7.12.2018 / Mobile
 

Aplikacja iTaxi została dostosowana do potrzeb osób niewidomych

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
 

Polska firma iTaxi właśnie udostępniła aplikację do zamawiania przejazdów osobowych dostosowaną do potrzeb użytkowników z zaburzeniami wzroku. Od teraz, dzięki technologii Voice Over, mogą oni całkowicie samodzielnie korzystać ze wszystkich funkcji systemu. Aplikacja jest już dostępna na telefonach z systemem iOS, wkrótce ma pojawić się również dla użytkowników Androida.

– iTaxi to firma nie tylko nowoczesna, rozwijająca się w zgodzie z najnowszymi technologiami, ale również zauważająca istotne problemy społeczne. Według danych GUS z 2016 roku, 3 mln Polaków cierpi na uszkodzenia i choroby narządu wzroku, a 42 tys. z nich jest całkowicie niewidoma. Nowa aktualizacja ma w znacznym stopniu pomóc im w poruszaniu się po mieście. Od teraz osoby niewidome są w stanie całkowicie samodzielnie zamówić przejazd za pomocą aplikacji i wygodnie przemieszczać się w dowolne miejsce, gdy tylko zajdzie taka potrzeba – mówi Jarosław Grabowski, CEO iTaxi.

Nowa wersja aplikacji, zanim finalnie została wprowadzona na rynek, przeszła testy przeprowadzone przez Piotra Witka, eksperta ds. dostępności informacji elektronicznej i technologii oraz osobę niewidomą. – Aktualnie nie tylko proces zamawiania przejazdu, ale również pozostałe funkcje iTaxi w rodzaju historii podróży, tworzenia profilu użytkownika, wprowadzania danych karty płatniczej, danych konta PayPal czy w końcu zapoznawania się z tabelą dodatkowych opłat, dostępne są dla osób o szczególnych potrzebach. Co więcej, twórcy aplikacji nie tylko zwracają uwagę na kwestie dostępności, ale z równą gorliwością wdrażają uwagi z obszaru użyteczności, co sprawia, że z iTaxi po prostu przyjemnie się korzysta – komentuje Piotr Witek.

Największym wyzwaniem, przed którym stanął zespół iTaxi odpowiedzialny za stworzenie rozwiązania w pełni dostosowanego do potrzeb niewidomych było zrozumienie, w jaki sposób osoby te korzystają z aplikacji.

– Gdy otrzymaliśmy pytanie, czy jesteśmy zainteresowani uwagami związanymi z działaniem naszej aplikacji, zebranymi przez osobę niewidomą, stwierdziliśmy, że tak, koniecznie! To, co znaleźliśmy w opisie, w pierwszym momencie było dla nas zaskakujące: uwag było bardzo dużo i nie spodziewaliśmy się, że aż tak trudno jest używać naszej aplikacji do zamówienia przejazdu przez osobę z zaburzeniem widzenia — mówi Katarzyna Małecka, szefowa produktu w iTaxi.

– Przełom nastąpił dopiero wtedy, gdy mieliśmy okazję przekonać się, jak osoba niewidoma faktycznie posługuje się naszą aplikacją — jak działa technologia asystująca używana przez kogoś codziennie, intuicyjnie i… szybko. To, co nas najbardziej zaskoczyło, to właśnie szybkość posługiwania się aplikacją z użyciem technologii asystującej — mówi Marcin Makowski, starszy programista iOS w iTaxi. – Początkowo próbowaliśmy powtórzyć opisane przez Piotra problemy w taki sposób, że wygaszaliśmy ekran na urządzeniu i poruszaliśmy się po aplikacji przy pomocy technologii asystującej. Wielu zgłoszonych uwag nie umieliśmy jednak powtórzyć, dlatego poprosiliśmy o demonstrację. Efekt nas zaskoczył: to, co widzimy używając aplikacji i to, co powinna czytać technologia asystująca to dwie zupełnie różne kwestie. Okazuje się, że aby sprawnie poruszać się po aplikacji, nie jest potrzebne czytanie wszystkiego, co jest na ekranach. Potrzebne jest, by technologia asystująca znalazła wszystkie dostępne elementy, ale bez wymyślnych podpisów. Dlaczego? Bo osoba poruszająca się po aplikacji używa tej technologii bardzo szybko i za długie bądź źle skonstruowane podpisy po prostu nie są użyteczne.

W wyniku prac nad dostępnością aplikacji dla niewidomych, technologia asystująca czyta zakładki służące do zamówienia przejazdu w sposób zrozumiały i uporządkowany. Osoby niewidome mogą samodzielnie korzystać ze wszystkich funkcji systemu, czyli m.in. ustalania adresów, wyboru auta najbardziej dostosowanego do potrzeb użytkownika (stawka za kilometr, duży bagażnik, przewóz zwierząt, większa liczba pasażerów), wyboru aut popularnych czy luksusowych, śledzenia trasy w czasie przejazdu, jak i dokonywania płatności.

 

 • Facebook Polub
 • LinkedIn Opublikuj
 • Twitter Udostępnij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
 • grey tree sp. z o.o. grey tree sp. z o.o.

  Istniejemy na rynku reklamowym od 2007 r. Przez ten czas zbudowaliśmy nie tylko naszą markę, ale przede wszystkim...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • APLAN MEDIA APLAN MEDIA

  Wiedza pochodzi z doświadczenia, natomiast intuicja z serca. Od ponad 9 lat łączymy wiedzę z intuicją oraz...

  Zobacz profil w katalogu firm
 • NuOrder NuOrder

  Jesteśmy partnerem marek w zakresie kompleksowych działań interaktywnych i kampanii performance. Budujemy...

  Zobacz profil w katalogu firm
Trwa zapisywanie komentarza
Dodaj komentarz
Zaloguj się
Jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo
wymagane
 
obrazek nieczytelny
 
 
wyślij
wizytówki firm
szukasz klientów dla firmy?
NuOrder
 
Arrow
newsletter
Arrow
Loader
Up Down
ostatnie komentarze
 
Dołącz do społeczności interaktywnie.com
 
 
 
 
© 2019 interaktywnie.com. All rights reserved.