W ostatnich latach YouTube pracował nad przekształceniem swojej platformy w platformę sprzedażową, wprowadzając nowe produkty, takie jak reklamy z możliwością zakupu. Teraz przyszedł czas na robienie zakupów bezpośrednio z transmisji na żywo prowadzonych przez twórców.
W ostatnich latach YouTube pracował nad przekształceniem swojej platformy w platformę sprzedażową, wprowadzając nowe produkty, takie jak reklamy z możliwością zakupu. Teraz przyszedł czas na robienie zakupów bezpośrednio z transmisji na żywo prowadzonych przez twórców.
Pobierz ebook z raportem Ecommerce 2022
Jedna z nowych funkcji ma umożliwić dwóm twórcom jednoczesne prowadzenie transmisji na żywo, co w założeniu ma podwoić liczbę widzów, gdyż każdy z nich "przynosiłby" własną bazę fanów.
Ta funkcja nadchodzi wkrótce po tym, jak YouTube ogłosił program pilotażowy „Go Live Together”, nową funkcję mobilnego przesyłania strumieniowego, która umożliwia twórcom zapraszanie gości na transmisję na żywo za pomocą jednego linka. Jej dodanie ma sprawić, że YouTube będzie bardziej konkurencyjny w stosunku do Instagrama, który umożliwił twórcom transmitowanie na żywo nawet z trzema osobami.
Oprócz wykorzystywania twórców do budowania publiczności podczas transmisji live, platforma chce oferować również inne narzędzia zaprojektowane specjalnie z myślą o zwiększaniu sprzedaży. Jakie? Zintegrowane z marką doświadczenie zakupowe ma pozwolić widzom kupować produkty pokazane w wideo, tylko dotykając wbudowanego przycisku „wyświetl produkty”, a tzw. „przekierowania na żywo” umożliwią twórcom rozpocząć transmisję zakupową w swoim kanale, a następnie przekierować odbiorców na kanał marki. Marki będą więc mogły wykorzystać moc platformy i twórcy, by dotrzeć do swoich fanów, ale potem niejako "przejąć" odbiorców, zyskując dostęp do kluczowych wskaźników i analiz związanych z ich wydarzeniem na żywo.
Nowości ogłoszone przez YouTube podążają za rozwojem rynku social commerce, trendem inspirowanym rosnącą aktywnością zakupów społecznościowych w Chinach, gdzie streamerzy zarabiają miliardy dolarów w ciągu zaledwie kilku godzin. W tę przestrzeń wkraczają już startupy takie jaka ShopLive, PopShop Live, NTWRK, Whatnot, ShopShops, Supergreat i inne. Nawet Klarna dodała nawet możliwości wirtualnych zakupów, aby połączyć klientów kupujących teraz i płacących później z prezentacjami produktów na żywo od partnerów detalicznych.
Live shopping często przedstawia się za pośrednictwem przykładów z rynków azjatyckich (zwłaszcza chińskiego), gdzie format ten stał się jednym z istotniejszych kanałów sprzedaży. Przewiduje się, że w 2026 roku będzie on stanowić do 20 proc. udziału w azjatyckim eCommercie. Jednak omawiane formy dokonywania zakupów, pokazując jedynie przykłady transmisji z rynków azjatyckich, choć dla niektórych mogą być inspirujące, dla innych mogą nieść wrażenie zjawiska zbyt odległego od rodzimego rynku, wręcz niezrozumiałej mody z krajów innych kręgów kulturowych. Zatem wielu marketerów może nie zauważać w niej potencjału dla swojej marki. To błędne założenie, bowiem rozwiązanie to nie jest obce również polskim internautom.
Polacy doskonale zdają sobie sprawę z zalet, jakie niesie ze sobą live shopping i coraz chętniej z niego korzystają. Według badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „The power of social & live commerce” już 25 proc. naszych rodaków skusiły zakupy podczas transmisji na żywo. Na tak wysoki wynik niewątpliwy wpływ miała pandemia, która ograniczywszy naszą mobilność, wzmocniła potrzebę doświadczania życia, a wirtualny świat stał się tego namiastką. Jak podaje raport Inquriy z kwietnia 2022 r., w Europie popularność live shoppingu wzrosła w czasie pandemii o 86 proc.!
Nie dziwi więc fakt, że są firmy, które od lat testują rozwiązania tego typu w ramach swoich marketingowych aktywności, a nawet wdrażają je jako element stałych działań, czego przykładem może być Ikea.
Weronika Golon, Digital Collective Strategist, OMD / Resolution
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»