Microsoft walczy z piratami. Firma mogła odciąć od Sieci nawet milion osób. Powód? Przerabianie konsol Xbox 360 i granie w pirackie gry.
Microsoft postanowił rozwiązać problem osób używających przerabianych konsol Xbox 360. W związku z tym koncern odciął je od usługi Xbox Live umożliwiającej m.in. rywalizację online z innymi graczami, czy kupowanie filmów czy gier przez internet.
Aktualnie z Xbox Live korzysta ok. 20 mln osób. Nie jest pewne, ile osób już zostało odciętych. Choć zgodnie z doniesieniami w ostatniej antypirackiej akcji Microsoftu w ten sposób ukaranych mogło zostać od 600 tys. do nawet miliona użytkowników, sam koncern przekonuje, że sprawa dotyka niewielkiego procenta internautów. Walczyć jednak musi, gdyż jak podkreślają przedstawiciele koncernu, przerabianie konsol jest nielegalne.
- Klienci powinni pamiętać, że (...) modyfikowanie konsoli Xbox 360 łamie regulamin korzystania z Xbox Live i unieważnia gwarancję na samą konsolę - czytamy w oświadczeniu Microsoftu.
Prawdopodobnie na taki przebieg i czas akcji odcinania mogła mieć wpływ wtorkowa premiera gry "Call of Duty: Modern Warfare 2". Jej wydawca Activision Blizzard, podkreśla, że w chwili obecnej ustanowiła ona już nowy rekord w branży gier, rozchodząc się w pierwszym dniu w 4,7 mln egz. i przynosząc 310 mln dol. Dlatego w związku z tym, że jeszcze przed premierą "Call of Duty" w internecie krążyły nielegalne wersje gry, także na Xboksa 360, wydaje się być możliwe, że odcinanie użytkowników wymusił Activision.
Ruch koncernu z Redmond wywołał natychmiastowe poruszenie w Sieci. Na amerykańskim serwisie Craigslist.com niemal od razu pojawiły się oferty sprzedaży zablokowanych konsol.
Oryginalna konsola wyposażona jest w technologie, które mają uniemożliwić używanie nielegalnych gier. Użytkownicy znaleźli jednak sposoby na obejście tych rozwiązań. Za pomocą specjalnych chipów czy poprzez zmianę oprogramowania, zmieniają ustawienia konsoli w etn sposób, by mogli korzystać z pirackich gier. Modding, czyli przerabianie konsol właśnie, prawnie ejst niedozwolone i za proceder ten grozi kara teoretycznie do pięciu lat więzienia. Za przerobiony wzbogacony o gry Xbox Arcade użytkownik zapłaci w Sieci niemal połowę mnie, niż za wersję oryginalną modelu, nie posiadającą żadnych gier (ceny zaczynają się od 200 dolarów)
Jeśli gracz połączy się przez internet, Microsoft jest w stanie część z tych przeróbek wykryć i jak się okazuje - pociągnąć właścicieli konsol do odpowiedzialności.
W Polsce oficjalnie Xbox Live nie jest dostępny. Praktycznie jednak, tak jak i w wielu innych krajach, również i u nas kwitnie handel przerabianymi konsolami. W kwietniu 2009 roku policja w Radomiu zatrzymała właściciela serwisu naprawiającego urządzenia elektroniczne, który zajmował się również przerabianiem konsol Sony i Microsoftu. Koszt - od kilkudziesięciu do prawie 300 zł. W Lublinie natomiast złapano osoby, które oferty na przeróbki konsol zamieszczały m.in. w serwisach aukcyjnych.
Źródło: xbox360.ign.com, msnbc.msn.com, gazeta.pl
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»