Cel szlachetny, ale do wykonania można mieć zastrzeżenia.
- Jesteś słaba. Zabiorę ci wszystko - dzieci, przyjaciół, pracę. Będzie już tylko gorzej… Tak zaczyna się kampania społeczna, której tematem jest alkoholizm wśród kobiet. Twórcy kampanii hasłem "Alkohol to seksistowska świnia, kobiety traktuje gorzej" chcą zwrócić uwagę, na to, że skutki nadużywania alkoholu przez kobiety są dużo gorsze niż w przypadku mężczyzn.
Dlaczego to takie ważne? Kobiety mają taki sam dostęp do alkoholu jak mężczyźni, piją go tyle samo, przy takich samych okazjach, ponosząc znacznie gorsze skutki fizyczne i społeczne. Obecnie aż 20% osób uzależnionych od alkoholu to kobiety. Alkohol szkodzi ich organizmom, szybciej je uzależniając. Sam nałóg jest zazwyczaj głębszy, a terapia dłuższa i trudniejsza. Choruje cała rodzina, a skutki nałogu boleśnie odczuwają dzieci. 9 na 10 mężów uzależnionych kobiet zostawia swoje żony. Stawiamy śmiałą tezę, opierając się na opinii ekspertów, że w alkoholizmie nie ma równouprawnienia.
- piszą twórcy kampanii realizowanej dla Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Kampania została podzielona na trzy etapy.
Już w części teaserowej pojawił się na plakatach i w materiałach wideo Jacek Braciak w roli "seksistowskiej świnii". Jego zadaniem było zwrócenia uwagi publiczności, ale dopiero potem okazywało się, że "prawdziwą seksistowską świnią" jest alkohol. Kampania oparta jest na założeniu, w którym to alkohol znęca się psychicznie nad kobietami i bezlitośnie wykorzystuje ich słabości.
Całość działań spina dedykowana kampanii strona www.10dowodow.pl, na której wskazane zostały niepodważalne fakty dotyczące słabości kobiet wobec alkoholu, a we wrześniu zaplanowana jest część edukacyjne, podczas której kobiety otrzymają realne wsparcie i porady, jak bronić się przed uzależnieniem.
Jak cała to koncepcję oceniają eksperci? Podobnie jak w przypadku większości kampanii społecznych - choć cel jest szlachetny, do realizacji można mieć zastrzeżenia.
KLIKNIJ I PRZECZYTAJ SZCZEGÓŁOWĄ OPNIĘ | |
Tomek Chabowski, Creative Director i prezes, AF.agency: |
|
Radosław Dudzic, Creative Director, OS3:
|
|
Ania Olchowik, Account Manager, IMAGINE: |
|
Anna Tarkowska, Graphic Designer, MOSQI.TO:
|
Tomek Chabowski, Creative Director i prezes, AF.agency
Przyznam, że kampania zrobiła wrażenie i zwróciła moją uwagę, a o to zapewne twórcom chodziło. W działaniach społecznych, w szczególności poruszających bardzo trudny temat, jakim jest alkoholizm u kobiet, bardzo ważne jest dokładne zaadresowanie komunikacji. Z tym mam tutaj lekki zgrzyt. Wydaje mi się, że podobnie jak z papierosami i ingerencją w opakowania, ma to na potencjalnego odbiorcę kampanii ograniczony wpływ.
Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że w dużym stopniu najbliższe otoczenie osoby cierpiącej na alkoholizm lub nawet nieświadomie będącej jego ofiarą ma równy, jeśli nawet nie większy wpływ na uświadomienie problemu. W tym sensie kampania ma ogromną szansę powodzenia.
Unikałbym oceny kreatywnej projektu, gdyż nie to jest jego głównym celem. Co warte uwagi, źle zrealizowania kampania często osłabia przekaz. W tym wypadku cieszy, że tak nie jest. Miarą sukcesu będzie jednak zasięg oraz możliwy ciąg dalszy działań, gdyż jednorazowe akcje społeczne mają małe szanse powodzenia. Mam nadzieję, że jest to część większej historii i uda się zejść z digitalu bliżej do człowieka.
Radosław Dudzic, Creative Director, OS3
Kampania 10 dowodów budzi we mnie mieszane uczucia. Porusza niezwykle ważny temat - kolejny z tych, które w Polsce stanową tabu, została sprawnie zrealizowana, a Jacek Braciak jest klasą samą dla siebie, ale…
Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest to niestety gaszenie pożaru benzyną. Parafraza przemocy zwraca uwagę, ale przecież przemoc też jest problemem. Unikałbym porównywania uzależnienia od alkoholu i uzależnienia od oprawcy, bo to wartościuje, a tworząc kampanie społeczne w sposób świadomy, nie powinniśmy jednego nieszczęścia przykrywać innym. Rozumiem intencję - alkohol traktuje Cię w ten sposób… - ale to niestety nie działa.
Nawet jeżeli traffic na stronę będzie duży, warto również zadać sobie pytanie, co skłoniło zainteresowanych, by tam wejść? Czego się spodziewali? Moim zdaniem nie informacji o alkoholizmie kobiet i ten dysonans może skutkować odrzuceniem prezentowanych treści. Jak będzie, przekonamy się wkrótce, ale na miejscu twórców bałbym się efektu „Bo zupa była za słona” - wszyscy pamiętają hasło, śmieją się, a problem pozostał.
Kampanię można oceniać także przez pryzmat tego, w jaki sposób prezentuje kobiety. Moim zdaniem, wkrótce usłyszymy o tym więcej z ust samych zainteresowanych, dlatego ja skupię się jednie na kwestii echa, które może po sobie zostawić. Przemoc domowa podlega w Polsce stygmatyzacji. Kobiety, które mają odwagę wyrazić swój sprzeciw wobec niej, obrzucane są niewybrednymi epitetami. Istnieje ryzyko, że teraz dołączy do nich jeszcze jeden - alkoholiczka.
Ania Olchowik, Account Manager, IMAGINE
"10 dowodów" oszukała chyba wszystkich. Szczególnie kobiety, które myślały, że to kolejna akcja celująca w pojawiające się w teaserze "szowinistyczne świnie". To ciekawe, bo złudzenie, które wywołał materiał, wywołuje też alkohol - pozornie poprawia samopoczucie i sprawia, że świat wydaje się po prostu bardziej przystępny. W rzeczywistości jednak każdy kolejny kieliszek jest zagrożeniem.
Kampania “10 dowodów” to sprytny zabieg, który miał zwrócić uwagę na złe traktowanie kobiet. Ale przez alkohol. Czyli właściwie przez nie same. Akcja zwraca uwagę na to, że alkohol kobiety traktuje gorzej - szybciej uzależnia, bardziej niszczy wątrobę, dewastuje układ hormonalny i wpędza w depresję. Dosłownie - mamy przechlapane.
Początkowo poczułam się oszukana prawdziwym tematem kampanii. Ale chwilę po ujawnieniu rzeczywistej idei, uznałam, że to był tak naprawdę strzał w dziesiątkę. Z klasą, bez kontrowersji zwrócił uwagę na istotny problem. Wbrew pozorom alkoholizm dotyka wszystkie grupy społeczne. A niewinna lampka wina po stresującym dniu w pracy może niepostrzeżenie zamienić się w trzy i szybko wpędzić w nałóg.
Podobną akcję przeprowadziła w 2012 roku organizacja Éduc’alcool, zestawiając ze sobą rekomendowane normy spożycia alkoholu dla kobiet i mężczyzn i podsumowując je hasłem: “To nie seksizm. To nauka”.
Kampania obrazowo pokazała różnice - podczas gdy mężczyzna może wypić 3 drinki dziennie, kobieta może pozwolić sobie tylko na 2. W skali miesiąca to ogromna różnica.
Czy dzięki takim kampaniom świadomość społeczna wzrasta? Mam nadzieję, że tak. A przynajmniej ci, którzy obserwują zjawisko z boku będą bardziej świadomi.
Anna Tarkowska, Graphic Designer, MOSQI.TO
Kampania “10 dowodów” ma dobre intencje - jej celem jest ostrzeżenie kobiet o konsekwencjach nadużywania alkoholu. Jednak wydźwięk kampanii pozostawia, w moim odczuciu, wiele do życzenia.
Wybranie kobiet jako grupy docelowej wydaje się mało uzasadnione, skoro stanowią jedynie 20% osób uzależnionych od alkoholu w Polsce. Komunikacja skupiona na płci pięknej miała pewno wzbudzić więcej kontrowersji. A może szykuje się męska odsłona? Byłoby to dobrym pomysłem. Teaserowe spoty reklamowe, z Jackiem Braciakiem w roli alkoholu, przywołują skojarzenia bliższe problemowi przemocy domowej. Jednak największą słabością kampanii, która rzekomo jest oparta na dowodach, jest ich kompletny brak - nigdzie nie udało mi się odnaleźć źródła informacji, na które powołują się twórcy.
Alkoholizm to poważny problem społeczny, tym bardziej podziały płciowe wydają się być przesadą. Skupianie się wyłącznie na kobietach, dla wielu może oznaczać dyskryminację.
„10 dowodów” przywołało mi na myśl inną, równie mocną kampanię - „Nie odkładaj macierzyństwa na potem”. Obie odwołują się do skrajności i choć mają dobre intencje - ich ogólny wydźwięk zdaje się niepotrzebnie „nękać” kobiet.
Pobierz ebook "Social media marketing dla firm i agencje się w nim specjalizujące"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»