23.02.2018 / Biznes
 

Zarobki do 2 tys. zł miesięcznie, czyli trudna rzeczywistość freelancerów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

„Elita” finansowa to zaledwie 8,1 proc. freelancerów świadczących elektroniczne usługi dla biznesu. Zarabiają ponad 5 tys. zł miesięcznie netto. Wśród nich są osoby, których zarobki przekraczają 10 tys. zł.

Jednak blisko dwie trzecie badanych wolnych strzelców zarabia do 2 tys. zł miesięcznie netto. Dochody 14,5 proc. mieszczą się w przedziale od 2 do 3 tys. zł. Co piąty otrzymuje na rękę ponad 3 tys. zł miesięcznie.

Dość ciemny obraz rynku pogłębiają kolejne dane. Aby osiągnąć takie zarobki 59,3 proc. badanych poświęca pracy od 4 do 10 i więcej godzin w ciągu dnia. Jedynie osoby pracujące dorywczo, które stanowią 40,7 proc., pracują do 4 godzin dziennie.

Plusem freelancerki jest to, że dla 94,9 proc. godziny pracy są elastyczne. Tylko 5,1 proc. ankietowanych odpowiedziało, że pracuje zawsze w określonych godzinach.

Dane dotyczą dość licznej grupy. Osób, które utrzymują się tylko i wyłącznie z bycia wolnym strzelcem, jest około 100 tysięcy.

Zajmują się głównie tworzeniem contentu, programowaniem i grafiką. Ich zarobki są oczywiście w największej mierze uzależnione od branży, w jakiej działają oraz od doświadczenia czy ilość czasu poświęconego na wykonywaną pracę.

- Inną kwotę zarobi dorywczo grafik, a inną pełnoetatowy wolny strzelec programista. W porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2016 roku, w bieżącym wyraźnie poprawiła się sytuacja osób zarabiających miesięcznie w przedziale 3-5 tys. zł netto. Dwa lata temu taki dochód deklarowało 9,5 proc. respondentów, w tym roku już 13,1 proc. – mówi Przemysław Głośny, prezes platformy Useme.eu.

Ceną za bycia niezależnym i możliwość elastycznego kształtowania godzin pracy często jest rezygnacja z dłuższego wypoczynku. 23,7 proc. przyznaje, że udaje im się zorganizować co najwyżej weekendowe wypady lub nigdzie nie wyjeżdżają. Jedna trzecia wyjeżdża na tydzień lub krócej. 42 proc. jest w stanie wyjechać na dwutygodniowy urlop.

O BADANIU
Badanie zostało przeprowadzone w styczniu 2018 roku metodą CAWI i wzięło w nim udział 1002 freelancerów. Najliczniejszą grupę respondentów stanowią osoby między 25 a 34 rokiem życia, pochodzące z dużych miast (40,4 proc.). W grupie badanych nieznacznie przeważają mężczyźni (56,7 proc.).
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Mateusz Rolik
1. Mateusz Rolik 23.02.2018 / 11:15
Bardzo coś słabe te zarobki. Zapraszamy do Nakatomi http://www.nakatomi.pl my średnio płacimy freelencerom netto 3300 i nie są to programiści a raczej osoby do ogłoszeń, marketingu, czy copywriterzy.
Arek Wawrzeńczak
2. Arek Wawrzeńczak 23.02.2018 / 12:49
Hej Mateusz Rolik , a podatek od wynagrodzeń i ZUS kto płaci ?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.