Rozwój zdalnej współpracy napędzany rosnącymi cenami paliwa?
Firmy takie jak Polycom, Cisco Systems czy Hewlett-Packard odnotowują spore zainteresowanie swoimi rozwiązaniami w dziedzinie wideokonferencji, jak również rosnące przychody, związane z drastycznym wzrostem cen paliwa samochodowego i lotniczego. „Przedsiębiorstwa zwracają się w stronę wideokonferencji, przede wszystkim w celu uniknięcia kosztownych podróży”, powiedziała Erica Schroeder, dyrektor marketingu projektu TelePresence w Cisco.
Manpower, firma z branży HR, obcięła koszta wyjazdów i delegacji o 10 proc. Zaoszczędzone pieniądze przeznaczone zostały na rozbudowę infrastruktury umożliwiającej prowadzenie wideokonferencji. "Jeszcze niedawno wideokonferencję robiło się, gdy pozwalały na to warunki. Teraz kontakty biznesowe coraz częściej ograniczają się właśnie do jej przeprowadzenia", powiedział Allan McKisson, wiceprezes firmy.
Zdenerwowanie wysokimi cenami paliwa przełożyło się również na poprawę wyników finansowych dostarczycieli wideokonferencyjnej infrastruktury i oprogramowania. Sprzedaż Polycomu, wzrosła niemal o 58 proc pomiędzy czwartym kwartałem 2007 roku i pierwszym kwartałem roku 2008. W przypadku Cisco, technologie zdalnej współpracy są najszybciej rozwijającym się działem w firmie. HP wiąże wzrost sprzedaży z rosnącymi cenami energii. "Większość naszych klientów szybko do nas wraca mówiąc: ‘Policzyliśmy to jeszcze raz. Chcemy wideokonferencji.’", powiedział Ken Crangle, który zarządza jednostką technologiczną Halo w HP. „Wideokonferencje przede wszystkim wspomagają produktywność, dzięki nim spotkania robocze mogą być częstsze i lepiej zorganizowane”, dodał.
Jednak, jak zauważył McKisson z Manpower, nie każde spotkanie może odbywać się zdalnie. "Czasem, zwłaszcza jeśli jest to pierwsze spotkanie z partnerem biznesowym, należy po prostu spotkać się twarzą w twarz", powiedział.
„Pomimo wysokiego zaawansowania technologicznego, prowadzenie wideokonferencji nie jest jeszcze tak łatwe, jak wykonanie rozmowy przez komórkę”, powiedziała Nora Freedman, starszy analityk w firmie badawczej IDC. „Taka sytuacja jest obecnie możliwa tylko wówczas, gdy komunikujące się osoby korzystają z takich samych rozwiązań. Komunikacja pomiędzy różnymi systemami do wideokonferencji jest, póki co, niemożliwa, a zlikwidowanie tego problemu zajmie jeszcze od 2 do 3 lat”, dodała.
Redukcja kosztów podróży może przynieść, jak się okazuje, dość znaczne oszczędności. News Corporation, jeden z klientów Polycomu odkrył, że wideokonferencje pozwoliły mu zaoszczędić 35 proc. dotychczasowych kosztów przeznaczanych na na ten cel.
Cisco zaoszczędziło na podróżach ok 150 mln USD w ciągu ostatniego półtora roku wykorzystując technologie własne. Celem firmy jest obcięcie wydatków na podróże pracownicze o 20 proc.
Jednak rozwiązania wideokonferencyjne okazują się być dość kosztowne. Cena najnowszych systemów Polycomu waha się od 299 000 USD do 700 000 USD. Tańsze rozwiązania to wydatek rzędu 30 000 - 45 000 USD.
Źródło: Informationweek.com
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»