15.06.2018 / Domeny
 

o12.pl z powodu wycieku danych, wypowiada pełnomocnictwo HRD.pl

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Spółka o12.pl wypowiedziała pełnomocnictwo do reprezentowania swoich klientów przed NASK, EURid i ICANN firmie Consulting Service. Powodem jest wyciek danych, do którego doszło w czasie migracji systemów przeprowadzonej przez należąca do niej firmę - HRD.pl. Wypowiedzenie skutkuje zakończeniem możliwości przetwarzania danych osobowych przez ten podmiot.

Firma o12.pl to spółka-córka firmy nazwa.pl sp. z o.o., która jest partnerem NASK i posiada akredytację umożliwiającą bezpośrednią rejestrację domen w rejestrze .pl. Rejestracja części abonentów odbywała się jednak poprzez Consulting Service wynika z faktu, że abonenci byli wcześniej klientami firmy Proscape sp. z o.o., wchodzącej obecnie w skład o12.pl, która - nie mając bezpośredniej umowy z NASK - korzystała z usług HRD.pl.

- Jak dobitnie pokazuje powyższa sytuacja, nie ma żadnego powodu, dla którego domeny Klientów o12.pl mają być rejestrowane za pośrednictwem trzeciego podmiotu. W związku z tym oczywistym jest, że domeny należy przenieść do wiarygodnego partnera - podkreśla Cebrat.

Poniżej pełne oświadczenie spółki Nazwa.pl:

W trosce o dobro i bezpieczeństwo Klientów spółki o12.pl sp. z o.o., której właścicielem jest nazwa.pl sp. z o.o., w związku ze zgłoszeniami dotyczącymi rażących nieprawidłowości w działaniu systemu informatycznego marki HRD.pl, której właścicielem jest CONSULTING SERVICE sp. z o.o., skutkujących naruszeniem interesów Klientów o12.pl posiadających domeny zarejestrowane za pośrednictwem HRD.pl, w dniu 14.06.2018 r., spółka o12.pl wypowiedziała pełnomocnictwo do reprezentowania swoich Klientów przed NASK, EURid i ICANN – instytucjami zarządzającymi polskim, europejskim i globalnym rejestrem domen – firmie CONSULTING SERVICE sp. z o.o., co skutkuje zakończeniem możliwości przetwarzania danych osobowych przez ten podmiot.

Powodem decyzji zarządu spółki o12.pl o wypowiedzeniu pełnomocnictwa jest utrata zaufania związana z doniesieniami o rażących nieprawidłowościach przy przeprowadzanej w dniach od 08.06.2018 r. do 10.06.2018 r.  przez HRD.pl migracji systemów, skutkującej miedzy innymi:

 • wyciekiem na nieokreśloną skalę danych Klientów, których domeny są rejestrowane przez CONSULTING SERVICE  (HRD.pl),  przy czym warto podkreślić, że wg raportu NASK za 2017 rok firma posiadała ponad 270 tys. nazw domen .pl,
 • brakiem możliwości przedłużenia ważności domen po dacie ich wygaśnięcia, co powoduje poważne ryzyko utraty domeny przez Klientów o12.pl,
 • brakiem spójności domen pod względem dat ich ważności w systemie HRD.pl z systemem NASK, co generuje poważne ryzyko utraty domeny.

Do dnia dzisiejszego, tj. 14.06.2018 r., CONSULTING SERVICE sp. z o.o. nie przekazało żadnego oficjalnego wyjaśnienia w powyższej sprawie, nie zaprzeczając ani nie składając stosownych oświadczeń o sposobie postępowania w związku z wyciekiem danych i pozostałymi nieprawidłowościami.

W związku z powyższym, mając na uwadze dobro i interes Klientów spółki o12.pl, zarząd firmy zażądał wydania wszystkich kodów Authinfo do domen Klientów spółki o12.pl zarejestrowanych za pośrednictwem CONSULTING SERVICE sp. z o.o. Celem firmy jest przeniesienie obsługi domen Klientów o12.pl do akredytowanego rejestratora, godnego zaufania i zapewniającego odpowiedni poziom bezpieczeństwa obsługi Klientów. 

Jednocześnie spółka o12.pl zwróciła się do NASK, EURid i ICANN o przetransferowanie domen Klientów z CONSULTING SERVICE sp. z o.o. do spółki NetArt Registrar sp. z o.o., należącej  do grupy kapitałowej nazwa.pl. NetArt Registrar od 9 lat jest jedynym w Polsce akredytowanym partnerem ICANN oraz posiada akredytację EURid i NASK, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa Abonentów

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.