12.07.2008 / E-commerce
 

Leki z dostawą do domu

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 
Czy Doz.pl wstrząśnie polskim rynkiem aptek internetowych?

Rynek aptek internetowych w Polsce to rynek stosunkowo młody. Jeszcze do niedawna, największymi spośród kilkudziesięciu serwisów aptecznych, były Cefarm24.pl z Białegostoku i Domzdrowia.pl z Krakowa. Dziś ich dotychczasowa pozycja może ulec zachwianiu. Kilka tygodni temu do gry wkroczył serwis Doz.pl (skrót pochodzi od wyrażenia: „dbam o zdrowie”).

Mimo iż sam serwis ma zaledwie kilka tygodni, stoi za nim spółka Central European Pharmaceutical Distribution, powstała z Polskiej Grupy Farmaceutycznej. Takie zaplecze powoduje, iż nieznane dziś szeroko Doz.pl już wkrótce może naruszyć ustalony dotychczas porządek na rynku polskich aptek internetowych.


Wartość leków sprzedanych przez Doz.pl w czerwcu to 1 mln PLN. Do końca roku firma pragnie uzyskać jeszcze 10 mln PLN zysku, gdy tymczasem najstarsza polska e-apteka - DomZdrowia.pl - swoje tegoroczne dochody prognozuje na 8 mln PLN. Biorąc pod atuty Doz.pl oraz jej ambicje, realizacja tego planu wydaje się, mimo wszystko, całkiem realna.

Niewątpliwą zaletą nowej e-apteki, jest jej zaplecze. Odbierając leki prosto z hurtowni Doz.pl, może zaoferować swoim klientom nawet kilkanaście tysięcy produktów. Tak bogata oferta przewyższa nie tylko asortyment aptek tradycyjnych, które raczej sprowadzają na zamówienie leki należące do rzadko kupowanych, niż mają je w aktualnej ofercie, ale także innych, mniejszych serwisów aptecznych, które działają w oparciu o jedną, lub kilka aptek tradycyjnych.

Do składania zamówień, zachęcić ma też wysokość minimalnej kwoty zamówienia, która wynosi tu 20 zł.

Kolejnym atutem Doz.pl, już niedługo ma stać się również sposób transportu oferowanych przez nią leków. Jak dotychczas, leki sprzedawane na stronie firmy, klient może odebrać we wskazanej przez siebie aptece tradycyjnej. Do wyboru ma aż 1,7 tys aptek rozsianych po całym kraju.

Wkrótce, leki kupione w Doz.pl, mają być jednak dowożone do klienta. Ich przewóz odbywać się będzie, zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, w specjalnie do tego celu przystosowanych samochodach PGF-u, posiadających między innymi pewną przestrzeń dla leków, które należy przechowywać w niskiej temperaturze. Działające dotychczas e-apteki, niezważając na zalecenia zawarte we wspomnianym rozporządzeniu, wysyłają leki korzystając przeważnie z usług firm kurierskich.

Zupełnie nowe rozwiązanie Doz.pl planuje zastosować również w przypadku leków dostępnych wyłącznie na receptę. Zgodnie z zapowiedziami twórców firmy, do domu klienta przywozić je będą sami farmaceuci. Obecnie, wbrew prawu, które zakazuje sprzedaży wysyłkowej w stosunku do leków na receptę, pacjenci wysyłają recepty pocztą i „upoważniają” kurierów, do ich odbioru. Oferowane leki mają docierać do klienta w przeciągu kilku godzin, najwyżej doby, a koszt takiej dostawy ma być niższy niż koszt przesyłki kurierskiej. Na pytanie, w jaki sposób dostarczanie leków do rąk własnych klientów, przez farmaceutów ma się opłacić, rzecznik PGF Michał John nie udzielił zbyt wyczerpującej odpowiedzi. Powiedział jedynie, iż PGF dysponuje zapleczem samochodowym w ilości 500 sztuk, w związku z czym transport leków do domu klienta nie będzie dla firmy problemem.

Pierwsze dostawy leków do domów możliwe będą już w sierpniu. Na razie obejmą jedynie Warszawę i Poznań, ale jeszcze w tym roku usługa ma być dostępna w całym kraju.

Wielkość inwestycji PGF w projekt internetowy, wciąż pozostaje tajemnicą.

Źródło: gospodarka.gazeta.pl, Doz.pl
  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Komentarze (2)
Rafał Wosztyl
1. Rafał Wosztyl, 212.160.173.*, 03.10.2008 / 10:58
Do końca roku firma pragnie uzyskać jeszcze 10 mln PLN zysku, gdy tymczasem najstarsza polska e-apteka - DomZdrowia.pl - swoje tegoroczne dochody prognozuje na 8 mln PLN. Biorąc pod atuty Doz.pl oraz jej ambicje, realizacja tego planu wydaje się, mimo wszystko, całkiem realna.


chcialoby sie rzec... idzie jesień/zima... czas na żniwa ;)

Konkurencji polecamy viagre aby trzymali sie "twardo" ;)
Rafał Hostyński
2. Rafał Hostyński 03.10.2008 / 15:05
Złożyłem zamówienie, na standardowe leki przeciw przeziębieniom. Zaoszczędziłem na jednym zamówieniu około 8zł. I tak musiałem iść do apteki, więc czy zamawiałem przez net, czy dopiero w 'w okienku' - przy jednakowej cenie leków nie miałoby to znaczenia, a tak drobniaki zostały w kieszeni.
Przy zamówieniu przez net, mam dodatkowy czas na zastanowienie się czy jest mi to akurat potrzebne, a stojąc przy kasie i czuć oddech osoby, która niecierpliwie czeka na swoją kolej zwiększam ilość nieprzemyślanych zakupów.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.