Firma Gemius SA wraz z serwisami 9sekund.pl, oraz iStore.pl, zbadała ostatnio stosunek internautów do kupowania w sieci.
Aż 94 proc. spośród, biorących udział w badaniu, internautów zdawało sobie sprawę z możliwości robienia zakupów za pośrednictwem Internetu. Co więcej, dwie trzecie respondentów, przynajmniej raz zdecydowało się na dokonanie transakcji właśnie tą drogą.
Wyniki badań, wykazały ponad to, iż jedna trzecia respondentów (37 proc.) dokonuje zakupów przez internet przynajmniej raz w miesiącu, zaś 41% spośród badanych osób, nawet kilka razy w roku.
Więcej niż połowa respondentów (53 proc.), którzy słyszeli o możliwości robienia zakupów przez Internet, uważa, iż produkty oferowane w sieci są tańsze, od tych, które mogliby kupić w sposób tradycyjny. Do tej formy zakupów, zachęca ponad to możliwość składania zamówienia niezależnie od pory dnia, oraz dostarczenie zamówionego produktu do domu.
Ponad trzy czwarte osób decydujących się na zakupy w sieci, korzysta z oferty którejś z platform aukcyjnych, pozostali nabywają potrzebne im produkty w sklepach internetowych. Nikogo nie zaskoczy chyba fakt, iż najbardziej znanym serwisem aukcyjnym jest Allegro.pl - markę tę rozpoznaje, aż 99 proc. respondentów. Z kolei najbardziej rozpoznawalnym polskim e-sklepem jest Merlin.pl.
W porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy 52 proc. internautów uważało kupowanie przez Internet za ryzykowne, odsetek ten zmniejszył się w tym roku do 46 proc.
Choć liczba osób decydujących się na zakupy przez Internet wzrasta, prawie 70% osób kupujących na aukcjach, oraz ponad połowa respondentów korzystających ze sklepów internetowych, miało wiele zastrzeżeń związanych z tego typu zakupami. Największe niezadowolenie wzbudza zbyt długi okres oczekiwania na zamówiony towar, choć w tym przypadku nie jest to akurat wina internetowych sprzedawców, a kulejącego systemu logistycznego Poczty Polskiej.
Pocieszające dla klientów może być niewątpliwie to, iż z tych niedogodności doskonale zdają sobie sprawę, również właściciele sklepów internetowych. Aż 71 proc. z nich deklaruje wprowadzenie wielu zmian. 22 proc. spośród badanych właścicieli zastanawia się nad opracowaniem nowych możliwości pozwalających przede wszystkim, szybciej dostarczyć towar do klienta. Niemal 20 proc. z nich planuje, zaś wprowadzić stałą bezpłatną dostawę.
Wyniki badań pod pewnymi względami jednak rozczarowują. Szczególnie niepokojące jest wciąż ogromne zainteresowanie kupujących w sieci aukcjami internetowymi na niekorzyść e-sklepów (choć rok temu na wspomnianym wyżej Allegro, pojawiło się przecież coś takiego jak "Sklepy Allegro"). Rodzi to pytanie, co jeszcze powinni zrobić sprzedawcy, by zwiększyć zainteresowanie swoją ofertą? Zwrot w kierunku społeczności? UGC? A może wideo-prezentacje produktów?
Link do informacji prasowej Gemius.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Powiem tak: twarde zasady obowiązują każdego w tej i innych branżach. I małe firmy jak i liderów. <br /> Generalnie, wierzę w wolny rynek i prosumentyzm (google, fora, buzz, porównywarki cenowe etc.), który wpłynie samoistnie na podniesienie standardów w branży - albo nawet mówić "mocniej" wymusi je!.<br />
Jacku ale wiesz, że na was - liderów e-commerce w polsce spoczywa obowiązek wprowadzenia tu jakichś zasad ;-))
Setki e-sklepów każdego dnia dobrze obsługując klientów zwiększa wiarygodność tego rodzaju kanału sprzedaży, budując swoje marki.<br /> <br /> Przykro mi o tym pisać, ale zdarzają sie i takie przypadki jak:<br /><a class="non-html" href="http://www.wyhacz.pl/Wyhacz/1,88542,5541939,Sklep_Ulubiony_pl_zlozyl_wniosek_o_upadlosc__Co_z.html"> http://www.wyhacz.pl/Wyhacz/1,88542,5541939,Sklep_Ulubiony_pl_zlozyl_wniosek_o_upadlosc__Co_z.html</a><br /> które psują ciezko wypracowaną dobrą opinie branży. <br /> <br /> Stad jeszcze raz apeluje o rozsądek kupujących. Staranne sprawdzanie gdzie i co się kupuje, regulaminu, dostepności informacji i sposobu przeprowadzania transakcji.
mn - nie ma co sie szczypac - podaj nazwe tego sklepu<br /> <br /> powalczmy ze zlymi praktykami...
merlin i amazon zaczynały w czasach w które już nie wrócą. 2 dni temu zrobiłem zakupy w jednym z duzych polskich e-sklepów. Mineły 2 dni a ja nawet nie dostałem maila, czy zamówienie zostało/zostanie zrealizowane czy nie. Jeśłi coś zniechęca do e-zakupów to własnie takie sytuacje.
MARKA - dajmy troche czasu polskim sklepom.<br /> W końcu, Amazon i Merlin też zaczynały skromnie, a gdzie sa dzisiaj :)? Ale poważnie mówiąc polski e-handel ma jeszcze sporo pracy przed sobą. Poza promocją, oczywiscie każda DOBRZE dostarczona paczka do zadowolonego klienta zwiększy wiarygodność e-sklepów i całego rynku.<br /> <br /> Poza tym moim zdaniem czekaja nas 2 trendy w polskim handlu internetowym: nisze rynkowe obsługiwane przez pasjonatów oraz klarowanie sie z czasem liderów rynku w poszczególnych branżach/multibranżach.<br /> <br /> W kwestii - video, poradników i opinii, moim zdaniem jest do dość istotne zmniejszenie dystansu między sklepem internetowym a potencjalnym kupujacym. Oczywiście mówie tu o przeciętnym Kowalskim, bo ktoś bardziej wyedukowany jak np. MN (majacy sprecyzowane gusta) nie będzie potrzebował "kupować w tłumie".<br /> Poza opiniami i video, sa jeszcze porównywarki cenowe, regulamin sklepu i sprawdzenie dostępności towaru/płatności - tak wiec spokojnie można rozważyć wszystkie za i przeciw przed zakupem. I wybrać właściwą dla siebie opcję.
bardzo często kupuję w merlinie, dlaczego? myślę ze z przywiązania<br /> dostaję tez newsletery które sa dostosowane do moich zainteresowań i zawsze coś w nich zwróci moja uwagę.
Jacku i tak i nie, punkty: 3,5,7,8 - TAK, pozostałe - róznie to bywa<br /> <br /> ale przedwszystkim potrzebna jest MARKA, MARKA i jeszcze raz MARKA!<br /> <br /> w większości sklepów wideo, blogi i komentarze są bez sensu. często kupuje w komputronik.pl czy helion.pl - z zasady nie obchodzą mnie opinie useró do produktów, bo opinie w sklepie internetowym sa dla mnie zupełnie niewiarygodne. Jesłi nie wiem czy dana karta graficzna jest dobra, poszuukam na portalach tematycznych, a nie w sklepowych komentarzach. <br /> <br /> Wideo? bez sensu gadżet, chyba że sprzedajesz zabawki czy ubrania.<br /> <br /> Ale jeszcze raz potrzeba nam dużych marek, a do tego potrzeba nam dużo więcej pieniędzy na promocje, których nie ma. efekt może byc taki, że nie narodzi się już nic wielkiego, po prostu do netu przejdą mocniej ci którzy mają dobre marki w reali i sa wiarygodni.
Co mogłoby przekonać klientów? <br /> <br /> 1. Zmniejszenie dystansu z kupowanym przedmiotem (lepszy opis, zdjęcia, prezentacja 3D etc)<br /> 2. Możliwość przeczytania opinii innych oraz zostawienie swojej, oceny produktu (gwiazdki lub % do wyboru), blogi produktowe, generalnie elementy Web 2.0<br /> 3. Przejrzysta nawigacja po sklepie, dobra wyszukiwarka i kategoryzacja produktów<br /> 4. Video dowolnie - w formie prezentacji produktu lub krótkiej recenzji.<br /> 5. Dokładny opis dostępności produktu, procedury zakupu, kosztów przesyłki, regulamin.<br /> 6. Panel w którym klient może śledzić stan swojego zakupu.<br /> 7. Dostęp do rozbudowanego CRM (począwszy od call center).<br /> 8. Rozpoznawalność marki danego sklepu nad którą tzreba popracować (vide amazon czy merlin - ikony sklepów internetowych)<br /> <br /> Generalnie podczas zakupów w sklepach klienci maja dysonans, boją się że przesyłka nie dojdzie, dojdzie opożniona lub uszkodzona, często nie mogą znaleźć toworu lub dowiadują się że jest niedostępny. Tak wiec koniecznością jest zmienić ten stan rzeczy i zwiększyć komfort podczas zakupów. Popracować nad zaufaniem do zakupów w tej formie.<br /> W przypadku sklepów internetowych klienci wymagają więcej niż kupując na Allegro.pl. Traktują to miejsce bardziej jak bazar gdzie można się potargować o cenę, lub kupić coś ze stoiska lub "szczęk". Mają mniejsze wymagania, ponieważ już się przyzwyczaili do platformy i nabrali do niej zaufania. Natomiast często się zdarza że padają łupem swojej niefrasobliwości i różnych cwaniaków.<br /> <br /> Tak więc w obu przypadkach liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek!
nic odkrywczego tu nie napisano niestety, allegro to na dziś najlepsza wyszukiwarka produktów, bo czego nie ma na allegro nie istnieje, na tyle to silna marka. ale jeśłi chodzi o ksiązki to co nie ma na merlinie to nie istnieje. potrzebujemy silnych marek, a takowych za wiele nie ma.
A może siła Allegro jest ilość sklepów (sprzedawców) uczestniczących w handlu za pośrednictwem tego serwisu. Czego nie ma na Allegro? <br /> Sklepy internetowe jednak mają o wiele wyżej ustawioną poprzeczkę, chodźby przepisy K.C. związane z możliwością zwrotu towarów i ich "bezdyskusyjnego" przyjmowania. Jeszcze długo aukcje będą wygrywać z e-sklepami, do mementu, gdy przestaniemy szukać "okazji".
<blockquote>Szczególnie niepokojące jest wciąż ogromne zainteresowanie kupujących w sieci aukcjami internetowymi na niekorzyść e-sklepów</blockquote><br /> <br /> Pewnie dlatego, że aukcje wciąż w opinii internautów są kojarzone z tańszymi zakupami niż w sklepach internetowych. Nadal chyba aukcje to te "tańsze okazje", a e-sklepy "to samo co w sklepie tylko łatwiej dostępne"... prawda?