23.07.2009 / Inne
 

Unia wspiera IT - przygotuj się!

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
 

Jesienią rusza kolejna tura naboru wniosków o przyznanie funduszy UE dla firm z sektora MSP przeznaczonych na inwestycje IT. Jest o co walczyć, dlatego warto przygotować się już teraz.

 

Skąd dofinansowanie?


 
Polscy przedsiębiorcy często nie są świadomi tego, jak wypełnić wnioski, na co można uzyskać dofinansowanie, a także tego, jak mogą skorzystać z funduszy przyznawanych przez UE.
 
- Polscy przedsiębiorcy wiedzą o istnieniu programów unijnych, ale większość z nich nie zna katalogu kosztów kwalifikowanych ani procedury aplikowania o środki w tym w szczególności nomenklatury unijnej, przysparzającej często wielu wątpliwości i pytań co do przepisów prawnych oraz dokumentacji konkursowej – mówi Elwira Waszkiewicz, vice-prezes zarządu Stowarzyszenia Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych wspierającego przedsiębiorców w pozyskiwaniu funduszy z UE – Przedsiębiorcy często nie wiedzą również, czym naprawdę jest e-usługa.
 
Dlatego warto już teraz przygotować się do jesiennej tury składania wniosków i dowiedzieć kliku praktycznych informacji, które mogą okazać się dla przyszłych wnioskodawców. 
 
Jak dotąd najpopularniejszym źródłem dofinansowania na inwestycje IT dla MSP stanowi Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka. W ramach tego programu wyróżniono dwa podstawowe działania: 8.1, które obejmuje dotacje na stworzenie e-usług oraz 8.2, które wspiera wdrażanie elektronicznego biznesu B2B. Jeśli zainteresowanemu uda się uzyskać dofinansowanie z tych działań, może liczyć na pomoc w postaci pokrycia nawet 85% tzw. wydatków kwalifikowanych zainwestowanych w dany projekt. Do niedawna jeszcze te pieniądze mogły być wypłacane tylko w postaci refundacji. Kryzys i wynikającego z niego spowolnienie gospodarcze sprawiły, że postanowiono zmienić te formę dopłaty. Obecnie zatem wypłacane są również zaliczki na początku inwestycji o wartości do 30% całości kwoty dofinansowania.
 

W jaki sposób uzyskać pieniądze?


 
Po pierwsze dofinansowanie musi on oczywiście spełnić wymagania danego programu. W tym miejscu przedsiębiorca może napotkać jednak pierwsze problemy. Dla przykładu definicja e-usługi wyklucza wiele form działalności, które mogą kojarzyć się z tym terminem. Zatem szans na dofinansowanie nie mają np. projekty oparte głównie na przychodach z handlu produktami, czyli wszelkie sklepy internetowe, także te sprzedające produkty wyłącznie w postaci cyfrowej. Jeśli zaś idzie o działanie 8.2. przeznaczone na informatyczne projekty B2B, przedsiębiorstwo wnioskujące o fundusze musi wykazać w oparciu o podpisane umowy, że współpracuje z co najmniej dwoma innymi firmami.
 
- Na szczęście projekty B2B objęte dofinansowaniem mogą być bardzo zróżnicowane
– wyjaśnia Sebastian Błaszkiewicz, dyrektor handlowy Empathy Interactive – Koordynacja i automatyzacja działań współpracujących firm może dotyczyć nie tylko sprzedaży, ale także logistyki i szeroko pojętego obiegu informacji. Możliwości jest naprawdę wiele.
 
Po zakończeniu projektu wdrożony system musi być jednak wykorzystywany do współpracy jeszcze przez 3 lata. Jest to wymóg dość kłopotliwy nie tylko ze względu na stosunkowo długi okres, ale także i na fakt, że projekty obejmują zwykle integrację dotychczasowych systemów informatycznych lub wdrażanie nowych, zatem warto, by jeszcze przed złożeniem wniosku zwrócić się o doradztwo firmy tworzącej podobne rozwiązania.
 

Terminarz


 
Zgodnie z aktualnym harmonogramem POIG nabór wniosków do działania 8.1 zostanie otwarty 28 września 2009, a w przypadku działania 8.2 dnia 5 października 2009. Zwlekanie ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili, jak zwykle i w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. Zainteresowanie programem jest ogromne, co pokazały dwa ostatnie nabory wniosków na dofinansowanie z działania 8.1. Wtedy bowiem już po 3 dniach od momentu ogłoszenia konkursu zamknięto nabór, gdyż skończyły się dostępne fundusze. Poza tym należy pamiętać o tym,  że nie wolno rozpoczynać realizacji projektu przed złożeniem wniosku.

 

 • Polub
 • Opublikuj
 • Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • AdROI AdROI

  AdROI jest niezależną agencją marketingową skoncentrowaną na projektowaniu i realizacji wielokanałowych...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • OSOM STUDIO OSOM STUDIO

  Jesteśmy agencją interaktywną, która kompleksowo wspiera obecność firm w Internecie. Wdrażamy strategie i...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • Digital We Digital We

  Wdrożenia, doradztwo, strategia, audyty, szkolenia, badania - internet i mobile. - serwisy i aplikacje internetowe...

  Zobacz profil w katalogu firm
Komentarze (1)
Tomasz Kochańczyk
1. Tomasz Kochańczyk 29.07.2009 / 10:18
Czy ktoś z Was korzystał z 8.1 lub 8.2? Chodzi mi o praktyczne aspekty korzystania z programów - wdrożę jakieś rozwiązania, które będę chciał zmienić np. po pół roku, a zgodnie z zasadami dofinansowania powinienem korzystać z nich przez 3 lata? Mam kilka ciekawych pomysłów podpadających pod e-usługi i automatyzację B2B w portalu www.izimany.pl, ale nie chcę zamykać sobie drogi do dalszych modyfikacji procesów w najbliższej przyszłości.
btw zapraszam do wyrażenia opinii/propozycji zmian w portalu
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
6ix
ASPER SOFTWARE HOUSE
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
więcej
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2017 interaktywnie.com. All rights reserved.