Jesienią rusza kolejna tura naboru wniosków o przyznanie funduszy UE dla firm z sektora MSP przeznaczonych na inwestycje IT. Jest o co walczyć, dlatego warto przygotować się już teraz.
Jesienią rusza kolejna tura naboru wniosków o przyznanie funduszy UE dla firm z sektora MSP przeznaczonych na inwestycje IT. Jest o co walczyć, dlatego warto przygotować się już teraz.
Skąd dofinansowanie?
Polscy przedsiębiorcy często nie są świadomi tego, jak wypełnić wnioski, na co można uzyskać dofinansowanie, a także tego, jak mogą skorzystać z funduszy przyznawanych przez UE.
- Polscy przedsiębiorcy wiedzą o istnieniu programów unijnych, ale większość z nich nie zna katalogu kosztów kwalifikowanych ani procedury aplikowania o środki w tym w szczególności nomenklatury unijnej, przysparzającej często wielu wątpliwości i pytań co do przepisów prawnych oraz dokumentacji konkursowej – mówi Elwira Waszkiewicz, vice-prezes zarządu Stowarzyszenia Klaster Multimediów i Systemów Informacyjnych wspierającego przedsiębiorców w pozyskiwaniu funduszy z UE – Przedsiębiorcy często nie wiedzą również, czym naprawdę jest e-usługa.
Dlatego warto już teraz przygotować się do jesiennej tury składania wniosków i dowiedzieć kliku praktycznych informacji, które mogą okazać się dla przyszłych wnioskodawców.
Jak dotąd najpopularniejszym źródłem dofinansowania na inwestycje IT dla MSP stanowi Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka. W ramach tego programu wyróżniono dwa podstawowe działania: 8.1, które obejmuje dotacje na stworzenie e-usług oraz 8.2, które wspiera wdrażanie elektronicznego biznesu B2B. Jeśli zainteresowanemu uda się uzyskać dofinansowanie z tych działań, może liczyć na pomoc w postaci pokrycia nawet 85% tzw. wydatków kwalifikowanych zainwestowanych w dany projekt. Do niedawna jeszcze te pieniądze mogły być wypłacane tylko w postaci refundacji. Kryzys i wynikającego z niego spowolnienie gospodarcze sprawiły, że postanowiono zmienić te formę dopłaty. Obecnie zatem wypłacane są również zaliczki na początku inwestycji o wartości do 30% całości kwoty dofinansowania.
W jaki sposób uzyskać pieniądze?
Po pierwsze dofinansowanie musi on oczywiście spełnić wymagania danego programu. W tym miejscu przedsiębiorca może napotkać jednak pierwsze problemy. Dla przykładu definicja e-usługi wyklucza wiele form działalności, które mogą kojarzyć się z tym terminem. Zatem szans na dofinansowanie nie mają np. projekty oparte głównie na przychodach z handlu produktami, czyli wszelkie sklepy internetowe, także te sprzedające produkty wyłącznie w postaci cyfrowej. Jeśli zaś idzie o działanie 8.2. przeznaczone na informatyczne projekty B2B, przedsiębiorstwo wnioskujące o fundusze musi wykazać w oparciu o podpisane umowy, że współpracuje z co najmniej dwoma innymi firmami.
- Na szczęście projekty B2B objęte dofinansowaniem mogą być bardzo zróżnicowane – wyjaśnia Sebastian Błaszkiewicz, dyrektor handlowy Empathy Interactive – Koordynacja i automatyzacja działań współpracujących firm może dotyczyć nie tylko sprzedaży, ale także logistyki i szeroko pojętego obiegu informacji. Możliwości jest naprawdę wiele.
Po zakończeniu projektu wdrożony system musi być jednak wykorzystywany do współpracy jeszcze przez 3 lata. Jest to wymóg dość kłopotliwy nie tylko ze względu na stosunkowo długi okres, ale także i na fakt, że projekty obejmują zwykle integrację dotychczasowych systemów informatycznych lub wdrażanie nowych, zatem warto, by jeszcze przed złożeniem wniosku zwrócić się o doradztwo firmy tworzącej podobne rozwiązania.
Terminarz
Zgodnie z aktualnym harmonogramem POIG nabór wniosków do działania 8.1 zostanie otwarty 28 września 2009, a w przypadku działania 8.2 dnia 5 października 2009. Zwlekanie ze złożeniem wniosku do ostatniej chwili, jak zwykle i w tym przypadku nie jest dobrym rozwiązaniem. Zainteresowanie programem jest ogromne, co pokazały dwa ostatnie nabory wniosków na dofinansowanie z działania 8.1. Wtedy bowiem już po 3 dniach od momentu ogłoszenia konkursu zamknięto nabór, gdyż skończyły się dostępne fundusze. Poza tym należy pamiętać o tym, że nie wolno rozpoczynać realizacji projektu przed złożeniem wniosku.
Pobierz ebook "Jak otworzyć sklep internetowy - ebook z poradami dla firm"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
1stplace.pl to profesjonalna agencja SEO/SEM, specjalizująca się w szeroko pojętym marketingu internetowym. Firma oferuje …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Czy ktoś z Was korzystał z 8.1 lub 8.2? Chodzi mi o praktyczne aspekty korzystania z programów - wdrożę jakieś rozwiązania, które będę chciał zmienić np. po pół roku, a zgodnie z zasadami dofinansowania powinienem korzystać z nich przez 3 lata? Mam kilka ciekawych pomysłów podpadających pod e-usługi i automatyzację B2B w portalu <a href=\"http://www.izimany.pl\">www.izimany.pl</a>, ale nie chcę zamykać sobie drogi do dalszych modyfikacji procesów w najbliższej przyszłości.<br /> btw zapraszam do wyrażenia opinii/propozycji zmian w portalu