29.10.2018 / E-commerce
 

E-commerce w Polsce. Euro.com.pl na cele zestawienia, Aliexpress - tuż za nim

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Niekwestionowanym królem polskiego e-commerce pozostaje co prawda Allegro, które jednak w badaniu Gemius/PBI znajduje się w kategorii E-commerce > Aukcje i narzędzia aukcyjne. W kategorii „sklepy” prym wiedzie euro.com.pl, ale chińskie Aliexpress depcze mu po piętach. 

66363_2.png

66362_1.png


Na „chińskim eBayu” jest niemal wszystko, a cześć z tego w niemal symbolicznej cenie, więc popularność Aliexpress wśród Polaków (wciąż najważniejszym kryterium wyboru jest dla nas cena) jest naturalna, tym bardziej, że przesyłki z Chin do tej pory nie były opodatkowane. To jednak ma się niebawem zmienić.

Polscy dystrybutorzy od dawna protestują przeciwko systemowi, który na to pozwala, dlatego Ministerstwo Finansów zapowiedziało prace nad jego uszczelnieniem. W ramach ich pierwszego etapu w Lublinie ma powstać nowy oddział celny pocztowy, który zajmie się kontrolą zamówień z Chin. Jeśli czyjaś paczka zostanie oclona, należność będzie trzeba zapłacić przy odbiorze.

66337_katarzyna-binert_gemius.jpgKatarzyna Binert, E-commerce Manager, Gemius Polska:

Wrześniowe zestawienie sklepów e-commerce otwiera sklep RTV EURO AGD. Kategoria, którą reprezentuje, jest dosyć dynamicznie rotująca i wrażliwa na cenę, przez co trudno wskazać jeden sklep jako stałego i niekwestionowanego lidera. Duży wpływ na pozycje w rankingu mają promocje czy oferty specjalne, które pojawiają się w sklepie w danym okresie. W kategorii tej często zachodzi także efekt odwróconego ROPO –  nie wszystkie towary dostępne są online, a kupujący traktują stronę www jak katalog, który po obejrzeniu często kieruje ich do konkretnego produktu w sklepie stacjonarnym. 

We wrześniu internauci często odwiedzali także marketplace’y, takie jak Empik czy AliExpress. Empik już od roku oferuje internautom szerszy asortyment – to już nie tylko książki i artykuły papiernicze, ale także kosmetyki, sprzęt AGD, zabawki. Polacy znają markę Empik i darzą ją zaufaniem, stąd chętnie przeglądają poszerzoną ofertę sklepu. Na brak popularności nie może narzekać także AliExpress, drugi najpopularniejszy sklep we wrześniowym zestawieniu. Znaczenie tej chińskiej platformy e-commerce na polskim rynku nieustannie rośnie. Internautom nie przeszkadza długi czas oczekiwania na dostawę, kiedy maja do dyspozycji tak ogromny wybór produktów i niskie koszty wysyłki (lub ich brak). Platforma od jakiegoś czasu wprowadziła także ulubione metody płatności Polaków, którymi są szybkie transfery internetowe. 

We wrześniowym zestawieniu warto szczególnie zwrócić uwagę na aplikację Rossmann, której zasięg na początku 2017 roku nie przekraczał 0,5%. Pod koniec roku było to już 14% i pozycja tego gracza na rynku e-commerce wciąż się umacnia. Tak duży wzrost spowodowany jest wprowadzeniem programu lojalnościowego i przemyślanej strategii marketingowej. Klubowicze maja bowiem dostęp do unikalnych ofert, z których mogą skorzystać wcześniej niż osoby niebędące członkami klubu.  

Warto także pamiętać o tym, że na wzrost ruchu w sklepach online mają także wpływ niedziele niehandlowe – we wrześniu było ich aż trzy

Na drugiej stronie znajdzie dane zaprezentowane w tabeli.

Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.