18.07.2018 / Social media
 

Jak używać hasztagów na Instagramie?

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 
źródło: Pixabay
źródło: Pixabay

Zaczęły się na Twitterze, ale dzisiaj są już wszędzie. Używane w nadziei, że na zwiększenie zaangażowania fanów, często w nadmiarze i rzadko z rozmysłem, nie zawsze jednak spełniają pożądaną rolę. O to, jak właściwie używać hasztagów zapytaliśmy eksperta. 

Algorytm Instagrama faworyzuje posty, które wywołują duże zaangażowanie użytkowników. Im więcej komentarzy i reakcji, tym większa szansa, że dotrze on do większej liczby osób. A że kiedyś średnio jeden hasztag zwiększał zaangażowanie wokół posta o  jakieś 12,6%, jest o co walczyć. Problem w tym, że nie jest to już takie łatwe.  

>>> Te marki, wiedzą, jak korzystać z #hasztagów [WIĘCEJ TUTAJ]

W zeszłym roku wprowadzone zostały zmiany, które miały zmusić użytkowników Instagrama do tego, by zamiast na popularnych hasztagach, skoncentrowali się na treści postów i w ten sposób, naturalnie, budowali zaangażowanie. Zmiany, które zyskały miano "shadowban", "ukryły" hasztagi (zwłaszcza te, które marki powtarzały raz po raz bez oglądania się na kontekst) przez użytkownikami, którzy nie obserwują danego profilu.

Shadowbad może odstraszać od używania hasztagów w ogóle. Niesłusznie jednak, bo to wciąż dobry sposób na zwrócenie na siebie uwagi. Dzisiaj trzeba je używać ich rozważnie. To, że można zamieścić aż 30 przy jednym poście, nie znaczy, że zawsze trzeba tak robić. Czego jeszcze unikać?

Jak używać hasztagów na Instagramie?


65712_obraz1.pngPrzemysław Żak, Account Manager, Agencja F11:

Liczba followersów, podobnie jak używanie “najpopularniejszych” hashtagów, już dawno przestała gwarantować zasięg. Wprowadzony przez instagram algorytm (zbliżony do edge rank na FB) od dwóch lat faworyzuje treści wartościowe, dopasowane do grupy celowej oraz znacząco zmienia zasady gry używania hashtagów.

Planując realizację kampanii reklamowej z użyciem konta na instagramie, należy pamiętać o poniższej liście “best practicies”:

 • Instagram walczy z generycznymi lub sztucznie zawyżającymi wyniki tagami jak: #polishgirl czy #instagood jeśli nie są związane z contentem. Używanie powyższych przykładów np.: przez markę z branży FMCG jest bezcelowe.

 • Instagram walczy z nieodpowiednimi hashtagami, których użycie znacząco obniża zasięg posta. Zakazane zwroty są często powiązane z erotyką, ale warto sprawdzać je na bieżąco, ponieważ często na liście znajdują się niepozorne pozycje jak #books czy #skype. Przykładowa lista: http://jbanaszewska.com/lista-zakazanych-hashtagow/)

 • Instagram daje więcej efektywnych i własnych narzędzi, niż mógłbyś się spodziewać. Z poziomu konta firmowego masz dostęp do naprawdę przydatnych statystyk jak np.: wskaźnik zasięgu wygenerowanego przez hashtagi. Na podstawie tych statystyk możesz samodzielnie eksperymentować z hashtagami i znaleźć taki, który najlepiej działa na Twoich odbiorców.  

 • Korzystaj także z zewnętrznych narzędzi (jak np. Brand24 czy Hasztracking), które obok informacji o średnim zasięgu posta z danym tagiem, dostarczają inne dane. Używanie tych danych danych w sposób mądry i wybierając najlepsze, ale też najbardziej relewantne dla naszej branży / contentu tagi, uzyskamy lepsze rezultaty.

 • Less is more. Maksymalna liczba hashtagów na instagramie wynosi 30, jednak rekomendowane jest używanie mniejszej liczby. Nie ma złotej recepty ile dokładnie - po prostu tyle, żeby wyczerpać opis i nie przekombinować. Istnieje ryzyko, że próbując dojść do górnego limitu zaczniesz sięgać po zbanowane albo popularne hashtagi o których wspominałem wyżej.

 • Używanie gotowych i identycznych “zestawów” hashtagów pod każdym postem to błąd. Tagi muszą być dopasowane do contentu (przecież Twoje zdjęcia nie przedstawiają dokładnie tego samego, prawda?)

 • Nie zapominaj o stosowaniu hashtagów w stories, nawet jeśli ze względu na ograniczoną “powierzchnię” musimy ograniczać się do 1 - 2 (chociaż formalnie możemy dodać do 10).

 

>>> Na następnej stronie przeczytasz o markach, które najlepiej radzą sobie z hasztagami na Instagramie.


Przejdź na kolejne strony artykułu:
1 | 2 |
 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • TBMS Digital Marketing Agency TBMS Digital Marketing Agency

  Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane z...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Basia Derkowska
1. Basia Derkowska, 95.143.241.*, 18.07.2018 / 12:38
Dzięki za wzmiankę o Brand24! Piona od zespołu B24 ;-)
Aurorka
2. Aurorka, 110.136.50.*, 01.11.2018 / 12:00
Przy używaniu hasztagów myślę, że są dwa ważne punkty: nie dodawać ich za dużo (max to 30, ale lepiej aby dodawać max 20) i uważać na to, które mogą być chwilowo zbanowane. Jeżeli używamy zbanowanych tagów, instagram nie będzie promował naszego posta. Ja sprawdzam tutaj: http://https://hasztagban.pl/ które tagi są aktualnie zbanowane, bo czasem te totalnie niewinne okazują się szkodliwe dla naszych zasięgów
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.