Zaskoczeniem są wyniki badania nastolatków.
64 proc. internetowych klientów jest zdania, że zakupy online są tak samo bezpieczne lub bezpieczniejsze od tradycyjnych. Przed dwoma laty odsetek ten był niższy aż o 10 punktów procentowych - wynika z raportu Ceneo "E-zakupy 2016".
Zaskoczeniem może być fakt, że wśród nastolatków (15-19 lat) odsetek uznających e-zakupy za mniej bezpieczne od tradycyjnych jest nieco wyższy niż w starszych pokoleniach (45 proc. wobec 31 proc. wśród ogółu).
Dla najmłodszego pokolenia świat online to świat znany od urodzenia - nie pamiętają czasów, kiedy zakupów w sieci po prostu nie było. Ich zwiększona nieufność wynika zapewne z większej świadomości możliwych zagrożeń związanych z przekazywaniem danych osobowych i przepływem informacji wrażliwych w sieci. Nie oznacza to, że negują tę formę zakupów - podchodzą do niej z głową, w sposób świadomy i wymagający i w ten sposób, nawet pośrednio, edukują otoczenie i wpływają na budowanie jeszcze wyższego poziomu bezpieczeństwa.
Miejscem, w którym najczęściej robimy zakupy, jest nasz własny dom. Tak przyznaje 94 proc. internautów. Zarówno praca (4 proc.), domy bliskich i przyjaciół (2 proc.), a także miejsca publiczne (zero) są w tym zestawieniu absolutnie zdeklasowane.
Najwięcej internetowych transakcji zawieranych jest w poniedziałek, najmniej w piątek i sobotę. Niedziela (o której tak ostatnio głośno w kontekście zakupowym) to piąty pod względem popularności zakupowy dzień w sieci.
Nie oznacza to jednak, że przebywając w domowym zaciszu korzystamy podczas zakupów tylko z komputerów i laptopów. Są oczywiście nadal popularne (laptopów w tym celu używa niemal 75 proc. internautów, komputerów stacjonarnych – 45 proc., o jedną piątą mniej niż dwa lata temu) - jednak z roku na rok ich udział maleje, zastępowany przez dynamicznie rosnący odsetek urządzeń mobilnych: smartfonów i tabletów.
Tylko w przypadku smartfonów ich udział urósł w ciągu ostatniego roku aż dwukrotnie – z 21 do 42 proc. i niemal zrównał się z popularnością komputerów stacjonarnych. Podobnie jest z tabletami: w 2016 roku korzystało z nich podczas zakupów prawie 20 proc. internautów, podczas gdy w roku 2014 - zaledwie 8 proc.
Z urządzeń mobilnych w szczególności korzystają osoby młodsze – 61 proc. nastolatków oraz 54 proc. dwudziestolatków.
O BADANIU |
Badanie wykonała firma TNS Polska na zlecenie serwisu zakupowego Ceneo.pl. Badanie zostało wykonane w dniach 28 września – 3 października 2016 roku, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 internautów w wieku 15 i więcej lat. Grupa osób badanych jest zróżnicowana pod względem płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejsca zamieszkania. Raport został uzupełniony o dane serwisu Ceneo.pl zebrane z 1,4 mln ankiet przekazanych po dokonaniu zakupu w sklepach internetowych w okresie od września 2015 do września 2016. |
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»