Po kilku nieudanych próbach stworzenia polskiego internetowego katalogu newsletterów doczekaliśmy się pierwszej odsłony tego typu witryny. Infomail.pl to zbiór newsletterów i e-zinów, z podziałem na branże, opisem każdego z nich, a także możliwością skomentowania, oceny i zobaczenia ostatnio rozsyłanych mailingów.
Newslettery rozsyłane są jedynie do zarejestrowanych użytkowników, przez co ich zasięg jest ograniczony. Czas życia mailingu także jest ograniczony i kształtuje się od kilku do góra 10 dni. Stosowano różne metody, aby newsletter dodatkowo się propagował. Najpopularniejszą było wstawienie w nim tekstu: podobał Ci się nasz newsletter? Prześlij go znajomemu. Mailingi w Infomail.pl są prezentowane publicznie i bezterminowo, zatem docierają do szerszej grupy odbiorców niż baza adresów posiadana przez firmę, oraz czas ich trwania jest znacznie dłuższy. Ale to nie koniec wyciskania newsletterów. Najważniejsza z punktu widzenia firmy jest własna baza adresów i tu także Infomail.pl przychodzi z pomocą. Strona prezentacji zawiera link do naszej witryny – czysta reklama naszego newslettera. Na odnośniku do witryny wyciskanie się jednak nie kończy. W malingach, szczególnie tekstowych, dodajemy wiele linków do produktów lub usług. Jak ważne jest takie linkowanie wiedzą doskonale Ci, którzy poznali już zasady pozycjonowania witryn w wyszukiwarkach internetowych i będą dokładnie wiedzieć, jak to wykorzystać dla poprawy pozycji choćby w Google.
Infomail.pl w odróżnieniu od swoich zachodnich pierwowzorów ma kilka udogodnień także dla użytkowników. Pozwala na ocenianie i komentowanie – co w dobie web2.0 chyba nikogo nie dziwi, oraz daje możliwość przeglądnięcia zawartości przesyłanych mailingów. Korzyść dla użytkowników jest prosta: zapisując się na listę subskrypcyjną wiedzą, czego mogą się spodziewać. Dodatkowa funkcja – wewnętrznej subskrypcji – pozwala na dodanie wybranych newsletterów do swojego profilu. Użytkownik w takim przypadku otrzyma raz dziennie, o wybranej przez siebie godzinie, powiadomienie, że pojawiły się nowe wiadomości w subskrybowanych przez niego newsletterach. Może także na bieżąco śledzić nowości poprzez kanał RSS, który może przypisać pojedynczemu newsletterowi, ale także całej branży.
Czy wewnętrzna subskrypcja nie wpłynie negatywnie na przyrost baz mailingowych w firmach?
Zdecydowanie nie – zaprzecza Paweł Kądzielawski, właściciel serwisu – osoby które dokonują wewnętrznej subskrypcji, to osoby chcące zachować anonimowość, które unikają podawania w wielu miejscach swojego adresu email i generalnie bojące się spamu. Zatem są to osoby, które nie podałyby swojego adresu na stronie firmowej. Natomiast istnieje realne prawdopodobieństwo, że po sprawdzeniu newslettera poprzez wewnętrzną subskrypcje i przekonaniu się do niego, postanowią zapisać się na stronie firmowej. Jednym z celów witryny jest uchronienie użytkowników Internetu przed spamem, dlatego też kładziemy duży nacisk na to by rekomendowane newslettery spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa.
Infomail.pl posiada aktualnie (stan na 12.02.2007) skatalogowanych 1055 witryn z newsletterami (co stanowi około 10% newsletterów w Polsce) w 33 kategoriach. Dziennie prezentuje od 100 do 200 nadesłanych wiadomości, wszystkich prezentowanych wiadomości jest ponad 7 000. Dziennie rejestruje się kilkadziesiąt nowych użytkowników serwisu. W serwisie Startups.pl utrzymuje się od kilku miesięcy w pierwszej trójce najwyżej ocenianych nowych witryn (http://startups.pl/startups,top).
Czy zatem doczekaliśmy się narzędzia wyciskającego newslettery? Czas pokaże, z pewnością warto spróbować.
Historia polskich katalogów newsletterów:
• Grudzień 2002 – www.newslettery.pl – szybko zarzucony projekt, zgromadził 55 newsletterów
• Październik 2004 - www.e-newsletter.pl - 33 newslettery w bazie, większość dodana pod koniec 2004 roku.
• Styczeń 2008 – www.infomail.pl – wersja 1.0 rozbudowanego katalogu newsletterów, w momencie uruchomienia ponad 500 newsletterów w bazie.
Plany rozwoju Infomail.pl
Trwają prace nad udoskonaleniem automatycznego wyświetlania nadesłanych informacji. Związane jest to z różnym sposobem kodowania mailingów i problemem ich poprawnego przetransponowania na witrynę WWW.
Wiosna to początek konkursu na najlepszy newsletter w każdej z 33 kategorii. Już teraz Infomail.pl zaprasza zainteresowane współpracą media do kontaktu z redakcją Infomail.pl.
Do sierpnia 2008 roku planowana jest zmiana szaty graficznej i wprowadzenie dodatkowych ułatwień z tym związanych (polecanie podobnych, uproszczenie nawigacji)
Do końca roku powstanie osobny dział w witrynie Infomail.pl skierowany do osób wysyłających newslettery. Zawierał będzie praktyczne porady, wskazówki, przykłady dobrych newsletterów.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»