roku prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształci się w prawo własności. Chciałbym uspokoić wszystkich tych, którzy mogą czuć się zagubieni wprowadzanymi właśnie przepisami. 

1 stycznia zostaną Państwo właścicielami gruntów, na których znajduje się Państwa nieruchomość. Nie rodzi to jednak za sobą żadnych skutków finansowych poza tymi które ponoszą Państwo do tej pory. W Państwa domowym budżecie nie odczują Państwo zmiany. Z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność będą Państwo wnosić przez najbliższe 20 lat opłaty w tej samej wysokości w jakiej czynią to Państwo teraz.

O fakcie przekształcenia zostaną Państwo poinformowani pismem. Nie musicie Państwo martwić się koniecznymi zmianami w księgach wieczystych. Wszystkim zajmą się pracownicy urzędu, którym kieruję. Pracownicy, którzy są do Państwa dyspozycji i odpowiedzą na każde pytanie.

Zmiana dotyczy tych z Państwa, którzy zdecydowaliby się zapłacić z góry całą kwotę rozkładaną na 20 lat. Jeśli Państwa nieruchomość leży na gruntach miejskich otrzymają Państwo 90-procentową bonifikatę, o której przyjęcie proszę szanownych radnych. W przypadku gruntów Skarbu Państwa bonifikata – wedle ustawy podpisanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości – wyniesie przy jednorazowej wpłacie 60%.  

A oto informacja ze stron Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju

1 stycznia 2019 r. użytkownicy wieczyści gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe staną się właścicielami gruntów.

Jakie formalności dotyczą przekształcenia użytkowania wieczystego we własność?

Otrzymasz zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Wyśle je do Ciebie Od wójt, burmistrz, prezydent miasta albo starosta, albo dyrektor oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa albo dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego. Urząd ma na to do 12 miesięcy od przekształcenia. Na Twój wniosek zaświadczenie otrzymasz w ciągu 4 miesięcy. Takie samo zaświadczenie otrzyma z urzędu sąd rejonowy (wydział Ksiąg Wieczystych) i dokona odpowiedniego wpisu. Wpis dotyczący własności do księgi wieczystej jest wolny od opłat.

Ile będzie kosztować przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?

Nie będzie już dotychczasowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Przekształcenie będzie odpłatne. Za przekształcenie zapłacisz 20 rocznych opłat przekształceniowych. Opłaty te odpowiadają wysokości opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste jaka obowiązywałaby w 2019 r. Termin na zapłatę pozostanie bez zmian – do 31 marca każdego roku. Całą opłatę możesz też wpłacić jednorazowo – płatność "z góry".

Sprawdź, czy możesz za to otrzymać bonifikatę kontaktując się z urzędem, od którego otrzymasz korespondencję w sprawie użytkowania wieczystego.

Czy wysokość opłaty przejkształceniowej może być zmieniana?

Opłata nie będzie aktualizowana jednostkowymi wycenami gruntów, co eliminuje nagłe i wysokie podwyżki oraz żmudne i wieloetapowe postępowania aktualizacyjne. Opłata może zostać zwaloryzowana wskaźnikami publikowanymi przez GUS – wskaźnikiem inflacyjnym do czasu opracowania wskaźnika zmian cen nieruchomości.

Bonifikaty na przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

 •     Przewidziano obligatoryjną bonifikatę w wysokości 60 proc. dla użytkowników gruntów Skarbu Państwa– w przypadku płatności z góry dokonanej w 2019 r., w kolejnych latach bonifikata maleje o 10 punktów procentowych rocznie.
 •     Bonifikata na gruntach samorządowych jest fakultatywna i zależy od decyzji lokalnych władz. Nic nie stoi na przeszkodzie, by udzielane przez władze samorządowe bonifikaty były wyższe niż te przewidziane dla gruntów Skarbu Państwa. Korzyści
 •     nie będziesz płacić za użytkowanie wieczyste - będziesz właścicielem a nie użytkownikiem wieczystym,
 •     nie będzie aktualizacji opłat rocznych za użytkowanie wieczyste,
 •     otrzymasz atrakcyjne warunki przekształcenia - 20 rocznych opłat przekształceniowych zamiast płatnych przez 99 lat opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego,
 •     ustawowe bonifikaty na gruntach Skarbu Państwa - wymierna pomoc w jednorazowej spłacie opłaty przekształceniowej,
 •     swoboda w ustaleniu wysokości bonifikat dla gruntów samorządowych – możliwość ustanowienia korzystniejszych ulg niż ustawowe 60 proc. dla gruntów Skarbu Państwa.
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.