Jeszcze w tym miesiącu światło dzienne ma ujrzeć Kodeks Dobrych Praktyk Freelance, inicjatywa mająca służyć wszystkim, którzy wybrali wolność i niezależność zawodową.
KDPF to projekt zainicjowany przez Ideo HR oraz Rubikom, którego głównym celem jest uregulowanie kwestii etyczno-prawnych, dotyczących pracy zdalnej w Polsce. Poprawa wizerunku freelancera, oraz usystematyzowanie nieformalnych dotąd zasad w kontakcie na linii zleceniodawca - freelancer w formie Kodeksu to główne obszary, w których projekt ma się rozwijać. Organizatorzy zapowiadają, że już na początku kwietnia będziemy mogli poznać treść przygotowywanego Kodeksu.
Tymczasem opublikowali oni wyniki ankiety, dotyczącej rynku freelance w Polsce, z której wynika że prawie 40% agencji reklamowych korzysta z usług freelancerów przy wybranych projektach, a dla 20% jest to standard pracy.
Jak często korzystasz z usług freelancerów?
Najczęściej przedmiotem zlecenia są prace przy projektach graficznych i animacjach.
Jakich obszarów dotyczy współpraca ?
Główną zaletą takiego modelu współpracy jest według ankietowanych agencji możliwość optymalizacji zespołu oraz czynnik ekonomiczny, natomiast największym problemem terminowość i słaba komunikacja. Martwi fakt, że ponad 35% agencji uważa freelancerów za rzemieślników najmowanych do "czarnej roboty".
Jakie są główne problemy ?
Dowiedzieliśmy się także o planach uruchomienia specjalnego serwisu, pełniącego rolę giełdy projektów freelance. To ciekawe szczególnie w kontekście ogłoszonego dziś startu projektu PewnaGrupa.pl, za którym stoi Artur Kurasiński. "Doszły nas słuchy o kilku podobnych projektach mających ujrzeć światło dzienne. Postanowiliśmy więc rzutem na taśmę stworzyć niszę i wejść do niej jako pierwsi", stwierdził Kurasiński. Czyżby jednym z nich miał być projekt inicjatorów KDPF?
"Myślimy o powołaniu osobnej witryny związanej z giełdą projektów freelance. Oczywiście tego typy strony istnieją już w Polsce, ale nie potrafiliśmy się skontaktować z ich właścicielami, a ich aktywność jest bardzo niewielka. Niemniej wymaga to w pierwszej kolejności pewnych regulacji etycznych", zdradza Marcin Gieracz z Rubikom.
Interaktywnie.com postanowiło dołączyć do grona patronów medialnych projektu i dać wyraz swojego poparcia inicjatywnie KDPF.
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Tworzymy kampanie performance marketingowe nastawione na realizację celów internetowych m.in. w Google, na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Brawo, jak widać temat zaczyna się robić "gorący" - ze strony PG jestem otwarty na wszystko co będzie się przyczyniało edukacji wśród klientów i wspomaganiu rynku.
Ponieważ bawiłem się już w platformy freelancerskie to powiem tyle, że na temat takiego zarabiania kasy na łączeniu podwykonawców z klientami można tylko stracić reputację i czas. Zawsze kreatywność i chęć obejścia "systemu" będzie brała górę niestety... Nie idźcie tą drogą!!
ciekawe pomysły,
jestem ciekaw jak będzie z ich wdrożeniem,
mam nadzieje, że nie tak jak bywa z zaniżaniem stawek (a cos takiego jak tabela wynagrodzen minimalnych ZPAF jest) przez pewnych freelancerów bynajmniej w branzy foto :)
i.com mogłoby mieć taką platformę, albo przynajmniej połączyć się z jakąś...
Artur, w nowej wersji interaktywnie.com nad którą już pracujemy będzie taki katalog freelancerów. Zobaczymy w jakim kierunku ewoluuje.
im not suprised, macie w tym wypadku to co najwazniejsze => baze ludzi, może nawet minispołeczność...
szkoda by było nie skorzystać z takich zasobów :)
Proponuję napisać kodeks dobrych praktyk pisania kodeksów dobrych praktyk...
Bo tylko takiego kodeksu będzie niedługo brakowało:)
Po co to wszystko??
Probowalem maczac w tym palce ale autorzy nie bardzo chyba wzieli do serca moje uwagi. Na zachodzie taki kodeks nigdy nie musialby powstac gdyz freelancerzy, na przyklad tacy jak ja, czyli rysownicy tworzacy storydoardy, maja swoje zwiazki. Nie sa to bynajmniej zwiazki, ktore daja mozliwosc pomachania nic nie warta legitymacja i spedzenia czasu przy kawie z rownie zdegustowanymi osobnikami (jak to jest np. w ZPAP czy innych przedpotopowych organizacjach).
Rozmawialem z dziesiatkami storyboardzistow z zachodu i zza Wielkiej Wody. Dla nich jest to nie do pojecia, ze agencje reklamowe moga dopuszcac sie tego, czego sie dopuszczaja niektore agencje dzialajace na terenie naszego kochanego kraju (tutaj cytat z dzisiejszej audycji w Trojce: Jestem za odtajnieniem tajemnicy poliszynela..." ciag dalszy dopiszcie sami.).
Kodeks nic nie pomoze, a moze jedynie zaszkodzic. Znam osoby, ktore gdyby weszly na strone freelancera, ktory w mysl idei umiescil tam logo Kodeksu, czym predzej by z niej uciekly.
Sad but true! Yeah;-)
Adam
Witam, śpieszę poinformować - szczególnie osoby z PewnaGrupa, ze nad tym projektem pracujemy od listpada 08, więc to nie tak, że dzisiaj pojawiają się podobne wątki. Ponadto najchętniej połączyłbym siły z wami. Nie myślimy na tym zarabiać kasy. Po prostu na codzień współpracuje z freelancerami i uznałem, że przydałaby się jakaś etyczna wskazówka, bo nie zawsze jest okej z tą formą współpracy.
A na pytanie po co takie projekty - smuci mnie tego typu podejście. Im więcej prób zwracania uwagi na etyczne wzorce w branży tym lepiej. Faktem jest, że ostatnio sporo kodeksów się pojawiło - trudno, ale jeśli każdy zmieni choć trochę na plus - uważam, że warto.
Po świętach opublikujemy całość. Liczę na równie konstruktywne komentarze.
Pozdrawiam
Marcin Gieracz
@ Marcin Gieracz - cóż nie chce twierdzic, ze mamy patent na współpracę z freelancerami ale jeśli coś możemy zrobić żeby unormować dziką współpracę agencji i podwykonawców to jestem za: artur.kurasinski@pewnagrupa.pl
....miałem coś tu napisać ale temat mi się znudził....
już widzę jak większość freelancerow podpisze się pod tym kodeksem...aha, jeap...w stopce będą świecić loga agencji i nic więcej a jeśli chodzi o "pewną grupę" to możesz Arturku liczyć co najwyżej na małolatów robiących "stronki"
Pewnie będzie tak samo jak z kodeksem blogerów ;). LOL. Już widzę tych gimnazjalistów chwalących się logiem PG na swoich stronach ;).