30.08.2018 / E-commerce
 

Jak Zalando dba o SEO? Tymi praktykami warto się zainspirować

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Zalando Newsroom
Zalando Newsroom

Na początku maja Zalando ogłosiło, że liczba jego aktywnych klientów zwiększyła się o 3,5 miliona (16,7%) do 23,9 miliona; że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy każdy z nich złożył średnio cztery zamówienia, głównie za pomocą urządzeń mobilnych i że w pierwszym kwartale 2018 roku udział wizyt w serwisie z poziomu takich urządzeń osiągnął 76,6%.

Sukces tego sklepu to zasługa - oczywiście - budżetu, pozwalającego na szeroko zakrojone działania marketingowe, ale nie tylko. O wskazanie dobrych praktyk Zalando, które mają wpłwy na pozycjonowanie i mogą stanowić inspirację także dla mniejszych e-sklepów poprosiliśmy specjalistów z agencji iProspect, należącej do sieci Dentsu Aegis Network Polska.

Jak Zalando dba o SEO?

Tomasz Rorata, Senior SEO Consultant, iProspect Polska:

Google stale udoskonala swoje algorytmy, które odpowiadają za wyniki wyszukiwania. Od początku roku głośnych update’ów było kilka. Jeden z nich odpowiadał za szybkość ładowania strony. Witryna Zalando posiada dobry czas ładowania  – według wspieranego przez Google narzędzia webpagetest.org czas ładowania strony wynosi ok 2,5s. Strona nie jest ciężka, serwer odpowiada szybko, a pliki graficzne są zoptymalizowane.

W sierpniu Google kolejny raz potwierdziło, że na widoczność serwisów w wyszukiwarce wpływ mają wysokiej jakości treści. Z sytuacji, w której nie wiemy, gdzie umieścić treść w ecommerce, jest kilka wyjść. Jednym z nich może być założenie bloga. Innym rozwiązaniem może być to, z którego korzysta Zalando. Rozbudowane boxy tekstowe zawierające istotne słowa kluczowe, które są obecne na praktycznie każdej stronie kategorii i podkategorii, przynoszą wartość dodaną widoczności serwisu. 

Inne elementy, na które zwraca Google w ostatniej aktualizacji, to ekspozycja danych kontaktowych oraz korzystanie z danych strukturalnych. Zalando wdrożyło takie znaczniki jak oceny, głosy, cenę produktu, a także informację o dostępności.  

Na uwagę zasługuje także linkowanie wewnętrzne w serwisie. Oprócz głównej nawigacji, w której mamy intuicyjny podział na kategorie i podkategorie, a także bocznej, z rozszerzeniem wybranej kategorii, mamy także linki śródtekstowe (umieszczone we wspomnianych boxach) oraz tabele z linkami do popularnych marek i podkategorii umiejscowione także w dolnej części każdej strony. Powiązania między poszczególnymi stronami przynoszą dwumiarowe korzyści. Mogą pozytywnie wpłynąć na indeksację poszczególnych podstron, poprawić pozycję słów kluczowych w wynikach wyszukiwania, a także poprawić wygodę użytkownika w przemieszczaniu się po stronie. W konsekwencji może to doprowadzić do zmniejszenia współczynnika odrzuceń. 

Do innych dobrych praktyk, które zostały wdrożone przez Zalando (mających wpływ na widoczność serwisu w wyszukiwarce), należą m.in. umiejscowienie słów kluczowych w nagłówkach H1, poprawna implementacja tagu canonical na stronach stanowiących wynik sortowania czy strategia aktywnego pozyskiwania linków

Jak UX przekłada się na pozycję w wyszukiwarce?

Jakub Dzięgiel, Senior Specialist UX, iProspect Polska:

Czy dbanie o dobry User Experience na stronie pozwoli nam uzyskać wyższą pozycję w rankingu wyszukiwania? Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Obecnie algorytm Google wykorzystuje ponad 200 czynników oddziałujących na kolejność wyświetlania wyników organicznych. Nie jesteśmy w stanie jednoznacznie ocenić wpływu poszczególnych kryteriów. Możemy natomiast być pewni, że obecnie najważniejszym czynnikiem dla Google pozostaje satysfakcja użytkownika. 

Specjalizacja User Experience skupia całą swoją uwagę na śledzeniu i wdrażaniu rozwiązań, które mają na celu podniesienie użyteczności. Ogólnie rozumiana użyteczność ma bowiem bezpośredni wpływ na wzrost poziomu satysfakcji użytkownika. Następnie fakt ten zostaje zauważony przez algorytm odpowiedzialny za pozycjonowanie, a dzięki temu treści odpowiadające na potrzeby użytkowników są wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania. Im lepiej dopasujemy treść i sposób interakcji z produktem pod oczekiwania naszych potencjalnych odbiorców, tym większą mamy szansę na sukces w działaniach SEO/SEM. W jaki sposób podnieść ranking strony?

 • dbając o dopasowanie SERP (Search Engine Results Page), czyli wyników, które widoczne są po wpisaniu zapytania w wyszukiwarce. Warto postarać się, aby strony, na które trafia użytkownik, odpowiadały treści zapytania. 

65975_bez-tytulu.png

 • przygotowując wersję mobilną strony i sprawdzając, czy użytkownicy są nią usatysfakcjonowani

Ważnym czynnikiem w rankingu są takie wartości, jak czas, który gość spędził na stronie i wskaźnik odrzuceń. Należy zadbać o nie w obu wersjach serwisu – desktopowej i mobilnej.

 • stosując w swoim sklepie tzn. efekt społecznego potwierdzenia

Warto pozwolić użytkownikom dodawać swoje opinie i tworzyć ranking produktów. Docenią to zarówno użytkownicy serwisu, jak i algorytm Google po ostatniej aktualizacji.

 

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.