Instagram - jako cała platforma - agreguje w sobie kilka kluczowych funkcji sprzedażowych.
Instagram ma ambicje stać się kanałem sprzedażowym tak, by zdywersyfikować przychody, które teraz generowane są głównie przez reklamy.
Na Instagramie jest teraz 25 milionów aktywnych firm, a dla połowy jest to główna platforma komunikacji. Instagram chce więc pomóc im w sprzedaży swoich produktów i usług, bo - jak wynika z jego wewnętrznych analiz - już ponad czterech na pięciu użytkowników twierdzi, że aplikacja pomaga im w podejmowaniu decyzji o zakupie, a 83% twierdzi, że pomaga im odkrywać nowe produkty lub usługi.
Pod koniec marca uruchomił więc usługę, która ma skrócić drogę do zakupów. Do tej pory, jeśli zainteresował ich towar, prezentowany w Instagramie na profilu danego producenta, musieli odwiedzić jego stronę, by tam dokonać zakupu. Teraz mogą to zrobić bez opuszczania aplikacji. Wystarczy wybrać opcję „Do kasy” (Checkout in Instagram) i podać swoje dane płatnicze.
Usługa testowana jest na razie na rynku amerykańskim, ale wśród firm, które oceniają jej potencjał znalazły się takie tuzy jak Oscar de la Renta, Michael Kors, MAC Cosmetics, Adidas, H&M, Nike czy Zara, co świadczy o dużym zainteresowaniu. A jak zapowiadają przedstawiciele Instagrama - „Opcja Checkout to tylko część naszych długofalowych inwestycji w funkcje zakupowe. Jeszcze w tym roku wprowadzimy kolejne sposoby robienia zakupów bezpośrednio na Instagramie.
By skorzystać z możliwości e-commerce'owych Instagrama nie wystarczy jednak opanowanie narzędzi, które oferuje. Trzeba jeszcze nauczyć posługiwać się jego językiem, a ten jest specyficzny i wymagający, bo ładne zdjęcia to już nie wszystko.
Jak wykorzystać potencjał zakupowy Instagrama?Instagram - jako cała platforma agreguje w sobie kilka bardzo kluczowych funkcji – prezentacji produktów, platformy reklamowej oraz umożliwia bezpośredni kontakt z klientem, które wszystkie razem składają się na duży potencjał jego ogromny potencjał sprzedażowy. Zdjęcia i videoTo, na czym trzeba najbardziej skupić swoją uwagę przy prowadzeniu działań na Instagramie to zdjęcia i filmy. Muszą one być atrakcyjne, przyciągać w ułamku sekundy uwagę użytkowników. Sposób korzystania z tej aplikacji mamy naprawdę coraz mniej czasu na złapanie klienta. Warto wykorzystywać opcję oznaczania produktów w postach, które pozwoli zaprezentować konkretny produkt, a następnie przejść na jego stronę w sklepie online, zbliżając tym samym do zakupu. Jest to tym bardziej atrakcyjne, że Instagram pozwala na umieszczenie tylko jednego linku w opisie profilu, więc to nad nim warto się dłużej zastanowić. HashtagiDrugim kluczowym elementem jest opis oraz hashtagi. To właśnie one pozwalają nowym osobom znaleźć Waszą markę wśród milionów innych użytkowników. Już na samym początku działań należy stworzyć własny # umieszczany pod każdym zdjęciem i filmem. Warto również zachęcać obserwatorów i klientów do umieszczania go pod postami, na których znajduje się nasz produkt. JAK UŻYWAĆ HASHTAGÓW NA INSTAGRAMIE? [PRZECZYTAJ]
OpisyCo do samych opisów - istotne jest aby były pisane językiem pasującym do głównej grupy docelowej, unikając suchych przekazów. Marki powinny wychodzić z założenia, że tak samo jak w przypadku kont prywatnych Instagram służy do wyrażania siebie, otwarcia się na inne osoby ze swoim przekazem i dialogu z użytkownikami. InstaStoriesTutaj dochodzimy do jeszcze jednej, bardzo popularnej, części Instagrama – InstaStories. Mogą posłużyć markom do kontaktu z klientami, prezentowania nowości produktowych, pokazywania „wewnętrznego życia” firmy np. podczas live’ów. Możemy również poprzez dodatki do Stories, tj. pytania, ankiety wchodzić w interakcje z followersami, poznawać ich zdanie. Na małą skalę może to nawet zastępować proste badania marketingowe. Po zadbaniu już o doskonały content na naszym profilu przychodzi czas na szerszą prezentację. Do tego celu warto wykorzystać system Facebook Ads, który pozwala na promocję postów oraz na szereg innych działań reklamowych w Aplikacji. Te działania będą niezbędne, aby nasze posty rozeszły się wśród szerszego grona odbiorców. Mówiąc o wykorzystaniu Instagrama do celów sprzedażowych nie sposób pominąć działań z influencerami. Umiejętne dobranie ich do współpracy może przynieść niespodziewanie dobre efekty. Umiejętne wykorzystywanie Instagrama może skutkować wzrostami sprzedaży, należy jednak pamiętać, że istotą jest wartościowy content (odpowiednio opisany przez hashtagi), szczerość i bezpośredniość w kontakcie z obserwatorami oraz wsparcie przemyślanymi działaniami reklamowymi. Lech Wyrzykowski – SEM Lead w agencji Result Media |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»