Kluczowe jest umiejętne wykorzystanie narzędzi, optymalizacja działań i konsekwencja.
Sprzedaż w sieci można porównać do budowania drużyny piłkarskiej. W Europie mamy kilka zespołów, które dysponują praktycznie nieograniczonym budżetem i mają możliwość kupowania najlepszych piłkarzy na świecie. Jednak to nie zawsze przekłada się na sukces klubu, bo zawodnicy zostają po prostu źle dobrani lub trener nie potrafi im znaleźć odpowiedniego miejsca na boisku czy przekazać założeń taktycznych.
O końcowym rezultacie w tak wyrównanej stawce zarówno w futbolu, jak i e-commerce nie zawsze decydują tylko i wyłącznie pieniądze. Ważna jest analiza, strategia i dobra orientacja na “rynku transferowym”. Z tego w tym sezonie Ligi Mistrzów czerpie na przykład rewelacyjny Ajax Amsterdam, którego osiągnięcia, teraz każdy chciałby przenieść na grunt internetowej sprzedaży.
W poszukiwaniu odpowiednich narzędzi
Przykład holenderskiego klubu pokazuje, że - już odchodząc od piłkarskich porównań - można podjąć skuteczną rywalizację z najlepszymi i osiągnąć sukces poprzez sprawne zarządzanie, kreatywność i przede wszystkim odpowiednie wykorzystanie tańszych rozwiązań dostępnych w branży.
Aby rozpocząć sprzedaż online, nie wystarczy uruchomienie sklepu i wprowadzenie produktów.
Kluczem do sukcesu jest szereg narzędzi i integracji, które zapewnią zainteresowanie produktami oraz ułatwią obsługę sprzedaży. Zacznijmy jednak od samego sklepu, a konkretnie silnika, który go obsługuje. Najpopularniejszymi platformami e-commerce na świecie są WooCommerce, Shopify i Magento (odpowiednio 21 proc., 19 proc. i 12 proc. rynku).
To, jaką platformę wybierzemy, powinniśmy uzależnić od rodzaju produktów jakie będziemy sprzedawali, planowanego wolumenu sprzedaży oraz zaplecza developerskiego.
WooCommerce obsługuje zazwyczaj mniejsze sklepy. Jego popularność wynika głównie z tego, że jest oparty na silniku Wordpress. Shopify, jako usługa SaaS, jest prosty w uruchomieniu i nie wymaga wiedzy programistycznej. Magento daje największą elastyczność, jednak jego uruchomienie wymaga trochę więcej pracy.
Jak wybrać platformę e-commerce? O tym przeczytasz w raporcie Interaktywnie.com "E-commerce 2019"
Bądź wiarygodny
Kolejnym krokiem każdego sprzedawcy jest przyciągnięcie klientów i zadbanie o to, żeby kupili jego produkty. Obok SEM i SEO, obowiązkowa jest integracja z porównywarkami cen. Ruch przez nie generowany jest znaczący, a co równie ważne, pozwalają one na gromadzenie opinii na temat sklepu.
Uwiarygodnienie sklepu jest bardzo ważne, gdyż sprawdzanie opinii o sklepie jest jednym z etapów procesu zakupowego. W procesie uwiarygadniania nie możemy zapomnieć o opiniach na Facebooku, Google i serwisach typu Opineo. Proces wystawiania ocen warto wspomóc e-mail marketingiem na kilka dni po dokonaniu transakcji.
Aby lepiej zrozumieć proces zakupowy niezbędna jest integracja z narzędziami analitycznymi. Bardziej zaawansowana pozwala na stworzenie tzw. modelu atrybucji. Dzięki temu sprawdzimy, które z naszych kanałów marketingowych generują największą sprzedaż i jak najefektywniej wykorzystać budżet reklamowy.
Powyższe przykłady integracji to tylko podstawowe narzędzia. Wiele innych jest w stanie wspomóc zarówno obsługę sklepu, jak i działania marketingowe. Sprawna obsługa klienta przekłada się na liczbę poleceń, więc warto ten proces usprawnić. Usprawnienia mogą polegać np. na zautomatyzowaniu zamawiania kuriera, wystawiania faktur i paragonów, kontroli stanów magazynowych czy też obsługi zamówień z wielu źródeł w jednym miejscu. Działania marketingowe można natomiast wesprzeć narzędziami do mailingu, content marketingu, przygotowywania kreacji reklamowych, publikacji w social mediach i dodatkowo wszystkie je zautomatyzować.
W pętli online i offline
Technologia w oczywisty sposób wspiera działania sprzedażowe i marketingowe w świecie wirtualnym, ale często stanowi wartość dodaną także w działaniach offline. Jednak najlepiej wypada odpowiednie zintegrowanie tych dwóch kanałów sprzedaży. Tutaj liczy się przede wszystkim zaangażowanie uczestnika i pozostanie w jego pamięci jak najdłużej.
Nawet jeżeli zdecydujemy się na promocję naszego produktu stricte poza siecią - podczas eventu czy w galerii handlowej, to działania online nadal pozostają nieodzowne. Przede wszystkim chodzi o jak największy zasięg, który obecnie najłatwiej możemy uzyskać poprzez publikację zdjęć i treści z odpowiednim hashtagiem albo livestreaming w mediach społecznościowych.
Przeczytaj również: Jak wykorzystać Instagram w e-commerce
Do tego dochodzi element wcześniejszej aktywizacji naszych potencjalnych klientów, którzy na przykład biorą udział w konkursie prowadzonym na stronie, a samą nagrodę odbierają dopiero podczas eventu. To sprawia, że od początku są zaangażowani w akcję promocyjną i następnie czują się częścią wydarzenia.
Odpowiednie połączenie tych wszystkich narzędzi nie wymaga od nas gigantycznych nakładów finansowych, a jest w stanie napędzić sprzedaż. Potem już tylko od naszej systematycznej pracy zależy czy podążamy drogą wspomnianego Ajaxu.
Paweł Woszkowski, Creative Digital Strategist w software house Netizens
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»