Coraz częściej zamiast tradycyjnych metod nauczania, szkoły decydują się na wprowadzenie nowych, interaktywnych rozwiązań. Czy zamiast podręczników uczniowie będą nosić do szkoły laptopy?
Coraz częściej zamiast tradycyjnych metod nauczania, szkoły decydują się na wprowadzenie nowych, interaktywnych rozwiązań. Czy wkraczamy w erę, w której zamiast podręczników uczniowie będą nosić do szkoły laptopy?
Szybki rozwój technologii musi mieć także swoje odzwierciedlenie w szkołach i w systemie edukacji. Wprawdzie część nauczycieli już teraz wykorzystuje wszelkiego rodzaju nowinki technologiczne, by ułatwić uczniom przyswaja nie wiedzy, jednak ich liczba wciąż nie jest zadowalająca. W związku z tym, w USA trwa właśnie kampania, która ma na celu zachęcenie szkół do korzystania z najnowszych odkryć techniki.
W znajdującej się w miasteczku Vail w stanie Arizona Empire High School, uczniowie pracują na komputerach dostarczanych im przez szkołę. Odrabiają na nich prace domowe, a także wysłuchują specjalnych podcastów nagranych przez nauczycieli. Podobnie sytuacja wygląda w Cienega High School. Tam wszyscy studenci posiadający laptopy mogą zapisać się na specjalne wirtualne sekcje angielskiego czy historii. Poza tym szkoła rozpoczęła program o nazwie "Ponad Podręcznikami" zachęcający nauczycieli do częstszego używania podczas lekcji prezentacji multimedialnych czy też materiałów video. Szkół, które nie boja się korzystać na co dzień z multimedialnych rozwiązań w samych Stanach Zjednoczonych z roku na rok jest coraz więcej.
Mimo, że póki co to podręczniki stanowią główna podstawę nauczania, to jednak wydaje się, że w ciągu najbliższych kilku lat mogą zostać wyparte przez ich wirtualne odpowiedniki czy też edukacyjne gry.
- Przewiduję że już za pięć lat, większość uczniów będzie korzystać z elektronicznych wersji książek, są znacznie lepsze niż tradycyjne podręczniki - zaznacza William M. Habermehl, kierownik jednej ze szkół w Orange County - Szkoły które nie dostosują się do nowego porządku mogą stracić zwolenników- dodaje.
Niedawno gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger zapowiedział, że w najbliższym czasie planuje w kilku szkołach rozpoczęcie programu zamiany książek do matematyki na ich "open source'owe" wirtualne wersje. Według gubernatora dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można zaoszczędzić nawet setki milionów dolarów. Ponadto Schwarzenegger zwraca uwagę, że dzięki temu uczniowie będą mogli uwolnić się od "ciężkich, drogich i przestarzałych" podręczników.
Zdaniem ekspertów samo upowszechnienie wirtualnych książek do nauki to nie wszystko, lecz jedynie początek technologicznej rewolucji w szkołach. - Powinniśmy zwrócić uwagę na bardziej interaktywne sposoby nauki z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju filmików, ćwiczeń czy też gier - wyjaśnia Marina Leight z Centrum Wirtualnej Edukacji, zajmującego się promocją nowych metod nauczania.
Źródło: technologie.gazeta.pl
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»