Zapraszamy do przeczytania drugiej części poradnika nt. możliwości, jakie Google Ads daje podmiotom e-commerce.
Zapraszamy do przeczytania drugiej części poradnika, w którym Marcin Główczyński z agencji Sempai przedstawia możliwości, jakie Google Ads daje podmiotom e-commerce. W poprzedniej (LINK) omówione zostały takie typy kampanii jak Product Listing Ads, Smart Shopping Campaign, Remarketing, Dynamic Search Ads; w tej skoncentrujemy się na Google Display Network (GDN) i YouTube.
Kampanie w GDN i YouTube każdy szanujący się e-commerce uruchamia po ustabilizowaniu efektywności konta. Z racji metod targetowania kampanie te nie wykazują konwersji bezpośrednich, celują bowiem do użytkowników z wyższych etapów lejka zakupowego, służąc bardziej do budowania świadomości.
Google Display Network
Poprzez GDN rozumiemy tutaj opcje targetowania w sieci reklamowej Google z wykluczeniem remarketingu. Potencjalne zasięgi tego typu reklamy są olbrzymie, dlatego tak ważny jest precyzyjny dobór celów reklamy. Nie łudź się jednak, że przy dobrze dopasowanym targetowaniu kampanie zaczną się zwracać bezpośrednio, są to bardzo sporadyczne przypadki. GDN traktuj jako kampanie zasięgowe.
Jedną z ciekawych możliwości wykorzystania feedu produktowego w sieci display jest Dynamic Prospecting. Technika ta pozwoli Ci wyświetlać najpopularniejsze produkty odbiorcom podobnym do użytkowników Twojej witryny. Nie wymaga też żadnej dodatkowej implementacji, a zaznajamia potencjalnego klienta z Twoim asortymentem.
TIP: Aby GDN miał szanse konwertować bezpośrednio, potrzebna jest ścisła kontrola miejsc docelowych. Wymaga to dużych nakładów pracy, rezultaty mogą Cię jednak zaskoczyć. Unikaj uruchamiania reklam w GDN bez wcześniejszego doprecyzowania, do jakiego odbiorcy chcesz trafiać oraz w jakim celu. W innym przypadku sprowadzisz na witrynę ruch o bardzo niskiej wartości, co odbije się na jakości Twojego remarketingu. ProTIP: Aby w miarę bezpiecznie wejść w GDN, polecamy skupić się na listach odbiorców podobnych do naszych list remarketingowych. Listy te, automatycznie utworzone, możesz sklasyfikować według wartości list, na których podstawie zostały stworzone. |
YouTube
Reklama wideo w YouTube (YT) najczęściej wykorzystywana jest na najwyższych etapach lejka zakupowego. Pomimo stricte brandowego zastosowania YT jest agresywnie rozwijany przez Google, które to ciągle dodaje nowe opcje reklamy i targetowania. Nie bez kozery - zasięg reklamy potrafi osiągnąć niemal monumentalne wartości, a dobry film może pozostać w pamięci odbiorców na dłużej niż zwykły baner.
Najbardziej wspierającym zakup formatem reklam YT jest TrueView for Action. Reklamy te pośród innych formatów wideo cechuje najlepszy performance jeżeli w zakresie przekierowania na stronę. Głównie za sprawą możliwości dodania tekstu wzywającego do działania.
TIP: Nie ma dobrej reklamy wideo bez… dobrego wideo. Pamięta przy tym, aby już w pierwszych sekundach zaangażować użytkownika ze względu na sukcesywnie malejacy moment skupienia uwagi na reklamie. |
Unikaj ustawianie dużych budżetów na kampanie YT. Potrafią one bowiem wydać ogromne budżety i błagać o jeszcze z racji swojego zasięgu. Mając to na uwadze, zacznij z precyzyjnie ustalonym budżetem i badaj efektywność reklamy.
ProTIP: W celu sprawdzenia bardziej zaawansowanych statystyk swojej reklamy wideo, przejdź do panelu analitycznego bezpośrednio na koncie YT. |
Google Ads oferuje całe spektrum możliwości do zastosowania w branży e-commerce, każda ma swoje zalety i wady, które należy rozważyć indywidualnie. Jednak jeżeli będziesz podążał przedstawioną powyżej ścieżką implementacji kampanii - zaczynać od PLA, a kończyć na YouTube - znacznie zwiększysz swoje szanse na sukces. Dobre praktyki, ciągły monitoring i testowanie nowych rozwiązań to kwintesencja Google Ads, dzięki której jest to tak ekscytujące narzędzie
O AUTORZE |
Marcin Główczyński, Specjalista SEM w agencji Sempai, w której odpowiada m.in. za planowanie, wdrażanie i optymalizację kampanii Google Ads. |
Pobierz ebook "Ecommerce w 2025 r. Ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»