18.12.2018 / E-commerce
 

Co Polacy kupią w tym roku na świąteczny prezent i jak e-sprzedawcy powinni się na to przygotować

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
raport e-commerce 2015
raport e-commerce 2015

Kosmetyki, perfumy, elektronika i książki - tego typu prezentami w tym roku najchętniej będziemy obdarowywać swoich bliskich. Nadal większość z nas kupi je w sklepach stacjonarnych, ale dysproporcja między świątecznymi zakupami online i offline z roku na rok się zaciera. E-sprzedawcy, aby sprostać wymaganiom kupujących, w tym sezonie będą musieli zwrócić uwagę na trzy kluczowe czynniki. Rekomendacje opieramy na badaniu przeprowadzonym na zlecenie SAP wśród 1000 polskich e-kupujących.

Według danych Deloitte, z roku na rok rośnie znaczenie Świątecznych zakupów w internecie. Aż 44 proc. pieniędzy przeznaczonych na prezenty pozostawimy w e-sklepach. Biorąc pod uwagę, że według badania przeprowadzonego na zlecenie SAP, największym bodźcem zakupowym w platformach e-commerce są przeceny, nie dziwi fakt, że będą to zakupy na ostatnią chwilę - jedynie 30% Polaków deklaruje zakup prezentów w listopadzie lub wcześniej.

Jakie prezenty kupimy i ile na nie wydamy?

Nie dość, że coraz więcej podarunków Świątecznych kupujemy przez różne platformy e-commerce to wydajemy na nie coraz więcej. Według badania “Zakupy świąteczne 2018”, w tym roku średnio przeznaczymy na Święta 1168 zł (o 6 proc. więcej niż w 2017 roku), z czego 532 zł wydamy na prezenty, 511 zł na zakupy spożywcze a 125 zł na spotkanie towarzyskie.

Na co przeznaczymy budżet prezentowy? Przede wszystkim na kosmetyki i perfumy. Słodycze i książki to kolejne dwie główne kategorie prezentów. Dorosłym podarujemy książki, dorastającej młodzieży słodycze i gry komputerowe, a najmłodszym lalki i pluszaki. Mowa tutaj o prezentach zakupionych zarówno online jak i offline.

Sytuacja wygląda nieco inaczej jeżeli chodzi o te prezenty, które zakupimy w e-sklepach. Według raportu Allegro i Mobile Institute, klienci największej w Polsce platformy e-commerce jako prezenty, który zamierzają kupić swoim bliskim najczęściej wskazali następujące produkty: perfumy, laptopa, konsolę do gier, smart zegarek, markową biżuterię oraz tablet. Według deklaracji badanych, średnia kwota wydana na prezent na Allegro wyniesie dokładnie 152 zł.

Jak wygląda polski rynek e-commerce?

Wzrost znaczenia e-commerce w strukturze Świątecznych wydatków Polaków odzwierciedla trendy wzrostowe dla całego handlu drogą elektroniczną. Według European Ecommerce Report (2018) tworzonego przez Ecommerce Europe we współpracy z SAP, polski rynek e-commerce pod koniec 2017 roku był wart blisko 6,7 mld euro. W tym roku ta wartość ma wzrosnąć do 7,4 mld euro. Z kolei według danych badaczy SAP, przez najbliższe lata ten rynek będzie co roku osiągał dwucyfrową dynamikę wzrostu - w 2020 wartość rynku ma sięgnąć już 15 mld euro. Polski rynek e-commerce to jeden z najszybciej rozwijających się rynków handlu elektronicznego w Europie.

Ciekawe wnioski wskazujące na rolę ecommerce w świątecznych zakupach przynosi badanie SAP Consumer Propensity Study, przeprowadzonego na zlecenie firmy SAP. Badacze przepytali konsumentów z 24 krajów, w tym 1000 polskich kupujących. Jak pokazują wyniki, choć zakupy online są dla Polaków wygodne, prawie połowa z nas wciąż chce odwiedzić tradycyjny sklep przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie. Największym bodźcem zakupowym w platformach e-commerce są przeceny, a od e-zakupów odstręczają nas powody związane z logistyką i przesyłką. Około połowa polskich konsumentów zrezygnowała z zakupów online z powodu wysokich kosztów wysyłki, a 40% z powodu braku towaru w magazynie. 62% proc. z nas wymaga od sprzedawców jasnej i przyjaznej polityki zwrotów.

Przez Internet najchętniej kupujemy ubrania, kosmetyki i elektronikę. Wykorzystujemy też platformy e-commerce do planowania podróży i zakupu biletów lotniczych  lub kolejowych oraz opłacania urlopowych pobytów. Chętnie kupujemy też bilety na wydarzenia kulturalne oraz płacimy za dostęp do rozrywki online. Co ciekawe, jedynie 27% badanych wskazało, że rekomendacje jakie dostają od e-sprzedawców są dla nich interesujące. Co zatem powinni zrobić sprzedawcy, aby ich rekomendacje były lepiej dopasowane do potrzeb e-kupujących i aby zniwelować główne bolączki związane z zakupami internetowymi?

3 rzeczy, o których musisz pamiętać, aby osiągnąć Świąteczny sukces w e-commerce

1. Zadbaj o kontekstowe oferty i rekomendacje

Polscy konsumenci uwielbiają być dokładnie informowani. 95% kupujących deklaruje, że zauważa rekomendacje podczas e-zakupów, ale tylko 27% z nich uważa te sugestie za istotne. Sprzedający muszą stosować marketing kontekstowy, wykorzystywać analitykę i algorytmy uczenia maszynowego, aby przewidywać zachowania i rozumieć intencje kupujących, jednocześnie przekazując istotne informacje konsumentom, aby zachęcić ich do dokonania zakupów.

- Ścieżka zakupowa klienta jest bardziej skomplikowana niż kiedykolwiek. Mówiąc wprost, nie jest już możliwe odwołanie się do jednego wzorca. Konsumenci zachowują się na wiele różnych sposobów, zarówno w Internecie, jak i poza nim, i oczekują spersonalizowanego podejścia ze strony marek w trakcie wszystkich interakcji w procesie zakupu. Aby zapewnić wyjątkową obsługę klienta i zindywidualizowane podejście, marki muszą efektywnie wykorzystywać dane jakie zbierają. Mnogość informacji zebranych z różnych narzędzi musi zostać przekuta w konkretne działania, dzięki którym marki dostarczą odbiorcy odpowiedni, kontekstowy komunikat - zauważa Adam Goljan, Starszy Specjalista w SAP Customer Experience. 

2. Zdobądź zaufanie klienta, dzięki odpowiedniej polityce zwrotów

Podobnie jak nasi europejscy sąsiedzi, uznajemy łatwy proces zwrotu i wymiany zakupionego produktu za najważniejszą pozycję na naszej liście czynników wpływających na doświadczenie związane z zakupami w Internecie. Prokonsumencka polityka zwrotów w krótkim okresie może zwiększyć koszty operacyjne e-sprzedawcy, ale długofalowo buduje bezcenne relacje z klientem oparte na zaufaniu, co przekłada się na wyższe marże i zyski.

3. Wielokanałowość jest wszystkim

Polscy konsumenci oczekują, że bezproblemowych zakupów, co oznacza, że nie preferują konkretnych kanałów czy platform, lecz koncentrują się jedynie na swoim doświadczeniu z marką jako całością. Połowa z nas chce odwiedzić tradycyjny sklep, a jedna trzecia chętnie korzysta z technologii AR i VR. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, detaliści powinni wprowadzać rozwiązania typu end-to-end, które łączą i integrują wszystkie punkty kontaktu z klientem - od marketingu i reklamy, poprzez sprzedaż, aż po obsługę posprzedażową.

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.