
Na temat szefa rządu pisze się ponad dwukrotnie częściej niż o konkurencji.
Inne partie pozostają daleko w tyle. Trzecie miejsce należy do Sojuszu Lewicy Demokratycznej (1,9 tys.), a czwarte do współrządzącego Polskiego Stronnictwa Ludowego (1,3 tys.). Na dalszych miejscach znalazły się Ruch Palikota (1,1 tys.) i Solidarna Polska (0,7 tys.). W klasyfikacji najbardziej medialnych liderów partii przewodzi Donald Tusk, który utrzymuje miażdżącą przewagę nad Jarosławem Kaczyńskim i Januszem Palikotem. Czwartą pozycję zajął Janusz Piechociński. Najmniej medialnymi liderami w styczniu okazali się Zbigniew Ziobro i Leszek Miller.

Wykres 1. Liczba przekazów medialnych, w których wystąpili liderzy partii politycznych w styczniu 2013 r.
Pomimo faktu, że już teraz na temat szefa rządu pisze się ponad dwukrotnie częściej, aniżeli o drugim w zestawieniu Kaczyńskim, jego medialność w dalszym ciągu rośnie. W porównaniu do poprzednich wyników badania Scena Polityczna liczba publikacji podniosła się o 7 proc. Zainteresowanie Jarosławem Kaczyńskim zmniejszyło się już trzeci miesiąc z rzędu – tym razem aż o 27 proc. i osiągnęło najniższy pułap od sierpnia ubiegłego roku.
Mniej niż w poprzednim miesiącu pisze się także o Januszu Palikocie (-7 proc.). Odwrotna tendencja zarysowała się w przypadku Zbigniewa Ziobro i Janusza Piechocińskiego. Pierwszy z nich uzyskał wzrost o 56 proc., natomiast drugi – aż o 92 proc. Zadecydowała o tym w dużej mierze niewielka liczba publikacji w grudniu, z którym porównywany był stan obecny. Odczuwalna jest jednak duża aktywność medialna obu wspomnianych polityków. Ponadto w pierwszej połowie stycznia ukazała się informacja, że do komisji odpowiedzialności konstytucyjnej wpłynął wniosek o postawienie Ziobry przed Trybunałem Stanu. To samo dotyczyło Jarosława Kaczyńskiego. Informacja ta była szeroko komentowana w mediach.
O liderach ugrupowań politycznych, ale przede wszystkim o partiach w styczniu pisało się więcej niż w grudniu. Jedynie PSL odnotowało spadek liczby publikacji. Najbardziej krytykowanym z poddanych badaniu polityków był Donald Tusk. Premier wyprzedził Janusza Palikota, który zmagał się z największą liczbą nieprzychylnych publikacji w grudniu. Aż 31 proc. publikacji o Tusku w najbardziej poczytnych dziennikach ogólnopolskich miało wydźwięk negatywny. W przypadku Palikota współczynnik ten wyniósł 27 proc. Pierwszą trójkę uzupełnił Zbigniew Ziobro – 19 proc. publikacji niekorzystnych dla jego wizerunku. Dopiero na czwartym miejscu znalazł się Jarosław Kaczyński (13 proc.). Za nim był Leszek Miller (11 proc.), natomiast najrzadziej gazety krytykowały Janusza Piechocińskiego – tylko 3 proc. tego typu materiałów.
Badanie Scena Polityczna realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej i regionalnej. Od września 2010 roku PRESS-SERVICE Monitoring Mediów co miesiąc publikuje raport zawierający wyniki aktywności prasy w sferze politycznej. Najnowsze wydanie dotyczy materiałów, jakie ukazały się od 1 do 31 stycznia 2013 roku.
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
No ale to chyba nikogo specjalnie nie dziwi, prawda?