
Cztery miliardy, a dokładnie 4 294 967 296, obsługuje leciwy już format Internet Protocol version 4. Ta liczba wynika ze specyfiki adresów budowanych przez system, to szereg czterech liczb od 0 do 255 oddzielonych kropkami - czyli na przykład 255.15.15.24. IPv4 pozwala więc na stworzenie zawrotnej kiedyś liczby 256 do potęgi 4 (lub 2 do potęgi 32) kombinacji.
W ten sposób zapisany jest każdy adres w internecie. Dlaczego jednak w okienku przeglądarki wpisujemy na przykład frazę Interaktywnie.com lub Google.pl, a nie dziwny szereg czterech liczb? To ludzki wymiar internetu i przede wszystkim zasługa protokołu Domain Name System.
Usługa zapewnia zamianę adresów znanych internautom na adresy zrozumiałe dla urządzeń tworzących sieć komputerową. Dzięki temu, nazwa mnemoniczna, czyli właśnie na przykład Interaktywnie.com, może zostać zamieniona na adres IP.
Ten jest dostarczany każdemu internaucie za pośrednictwem dostawcy internetu, czyli internet service providera. ISP przydziela adresy IP statyczne lub dynamicznie. Różnica polega na tym, że w przypadku dynamicznego przydzielenia, internauta lub domena dostaje adres z większej puli, jednak jedynie na jakiś czas.
W czwórce robi się już ciasno
Popyt na adresy IP jest na tyle ogromny, że liczba nieprzydzielonych adresów drastycznie maleje.
![]() Pobierz pełny raport Domeny i hosting [PDF] |
Ich koniec na przełomie 2010 i 2011 roku ogłosiły media. Pojawiło się wtedy wiele obaw, w jaki sposób zareagują internauci, a przede wszystkim twórcy internetu. Firmy stojące za infrastrukturą globalnej sieci przygotowały rozwiązania przejściowe, ale zaleceniem była migracja do protokołu, który zaprojektowano już w latach dziewięćdziesiątych XX wieku widząc, w jak szybkim tempie wyczerpuje się pula adresów IPv4.
Na alarm wciąż biją też eksperci. IANA (Internet Assigned Numbers Authority), międzynarodowa organizacja przydzielająca adresy IP, rozdała ostatnie dostępne zasoby IPv4 w lutym 2011 roku, a całkowite wyczerpanie puli adresów IPv4 w Europie nastąpi nie później niż w maju 2012 roku. Pomimo tego, jedynie 0,4 procent stron www jest dostępnych w nowym protokole, a pakiety IPv6 stanowią jedynie 0,3 procent ruchu w internecie. Dlatego zapotrzebowanie na IPv6 jest ogromne. Możliwości nowego formatu biją bowiem na głowę "czwórkę".
Prawdziwe liczby dopiero się zaczynają
W "szóstce" adres IP jest zapisany w 128-bitowej liczbie. W przypadku starszego brata, ta liczba była 32-bitowa. W dodatku, adres może identyfikować kilka różnych interfejsów. Ich widoczność lub też zakres adresu jest ograniczony przez odpowiedni prefiks zapisany w nazwie. Czwórka tej opcji nie miała.
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie.
Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Specjalizujemy się w marketingu efektywnościowym. Dzięki doświadczeniu naszych specjalistów tworzymy kampanie,...
Zobacz profil w katalogu firm »
Firma MENTAX powstała w 2005 roku. Posiadamy ponad 15-letnie doświadczenie w tworzeniu oprogramowania na...
Zobacz profil w katalogu firm »
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i...
Zobacz profil w katalogu firm »
Dlaczego założyłem Space Ads?
Poznaj historię Rafała Chojnackiego, założyciela agencji.
Słabe agencje i ich...
Zobacz profil w katalogu firm »
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe.
Świadczymy usługi związane z...
Zobacz profil w katalogu firm »
Ile to już razy słyszało się i przerabiało problemy typu braknie adresów IP, przyjdzie rok 2000 i nic się nie stało. Przezyjemy i to.