Chmura pomaga w utrzymaniu nieprzerwanej działalności w świątecznym szczycie.
43 proc. ludności Starego Kontynentu robi e-zakupy. W Polsce współczynnik ten jest nieco niższy (37 proc.), ale rodzimy rynek rośnie każdego roku w dwucyfrowym tempie i prawdopodobnie podwoi swoją wartość w ciągu kolejnych pięciu lat. E-sklepy generują największe zyski w cyklicznych szczytach sprzedażowych, ale również wtedy dość często borykają się z problemem wydajności swoich witryn.
Sezonowość sprzedaży wyzwaniem
Według badania RJMetrics w listopadzie i grudniu e-handlowcy notują o 30 proc. większe zyski niż w pozostałych miesiącach. Okres od tzw. Czarnego Piątku, który przypada w ostatni piątek listopada, aż do wigilii Bożego Narodzenia przynosi od 50 do 100 proc. wyższe wpływy w porównaniu z resztą dni roboczych w roku.
Wzmożony ruch na stronie sklepu internetowego stanowi wyzwanie nie tylko dla pracującego w nim personelu, ale także dla infrastruktury IT, na której zainstalowana jest witryna i aplikacje sprzedażowe. Mogłoby się wydawać, że to problem głównie małych sklepów, które oszczędzają na inwestowaniu w nowoczesne IT. Jednak nawet giganci branży handlowej nie zawsze radzą sobie z oblężeniem ich platform. Rok temu firma Target, amerykański potentat sektora retail, doświadczyła przestoju podczas wyprzedaży z okazji tzw. Cyberponiedziałku. Awaria nie tylko negatywnie odbiła się na zyskach firmy, ale przede wszystkim pozostawiła rysę na wizerunku uznanego sprzedawcy.
Jak pokazało badanie IIBR dla niemal 30 proc. rodzimych e-handlowców z sektora MŚP duża sezonowość sprzedaży stanowi wyzwanie w rozwoju działalności. Wzmożony ruch na stronie sklepu w szczycie sprzedażowym, oraz wyraźnie mniejszy w innych okresach roku, powodują, że firma powinna posiadać odpowiednio dopasowane do tej specyfiki zasoby IT. Optymalnym sposobem poradzenia sobie z sezonowym natężeniem sprzedaży jest wykorzystanie chmury obliczeniowej. Zaletą takiego rozwiązania, jak np. wirtualny serwer prywatny w modelu cloud, jest elastyczność i skalowalność, co oznacza zdolność do zwiększania oferowanych zasobów IT wraz ze zmieniającymi się potrzebami firmy. Jeśli właściciel e-sklepu spodziewa się, że w danym okresie jego stronę będzie chciało odwiedzić wielokrotnie więcej użytkowników niż zazwyczaj, może błyskawicznie, bezpośrednio z panelu użytkownika, zamówić dodatkowe zasoby. Pozwolą mu one bezproblemowo obsłużyć spiętrzony ruch, nawet jeśli wyprzedaże przyciągną zaskakująco dużą liczbę e-zakupowiczów.
Marcin Zmaczyński, szef polskiego oddziału firmy Aruba Cloud
Biznes coraz chętniej przenosi się do chmury
Analitycy Gartnera twierdzą, że jednym z głównych trendów w gospodarce światowej jest dziś tzw. Cloud Shift, czyli coraz silniejszy nacisk na wykorzystanie chmury obliczeniowej. W dobie transformacji cyfrowej stała się ona dla przedsiębiorstw jednym z kluczy do szybszego rozwoju i sprostania wymogom nieprzerwanej działalności. Badanie PMR wskazuje, że obecnie 25 proc. przedsiębiorstw w Polsce, które zatrudniają ponad 250 pracowników, korzysta z usług przetwarzania danych w chmurze, a rynek ten wzrośnie w 2016 roku o ponad 30 procent. Jeszcze bardziej optymistyczne dane prezentuje Intel, według którego 34 proc. dużych firm w Polsce użytkuje rozwiązania w modelu cloud. Analitycy rynku zgodnie przyznają, że nowoczesne organizacje bez względu na sektor i skalę działalności, coraz bardziej przekonują się do możliwości, jakie oferuje chmurowe przetwarzanie danych.
Nie ulega wątpliwości, że w biznesie internetowym rozwiązania cloudowe mają ogromny wpływ na zdolność firm do sprostania wyzwaniu działalności non stop i osiągnięcie przewagi konkurencyjnej. Jak podaje Internet Retailer, amerykański Walmart, czyli jedna z największych sieci handlowych na świecie, tuż przed świątecznym szczytem sprzedażowym zainwestowała w większe zasoby infrastruktury chmurowej. Walmart spodziewa się, że między Świętem Dziękczynienia (czwarty czwartek listopada), a Cyberponiedziałkiem (pierwszy poniedziałek po tym święcie), stronę Walmart.com odwiedzi każdego dnia ponad 10 milionów klientów.
Wydajniejsza infrastruktura chmurowa ma zagwarantować potentatowi pełną dostępność witryny oraz mobilnej aplikacji sprzedażowej pomimo gwałtownego napływu dziesiątek milionów zakupowiczów. Po ubiegłorocznej wpadce także sieć Target mocno skupiła się na usprawnieniu IT, zakładając, że zainteresowanie klientów może przekroczyć najbardziej optymistyczne oczekiwania. Co ważne, według sondażu przeprowadzonego na zlecenie IBM, niemal 43 proc. rodzimych przedstawicieli e-handlu uważa, że cloud computing stanowi dziś fundament IT.
Gdy rozmawiam z przedstawicielami branży e-commerce czasem spotykam się z pytaniem, dlaczego chmura miałaby być lepsza od serwera dedykowanego, z którego obecnie korzystają. Argumentów przemawiających za modelem Infrastructure as a Service jest wiele, stąd sformułowanie odpowiedzi przychodzi mi bez trudu. Choć hasła – skalowanie pionowe, poziome czy czasowe – mogą wydawać się tajemnicze, oznaczają po prostu możliwość łatwego dopasowania zasobów IT do aktualnych potrzeb sklepu. Hosting w chmurze jest też antidotum na tzw. problem wąskiego gardła, szczególnie dotkliwy dla e-sprzedawców. Zastosowanie Cloud VPS oznacza szybsze ładowanie stron i większą stabilność, natomiast backup w chmurze i usługa disaster recovery pozwalają w razie awarii przywrócić system do sprawności w kilkanaście minut. W przypadku serwera dedykowanego taka naprawa mogłaby trwać nawet kilka lub kilkanaście godzin, co dla e-sklepu oznacza znaczny uszczerbek finansowy i wizerunkowy. Wysoka dostępność zagwarantowana w umowie SLA, przerzucenie odpowiedzialności za IT na usługodawcę, czy płatność jedynie za realnie wykorzystywane zasoby – to i tak nie wszystkie atuty, które sprawiają, że otrzymuję coraz więcej zapytań od potencjalnych klientów z sektora handlowego
Marcin Zmaczyński, Aruba Cloud
Niedostępność stron i aplikacji zmorą przedsiębiorców
Przestoje w działalności wynikające z awarii systemów IT są dla przedsiębiorstw niezwykle kosztowne. Według Veeam Availability Report 2016, średni koszt godziny przestoju aplikacji o znaczeniu krytycznym w dużym przedsiębiorstwie w Polsce wynosi 76 tysięcy dolarów. Koszt ten nie uwzględnia uszczerbku na wizerunku firmy, który długofalowo może być nawet bardziej dotkliwy dla marki niż bezpośrednie straty finansowe. W przypadku e-handlu niedostępność witryny ma szczególnie przykre skutki, ponieważ sklep traci zyski najczęściej w szczycie zakupowym, a potencjalni klienci uciekają do konkurencji. Wzrost popularności m-commerce sprawił, że w Czarny Piątek już dwa lata temu znani sprzedawcy, jak Best Buy czy Tesco zmagali się z problemami technicznymi. Z kolei w tym roku światowy lider e-handlu doświadczając jedynie 20 minutowego przestoju zanotował stratę szacowaną na 3,75 mln dolarów. Choć dla takiego giganta jak Amazon uszczerbek ten nie oznacza poważnych problemów, to pokazuje jak cenna jest stała dostępność usług IT.
Bez względu na to, czy e-sprzedawcy są w trakcie najgorętszego dla nich okresu w roku, czy w nieco spokojniejszym sezonie, warto by pomyśleli o zapewnieniu swojemu biznesowi optymalnego zaplecza IT. Utrzymywanie własnej infrastruktury niejednokrotnie stanowi duże wyzwanie finansowe i kadrowe, szczególnie dla sektora MŚP. Dlatego dobrym pomysłem jest zaufanie solidnemu usługodawcy, który oferuje infrastrukturę w modelu cloud. Taka strategia redukuje koszty związane z inwestycjami w sprzęt i jego utrzymanie, a dodatkowo daje większą gwarancję działalności bez przerw, nawet w okresach największego zainteresowania klientów.
Marcin Zmaczyński, Aruba Cloud
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»