1.07.2016 / E-commerce
 

Web Push - ominąć Adblocka i sprzedać sukienkę

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
Klaudia Krasowska, Business Development Director NotifyMe
 

Polacy są rekordzistami w instalowaniu programów blokujących wyświetlanie się reklam. Blisko 40 procent ma już takie na swoich komputerach. Im więcej internautów nie widzi przekazów reklamowych tym bardziej rośnie kreatywność branży w omijaniu AdBlocka.

Stąd rosnąca popularność content marketingu i reklamy natywnej, czyli lokowania produktów w artykułach, co w perspektywie czasu ma wpływ na decyzje zakupowe oraz wizerunek marki. Jednak nie jest to bezpośrednie działanie, które mogłoby skłonić użytkownika do zakupu tu i teraz.

W zeszłym roku w przeglądarkach Chrome i Mozzilla Firefox zostały wprowadzone powiadomienia web, przede wszystkim do powiadomień wysyłanych przez Google o przychodzących mailach, czy działaniach wykonywanych na Google Drive. Zaraz po wprowadzeniu tej funkcjonalności zaczął ją wykorzystywać również Facebook, który pokazuje użytkownikom powiadomienia nawet wtedy, gdy użytkownik nie przegląda w danym momencie portalu.

Połączenie notyfikacji z dokładnym mierzeniem zachowań użytkowników na stronie sklepu internetowego może przyczynić się do znaczącego wzrostu sprzedaży. W maju tego roku na polskim rynku rozwiązań digital pojawiła się firma NotityMe, która wdrożyła właśnie takie rozwiązanie.

Aby dokładnie wytłumaczyć to działanie posłużę się przykładem: Klientka jednego ze sklepów odzieżowych podczas przeglądania oferty znajduje sukienkę, która w 90 proc. odpowiada jej wymaganiom. Wie, że chce mieć ją w swojej garderobie, ale jest jedna wada – sukienka jest za droga.

Klientka wychodzi ze sklepu, ponieważ nie widzi w tym momencie możliwości jej zakupu. Jednak będąc na stronie zgodziła się na otrzymywanie powiadomień push o nowościach i promocjach w sklepie.

Po paru dniach ta sama Pani wraca do sklepu i ogląda dokładnie tę samą sukienkę – cena pozostaje jednak bez zmian, więc wychodzi ona ze sklepu porzucając marzenia o jej posiadaniu.

Po dwóch tygodniach rusza w sklepie promocja obniżająca ceny wszystkich produktów o 20 proc. W tym momencie, nasza bohaterka dostaje na desktop powiadomienie push z informacją, że sukienka, która przypadła jej do gustu potaniała. W takiej sytuacji decyzja zakupowa staje się o wiele łatwiejsza. Klientka klika w powiadomienie i zostaje przeniesiona bezpośrednio do produktu, który ją interesował. Brzmi dobrze, prawda?

A co w sytuacji, gdyby zabrakło tej konkretnej sukienki w odpowiednim rozmiarze? Część dużych e-commerce wysyła maile z informacją, że konkretny produkt wrócił do sklepu, ale maile giną w gąszczu innych maili – do tego też możemy wykorzystywać powiadomienia push. Klientka będzie mogła zaznaczyć, przy konkretnym produkcie, że chce być poinformowana notyfikacją, kiedy produkt znów będzie dostępny.

Powstaje pytanie: gdzie w tym wszystkim Adblock? Jedną z wielu korzyści tego rozwiązania jest to, że omijamy jego blokadę. Powiadomienia web push działają bezpośrednio z przeglądarki, więc Adblock nie odczytuje tego jako reklamy.

Ponadto powiadomienia push nie konkurują z innymi formami reklamowymi, a także wyświetlają się na ekranie monitora nawet wtedy, gdy użytkownik nie ma włączonej strony, której dotyczy powiadomienie. A w przypadku Chrome nawet nie musi mieć włączonej przeglądarki. Powiadomienia mobile push są wykorzystywane już od dłuższego czasu, natomiast powiadomienia web push połączone z big data to innowacyjne rozwiązanie w digital marketingu, które może zrewolucjonizować działania w obszarze performance.

Podsumowując: działania e-mail marketingowe, content marketingowe, czy social ads mają wpływ na działania performance dla naszego sklepu, jednak użytkownicy są na nie coraz bardziej odporni. Tradycyjny remarketing lub nawet dynamiczy remarketing powoli przestaje skłaniać do zakupu, a czasami nawet potrafi zniechęcić.

Zasadą dobrze działającego remarketingu jest trafienie do użytkownika z odpowiednim przekazem, w odpowiednim momencie i najważniejsze - nie może być nachalny! Właśnie takie rozwiązanie jest kluczem do sukcesu sprzedaży w internecie.

Powiadomienia web push wykorzystujące big data są odpowiedzią na potrzebę rynku - pojawiają się jedynie na podstawie insightu o faktycznej chęci posiadania, a nie jedynie intencji zakupu, jak ma to miejsce w przypadku remarketingu. Dlatego mogą stać się narzędziem o wyższym potencjale sprzedażowym.

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Naszym Klientom od 2007 roku zapewniamy kompleksową obsługę social media dla marki lub firmy. Oferujemy skuteczne...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, której pasja i doświadczenie we wdrażaniu rozwiązań mobilnych i internetowych,...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (2)
Mateusz Worotyński PushPushGo
1. Mateusz Worotyński PushPushGo, 94.124.0.*, 05.09.2016 / 18:30
Dodam jeszcze, że powiadomienia web push przez to, że są nową i mało inwazyjną dla klientów formą reklamy, generują wysokie wskaźniki kliknięć i przejść na stronę. Widać to wyraźnie na przykładzie ecommerców, z którymi współpracujemy, ich wskaźnik CTR wynosi z reguły > 40%, czyli nawet więcej niż z email marketingu. Najczęstszy powód zapisywania się na powiadomienia web push jaki podają odbiorcy to chęć korzystania z ofert specjalnych, bez zagrożenia spamem, rozwiązujemy tym samym problem zaśmieconych skrzynek mailowych.
Tomek
2. Tomek, 188.137.98.*, 11.01.2017 / 10:20
Powiadomienia push świetnie sprawdzają się w e-commerce i mają znacznie wyższe wskaźniki skuteczności niż standardowy mailing. W Polsce jest już firma która się tym zajmuje - Gravitec. Korzystam z ich usług i jestem bardzo zadowolony, a mój internetowy biznes kwitnie.
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.