5.09.2017 / E-commerce
 

Jak zmiany wprowadzone przez Allegro wpłynęły na sprzedaż?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Allegro
Allegro

Niemal połowa sklepów internetowych oprócz kanałów własnych prowadzi również sprzedaż na Allegro. Jednak niektórzy sprzedawcy sprzedają mniej - według danych platformy Shoper, niższe przychody dotyczą szczególnie branży dziecięcej, mody, akcesoriów i sportu.

Dla sprzedawców internetowych serwisy, takie jak Allegro, DaWanda czy Mustache, stanowią dodatkowy punkt styku z marką. Prowadzą oni równolegle sprzedaż we własnym sklepie internetowym oraz na zewnętrznym portalu, by docierać do klientów różnymi kanałami. Z ostatniego rocznego raportu platformy Shoper, ze stycznia bieżącego roku, wynikało, że niemal połowa (49 proc.) sklepów korzystających z tego oprogramowania sprzedaje również na Allegro.

Czy wprowadzone w ostatnich miesiącach przez Allegro zmiany w zasadach publikowania i promowania ofert na portalu wpłynęły realnie na sprzedaż sklepów? Z zestawienia danych o sklepach z platformy Shoper sprzedających na portalu aukcyjnym wynika, że niektóre sklepy na Allegro sprzedają wyraźnie coraz mniej.

Dzieci, odzież, akcesoria i sport sprzedają mniej

Udział sprzedaży na Allegro wśród całkowitej sprzedaży sklepów spadł o kilka procent, ale duże różnice widać szczególnie w kilku branżach. Największe spadki na Allegro w tym roku w porównaniu do 2016 ponieśli sprzedawcy branży dziecięcej i odzieżowej – udział z portalu aukcyjnego w ich przychodach spadł o 21 proc. Sprzedaż na Allegro miała również mniejszy udział w całkowitej sprzedaży w sklepach z działu upominki i akcesoria (- 16 proc.) oraz sport i podróże (- 13 proc.).Warto zauważyć, że do tej pory były to sklepy, które na portalu aukcyjnym sprzedawały zazwyczaj więcej niż przez własny e-sklep. Obecnie uzyskują oni większe przychody z kanału własnego niż z Allegro.

63514_large_przych_d.png

Jednocześnie te same cztery branże odnotowały największy spadek przychodów z Allegro. Najwięcej, bo o 31 proc., spadły przychody sklepów z branży sport i podróże. Sklepy oferujące artykuły dla dzieci straciły 27 proc., a podmioty sprzedające modę oraz upominki i akcesoria – po 23 proc. przychodów.

Trudno jednoznacznie oceniać, dlaczego przychody z Allegro spadły. Powodem mogą być zmiany wprowadzane sukcesywnie w tym serwisie, skutkujące zwiększeniem kosztów sprzedaży. Drugim powodem może być wejście na Allegro dużych marek, z którymi trudniej konkurować mniejszym podmiotom. Warto zaznaczyć też, że Allegro swój debiut w sprzedaży detalicznej zaczęło właśnie od kategorii dziecięcej, co po kilkunastu miesiącach przyniosło efekty. Od jakiegoś czasu zauważamy też zwiększone zainteresowanie inwestowaniem we własny kanał sprzedaży i wspieranie go działaniami reklamowymi, m.in. kampaniami AdWords, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie sprzedaży w e-sklepie

- Jacek Zientkiewicz, Brand Manager platformy Shoper

Nie wszyscy tracą

Nie wszystkie branże odnotowują w tym roku straty na Allegro. Bardzo dobrze sobie radzą komputery i żywność. Sklepy zajmujące się sprzedażą komputerów mogą się cieszyć aż 120 proc. wzrostem przychodów z transakcji na portalu, a ich udział z Allegro w przychodach wzrósł o 8 proc. Przychody sprzedawców artykułów spożywczych na portalu zwiększyły się o jedną trzecią przy jednoczesnym wzroście udziałów Allegro w sprzedaży o 19 proc.

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (7)
dawid
1. dawid, 79.191.252.*, 05.09.2017 / 18:33
Niech upadają :) czekam aż inne portale może wezmą ich kawałek tortu (takie jak sprzedajemy, http://https://ogryzek.pl czy inne polskie)
Tomek
2. Tomek, 188.146.163.*, 06.09.2017 / 13:41
7-10% prowizji to właśnie ich niszczy od tego roku. Nie mogą się nachapać, kieszenie wciąż mają puste, a kieszenie wielkie jak z stąd aż do Izraela...
Alleupadek
3. Alleupadek, 89.64.40.*, 06.09.2017 / 14:33
Przez dziesięć lat co miesiąc jako sprzedający wpłacałem im sporą kasę. Po zmianach cen za wystawianie i drastyczną podwyżkę za cenę minimalną , od 1,5 roku nic nie zarabiam. Oni też nie zarabiają na mnie. Chyba zamienili się z końmi na łby.
lec
4. lec, 46.228.93.*, 07.09.2017 / 15:52
również sukcesywnie wygaszamy sprzedaż w allegro (wskutek regulacji i opłat gdyż jest coraz trudniej) , od sierpnia rezygnujemy w 100% z ofert promowanych gdyż koszta przewyższaja zysk. Jeśli sprzedaż mocno spadnie to prawdopodobnie po blisko 10 latach pożegamy się na stałe z Alledrogo.
stanislaw
5. stanislaw, 185.136.133.*, 07.09.2017 / 20:53
nie tylko , cała strefa tzw.kolekcjonerów i hobbystów też spadła, od kwietnia nie płacę do allegro, wcześniej przynajmniej wyciągali ze mnie po 50zł sprzedaż i wystawianie........ale cóż sami skasowali komentarze ( od sprzedających)a to chyba był taki gwoździk do trumny.........zmiany tylko na gorsze - niezadowolony klient.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.