1.03.2017 / Okiem eksperta / E-commerce
 

Kolejne postępowania Komisji Europejskiej w sektorze e-commerce

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Na zdjęciu: Maciej Fornalczyk (fot. Comper)
Na zdjęciu: Maciej Fornalczyk (fot. Comper)

„E-handel już nigdy nie będzie taki sam. Przedsiębiorcy internetowi są blokowani przez bezduszne regulacje” - taki niepokojący przekaz może wypływać z doniesień prasy biznesowej. 

Atmosferę w e-commerce podgrzewa informacja z dnia 3 lutego o rozpoczęciu przez Komisję Europejską, kolejnych postępowań w sprawie 15 przedsiębiorstw. Komisja weryfikuje, czy ich działania nie powodują naruszenia wolnej konkurencji i tym samym nie godzą w dobrobyt konsumentów. Badane są takie branże jak: elektronika użytkowa, gry komputerowe i hotelarstwo. 

Z perspektywy COMPER, jako firmy wspierającej przedsiębiorców w osiąganiu celów biznesowych w zgodzie z regulacjami antymonopolowymi uspokajam: sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak mogłoby się wydawać. Nowe zalecenia Komisji nie muszą oznaczać ograniczenia efektywności biznesowej - konieczne będzie jedynie przeprowadzenie tzw. Competition Clearance.

Liberalny sektor e-commerce, dotąd niezauważany przez organy antymonopolowe (w tym UOKiK), obecnie stał się obiektem badań rynku w kontekście stosowania regulacji ochrony konkurencji. Zarówno Raport KE, jak i działania prowadzone przez agendy ochrony konkurencji, powodują, że firmy działające w Internecie będą musiały zweryfikować swoje modele biznesowe. W przeciwnym razie muszą przygotować się na negatywne konsekwencje prawne, finansowe, organizacyjne i utratę reputacji - najważniejszego aktywa w handlu internetowym.

Komisja w rozpoczętych postępowaniach bada, czy przedsiębiorcy naruszyli prawo stosując takie praktyki jak: ograniczanie swobody w kształtowaniu cen poprzez automatyczne ich ujednolicanie, co ma wpływ na wymianę między państwami członkowskimi (elektronika użytkowa), stosowanie geoblokowania (gry komputerowe), porozumienia cenowe bazujące na blokowaniu dostępności oferty ze względu na miejsce zamieszkania lub narodowość (hotelarstwo).

Jakie wnioski powinni wyciągnąć przedsiębiorcy? Strategie sprzedażowe muszą uwzględniać regulacje ochrony konkurencji, co wcale nie będzie wiązało się ze zmniejszeniem aktywności biznesowej. 

Można istotnie minimalizować ryzyko antymonopolowe, jeżeli tylko przedsiębiorca internetowy będzie zdecydowany połączyć wiedzę biznesową, prawną i ekonomiczną. Test bilansujący pozwoli na modyfikację modelu biznesowego lub zgromadzenie argumentów broniących zasadność stosowania przyjętej strategii.

 

Maciej Fornalczyk – CEO, Partner Założyciel w COMPER, ekonomista, doświadczony konsultant w przedmiocie prawa antymonopolowego i pomocy publicznej. Kierował szeregiem analiz ekonomiczno-prawnych, prowadził postępowania przed Komisją Europejską i UOKiK. Prowadzi szkolenia obejmujące tematykę prawa ochrony konkurencji, pomocy publicznej oraz prawa antymonopolowego. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z budowaniem sieci dystrybucyjnych, strategii handlowych, wdrażania Competition Compliance, finansowaniem usług publicznych, pomocy publicznym w sektorze lotniczym. Absolwent Uniwersytetu Łódzkiego i King’s College London, University of London

 

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.