23.04.2018 / Okiem eksperta / Inne
 

SurferSEO. Jak działa i jak go używać?

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
 

Poza tym, że jesteś właścicielem agencji reklamowej Kampanie SEO , jesteś jednym z twórców narzędzia SurferSEO, które wspiera proces pozycjonowania stron internetowych, przyspiesza analizę danych i oszczędza sporo czasu. Jak działa Surfer i jak go używać?

Sławek Czajkowski: Działanie jest dość proste. Wystarczy podać frazę, którą pozycjonujemy i wybrać interesującą nas lokalizację. Surfer sprawdzi wyniki organiczne Google (aktualnie top50) a następnie przeanalizuje każdą ze stron pod kątem kilkuset potencjalnych czynników rankingowych.

Dla każdego elementu zostanie obliczona korelacja, a zebrane informacje przedstawione są w formie wykresu lub tabeli, aby korzystanie z danych było możliwie najłatwiejsze.

Gdyby ten proces był realizowany ręcznie, wymagałby poświęcenia kilkunastu godzin. Surfer wykonuje zadanie w czasie krótszym niż 2 minuty. Łatwo obliczyć ile czasu oszczędzamy przy każdym zapytaniu.

Skąd pomysł na realizację Surfera?

Sławek Czajkowski: Czas dobrego specjalisty SEO jest drogi, co jest oczywiście zrozumiałe. Pozycjonowanie stron wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Jako właściciel Kampanie SEO staram się wykorzystać czas pracy zespołu maksymalnie efektywnie.

Czynności polegające na zbieraniu danych, które powtarzają się przy każdym projekcie, na ogół można zautomatyzować. Z uwagi na fakt, że na rynku nie ma narzędzia, które spełniałoby nasze oczekiwania, postanowiłem zatrudnić programistę, który zrealizuje dedykowane oprogramowanie wewnętrzne dla mojej agencji. Było to kilka lat temu.

Aktualnie dzięki Surferowi oszczędzamy do kilkuset godzin miesięcznie. W 2017 roku przydzieliliśmy dostęp do wersji beta dla kilku ekspertów działających na polskim i amerykańskim rynku. Zebraliśmy bardzo pozytywny feedback i zdecydowaliśmy, że możemy z tym produktem wejść na rynek. Otwarta wersja beta została zaprezentowana na semKRK pod koniec ubiegłego roku.

Kto używa waszego narzędzia?

Sławek Czajkowski: Surfer jest używany przez ponad 1000 agencji, freelancerów i blogerów z kilkudziesięciu krajów, głównie anglojęzycznych. Ta liczna stale rośnie, codziennie pojawiają się nowi użytkownicy, którzy trafiają do nas głównie z poleceń. Mamy sporo zapytań o podniesienie dziennych limitów analiz na kontach, itd.

Ile osób pracuje nad rozwojem oprogramowania?

Sławek Czajkowski: Aktualnie trzy, w tym tylko jeden developer co jest naszą "piętą achillesową". Myślimy nad zatrudnieniem kolejnego programisty, grafika i specjalisty od UX, ale to wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

Czy myśleliście o pozyskaniu inwestora?

Sławek Czajkowski: Oczywiście. Aktualnie inwestujemy własne środki, co jakiś czas pojawia się zainteresowanie ze strony potencjalnych inwestorów. Zgłaszają się również osoby, które chcą sprzedawać subskrypcje na zasadzie afiliacji.

Inwestor pomógłby w szybszym wdrożeniu dodatkowych funkcji, nad którymi aktualnie pracujemy. Są to rozwiązania unikalne w skali globalnej. Z dodatkowymi środkami moglibyśmy skrócić czas wdrożenia nawet o kilka miesięcy i szybciej podbić światowe rynki. Podchodzimy jednak do tego ze spokojem.

Trzymamy się planu, który rozpisaliśmy sobie na najbliższe 12 miesięcy. Jeżeli uda się skrócić do 6 miesięcy to świetnie. Jeżeli nie to wdrożymy zgodnie z harmonogramem. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś może nas ubiec i nie będziemy pierwsi na świecie z naszym pomysłem, ale chcemy dopracować funkcjonalności tak, żeby były najlepsze i najskuteczniejsze.

Jak łączysz pracę w Kampanie SEO z Surferem? 

Sławek Czajkowski: Działam w branży marketingu internetowego od ponad 10 lat. Specjalizuję się w pozycjonowaniu stron internetowych. Pozycjonuję strony internetowe od ponad 10 lat. Prowadzę agencję https://www.kampanieseo.pl/, w której zajmuję się planowaniem strategii reklamowych, zarządzam zespołem świetnych specjalistów, szkoleniami SEO i wieloma innymi rzeczami.

Aktualnie Surfer nie wymaga ode mnie dużo czasu. Jest to od kilku do kilkunastu godzin tygodniowo, dlatego na tym etapie połączenie pracy w Kampanie SEO i wsparcie rozwoju Surfera nie jest problemem. Tym bardziej, że pozycjonowanie jest nie tylko moją pracą, ale również pasją. Pracuję po kilkanaście godzin dziennie.

Podzieliłbyś się jedną z funkcji, które planujecie wdrożyć?

Sławek Czajkowski: Pracujemy nad zastosowaniem sztucznej inteligencji, która (w dużym skrócie) przy pomocy algorytmu word2vec wyselekcjonuje listę wyrażeń powiązanych ze słowem kluczowym, co pomoże ukierunkować specjalistę SEO na zakresy tematyczne, których szukają użytkownicy.

W ciągu kilku tygodni w Surferze pojawią się nowe funkcje, które jeszcze bardziej podniosą jego skuteczność. Zachęcam do do rejestracji.

  • Facebook Polub
  • LinkedIn Opublikuj
  • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2018 interaktywnie.com. All rights reserved.