4.02.2019 / E-commerce
 

Przelew, pay-by-link, karta kredytowa... Jak wybrać najlepsze rozwiązanie?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
Fot. Petar Neychev, Fotolia.com
Fot. Petar Neychev, Fotolia.com

Przelew, pay-by-link, karta kredytowa, karta zakupowa, a może lepiej dostawa za pobraniem? Jak najwygodniej i najbezpieczniej płacić za zakupy w internetowych sklepach, na co zwracać uwagę, jak wybrać najlepsze rozwiązania?

Możliwości finalizowania sieciowych transakcji jest kilka, co jakiś czas przybywa kolejna opcja. Która jest najbardziej komfortowa i najbezpieczniejsza? To, jak zawsze, zależy od tego, gdzie i za co się płaci, komu i jak jest wygodniej i szybciej. Warto dokonać przeglądu najpopularniejszych ścieżek uiszczania pieniędzy należnych za sprawunki w e-sklepach. Najpowszechniejsze formy płatności internetowych to przelewy, płatności przy pomocy kart płatniczych lub poprzez esemes oraz te wykorzystujące portfele internetowe. I naturalnie zawsze jeszcze zostaje operacja gotówkowa - nadal jeszcze część społeczeństwa, zwłaszcza osoby ze starszej generacji, wybierają wyprawę na pocztę i zapłatę - nawet za sieciowe zakupy, jeśli udało im się wdrożyć w ten system - za pośrednictwem starego, klasycznego przelewu gotówkowego.

Telefonem płacimy za zakupy online i offline 

Konsumentom coraz trudniej jest wyobrazić sobie zakupy bez smartfona. Oprócz używania go w e-commerce, coraz częściej Polacy wykorzystują go także do płatności zbliżeniowych w sklepach fizycznych. Umożliwiają to popularne portfele cyfrowe, takie jak Google Pay czy Apple Pay, oraz mobilne aplikacje banków w standardzie HCE, w których można bezpiecznie zapisać swoją kartę płatniczą. Umożliwia to technologia tokenizacji, realizowana w usłudze MDES (Mastercard Digital Enablement Service).   

Według najnowszych danych branżowych już ponad 1,8 mln wydanych w Polsce kart płatniczych zostało zapisanych w urządzeniach mobilnych, czyli 3-krotnie więcej niż jeszcze rok temu.  

Co więcej, już 36% ankietowanych użytkowników kart w Polsce uważa mobilne płatności zbliżeniowe za wygodne, 39% za szybkie, zaś 37% za bezpieczne.   

Telefon daje także możliwość robienia zakupów wielokanałowo, np. kiedy w sklepie tradycyjnym chcemy zapłacić online. Tak działa właśnie rozwiązanie Carrefour Scan&Go. Dzięki niemu konsument może podczas zakupów samodzielnie skanować telefonem kody produktów, a następnie zapłacić za nie w aplikacji, korzystając z portfela cyfrowego Masterpass.

Przelew internetowy

Rozliczenia bezgotówkowe w sieci są wygodne, tanie, bezpieczne. Wystarczy mieć internetowe konto i dostęp do internetu, co już dla wielu ludzi jest absolutną podstawą funkcjonowania, wydać dyspozycję z określeniem kwoty i wskazaniem odbiorcy. Księgowanie zazwyczaj nie trwa dłużej niż 24 godziny. Ale i to okazuje się czasem zbyt długo - bo dopiero po dobie sprzedawca zyska pewność, że zapłaciliśmy i zacznie szykować przesyłkę. Ale czekanie, jak się okazuje, czasem nie jest na nasze nerwy.

Najlepiej więc wybrać taki typ przelewu, w którym informacja o dokonanych czynnościach dotrze natychmiast do sprzedającego, a kupujący ma pewność, że wszystko przebiegło pomyślnie. Umożliwiają to systemy PayU, DotPay,  Przelewy24, eCard.

Kartą płacę z domu

Do niedawna karta płatnicza umożliwiała zapłatę za zakupy w tradycyjnych placówkach handlowych lub służyła do wybierania gotówki z bankomatu. Żeby zapłacić za zakupy, bilet lotniczy czy egzotyczną wycieczkę trzeba było cieszyć się wypukłymi cyframi na swojej karcie.

Od kilku lat to nie jest już konieczne - płatności kartą możliwe są także w sieci. Aby dokonać zapłaty, trzeba podać określone dane karty w formularzu dostępnym on-line - potrzebny będzie numer karty, imię i nazwisko właściciela, data ważności oraz kod CVV2/CVC2, który jest na odwrocie. Po podaniu tych danych następuje autoryzacja karty, obciążenie jej wybraną kwotą oraz przesyłka środków do odbiorcy.

To błyskawiczna forma transakcji, choć czasem wiąże się ona z dodatkowymi opłatami w formie określonej prowizji. Co do bezpieczeństwa takiej operacji, to strzegą tego centra rozliczeniowe, dokonujące autoryzacji transakcji.

A co, jeśli kartą posługuje się złodziej? Jeśli właściciel nie zorientował się w porę, że doznał straty, to rzeczywiście możliwe, tak samo jak zakupy dokonane przez oszusta posługującego się skradzionym plastikiem w sklepie „stacjonarnym” na kwotę do 50 złotych, przy których transakcji nie trzeba zatwierdzać PIN-em. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe zastrzeżenie, poprzez zgłoszenie w banku, w przypadku utraty karty.

Płatność SMS-em 

Przekazywanie środków za pomocą usługi Premium SMS wiąże się z wysłaniem esemesa pod określony numer. To powoduje, że otrzymuje się kod, który należy wpisać w wyświetlonym formularzu. Po tych czynnościach można na przykład otrzymać dostęp do wykupionej usługi. To następuje naprawdę szybko, jednak od tej formy płatności pobierane są stosunkowo wysokie prowizje. Najlepiej więc esemesem płacić wtedy, gdy mamy naprawdę nieduże kwoty do uiszczenia.

Naturalnie telefon w kieszeni daje nam jeszcze więcej możliwości funkcjonowania w świecie finansów; bankowe aplikacje mobilne zamieniają go telefon w portfel elektroniczny. Można używać telefonu jak karty płatniczej przy wykorzystaniu takich aplikacji jak Google Pay, PeoPay, Apple Pay czy Android Pay. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się BLIK - dzięki niemu zapłacić można za zakupy, wypłacić pieniądze z bankomatu, zrobić szybki przelew na telefon, a nawet wysłać czek BLIK.

Natomiast odrębne aplikacje mogą służyć do płacenia za taksówkę w swojej wybranej sieci lub za konkretne usługi. Od niedawna aplikacją Autopay zapłacić można za przejazd autostradą A1. Systemy stają się coraz sprawniejsze, choć korzystający z nich to nadal jeszcze pionierska, nikła część społeczeństwa. Z czasem z pewnością do wygód, jakie wiążą się z szybkim telefonicznym bankowaniem i regulowaniem transakcji przekonywać się będzie coraz więcej osób...

>>> Pełny tekst przeczytasz w raporcie Interaktywnie.com "E-Commerce" [POBIERZ PDF]  

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.