
Rok temu wywodząca się z Singapuru platforma zakupowa Shopee zadebiutowała na polskim rynku e-commerce. W 2021 roku Shopee było najpopularniejszą aplikacją sprzedażową na świecie , zaś w Polsce w ciągu roku aplikacja została pobrana już ponad 7,5 miliona razy.
Rok temu wywodząca się z Singapuru platforma zakupowa Shopee zadebiutowała na polskim rynku e-commerce. Od tego czasu firma systematycznie, dzięki comiesięcznym kampaniom sprzedażowym, chwytliwym reklamom telewizyjnym i dużemu wsparciu dla sprzedawców, rozwija swoje zasięgi zarówno wśród konsumentów jak i firm, które za jej pośrednictwem oferują swoje produkty. W 2021 roku Shopee było najpopularniejszą aplikacją sprzedażową na świecie , zaś w Polsce w ciągu roku aplikacja została pobrana już ponad 7,5 miliona razy. Od początku wejścia na nasz rynek na platformie zarejestrowało się już ponad 53 tysiące polskich firm.
Pierwszym sprzedanym na Shopee.pl produktem w historii był chip LED w cenie 9 zł. Choć od tego czasu właśnie mija zaledwie rok, platforma na dobre zagościła w świadomości Polaków. Doświadczenie z globalnych rynków Shopee łączy zawsze z lokalizowaniem swojej oferty: jej kampanie sprzedażowe, okazje dnia czy inne działania marketingowe, są dopasowane do preferencji i oczekiwań lokalnych konsumentów.
Kampania reklamowa w Polsce
Na polskim rynku głośnym echem odbijają się kampanie reklamowe platformy, w których za każdym razem rozbrzmiewają dobrze znane hity muzyczne. Pierwsza reklama telewizyjna Shopee, która wzbudziła gorące emocje, w ciągu zaledwie jednego dnia zanotowała 10 mln odsłon online i stała się viralem z wieloma kreatywnymi adaptacjami. Po roku swojej działalności w Polsce, we wrześniu 2022 r., Shopee wystartowało z największą dotychczasową kampanią sprzedażową, 9.9 Dzień Super Zakupów, której towarzyszy muzyka gwiazdora muzyki rock polo Sławomira, pierwszego ambasadora marki Shopee w Polsce.
Sieć lokalnych sprzedawców
- Model biznesowy Shopee zakłada systematyczne budowanie sieci sprzedawców – co istotne, nie tylko z zagranicznych rynków, ale przede wszystkim - firm lokalnych, działających na danym rynku. Misją Shopee jest wspieranie rozwoju gospodarki cyfrowej, między innymi poprzez umożliwianie firmom bezproblemowego, prostego rozpoczęcia sprzedaży internetowej – mówi Michał Tykarski, Business Development Director w Shopee.
Na platformie bezpłatnie dostępne jest Centrum Edukacji Sprzedawcy, zawierające materiały o różnym stopniu zaawansowania – przeznaczonych zarówno dla osób, które nigdy wcześniej nie prowadziły sprzedaży online, jak i bardziej doświadczonych sprzedawców. Na podobnej zasadzie działa uruchomiony niedawno kanał na YouTube – Shopee Masters, gdzie dostępne są materiały eksperckie i webinary dotyczące prowadzenia sprzedaży na platformie, skutecznego promowania i rozwijania swojego biznesu online. Udział we wszystkich webinarach organizowanych przez ekspertów Shopee jest bezpłatny. Ponadto od samego początku współpracy z platformą, każdy sprzedawca dostaje dostęp do Centrum Sprzedawcy Shopee, które pomaga zarządzać wszystkimi operacjami w sklepie – począwszy od wystawiania ofert, przez zarządzanie płatnościami, aż do realizacji przesyłek dzięki Zintegrowanej Logistyce Shopee. Tego rodzaju dostęp w czasie rzeczywistym pozwala podejmować sprzedawcom trafne i elastyczne decyzje biznesowe.
53 polskich firm
W efekcie tych działań do Shopee każdego dnia dołączają kolejni polscy sprzedawcy – w ciągu minionego roku na platformie zarejestrowało się już ponad 53 tysiące polskich firm, które obecnie mają ponad 15 milionów aktywnych ofert. Najaktywniejsi zauważają szybkie wzrosty sprzedaży: przykładowo, podczas trwającej kampanii 9.9 najlepsi sprzedawcy z kategorii FMCG zanotowali średnio 2-3-krotny wzrost liczby zamówień. Wiele polskich firm, w ciągu roku działania platformy w Polsce, odniosło wiele sukcesów i znacząco się rozwinęło. Jeden z lokalnych sprzedawców, współpracujących z Shopee od listopada ubiegłego roku, zarobił już ponad 2,1 mln zł dzięki sprzedaży na platformie.
Dzień Super Zakupów
Znakiem rozpoznawczym Shopee są „dwucyfrowe” kampanie sprzedażowe, które swój finał mają zawsze w imieniny miesiąca. Użytkownicy platformy już zaznajomili się z ich przebiegiem i wiedzą, kiedy mogą spodziewać się najlepszych ofert. Potwierdzają to dni i godziny największej aktywności kupujących. Od początku kampanii 9.9 najwięcej kupujących było na platformie 22 sierpnia, czyli w dniu startu promocji oraz 23 sierpnia – w dniu, kiedy oferty w Okazjach Dnia można było kupić nawet z 90-procentową zniżką. W samo południe codziennie na platformie startują Shopee Hours – oferty dnia tańsze do 50%, których cenę można obniżyć dodatkowo, wykorzystując kupon od Shopee i kupon od wybranych sprzedawców dnia. To również znajduje odzwierciedlenie w aktywności kupujących – najwięcej zakupów podczas kampanii 9.9 jest bowiem dokonywanych właśnie w okolicach godziny 12, a także wieczorem, między 20 a 22. Pierwszym produktem, który został kupiony po starcie kampanii 9.9 Dzień Super Zakupów był nadmuchiwany basen dla dzieci, a największą popularnością wśród kupujących cieszą się jak dotąd: papier toaletowy, płyny do prania, napoje bezalkoholowe, uchwyty na telefon i mopy do mycia podłogi.
Dodatkowa ochrona
Oprócz comiesięcznych kampanii sprzedażowych, inną powszechnie rozpoznawalną cechą platformy jest oferowanie użytkownikom dodatkowej ochrony zakupów w postaci Gwarancji Shopee, obejmującej wszystkie oferowane produkty. Ma ona na celu zadbać o bezpieczeństwo i spokój użytkowników i polega na czasowym wstrzymaniu płatności dla sprzedawcy, do momentu aż kupujący potwierdzi otrzymanie przesyłki zgodnej z zamówieniem. Dla użytkowników niezwykle ważna jest również możliwość dokonania bezproblemowego zwrotu towaru za darmo – Shopee bierze na siebie koszty zwrotów, niezależnie od powodu ich dokonania.
Grono odbiorców Shopee
Większość użytkowników Shopee to osoby między 18 a 30 rokiem życia. Stale rośnie jednak liczba osób starszych, w wieku powyżej 50 roku życia. Chociaż najbardziej aktywni są kupujący z Warszawy, Krakowa i Wrocławia, to jednak coraz więcej zamówień spływa również od osób spoza dużych miast. To wszystko pokazuje, że na polskim rynku e-commerce jest zapotrzebowanie na nowe rozwiązania, a kupujący aktywnie szukają dla siebie najlepszych ofert.
Pobierz ebook "Strony internetowe dla firm"
Pobierz ebook "Ebook z raportem: Jak wybrać software house dla działań marketingowych i e-commerce"
Zaloguj się, a jeśli nie masz jeszcze konta w Interaktywnie.com - możesz się zarejestrować albo zalogować przez Facebooka.
Skorzystaj z kodu rabatowego redakcji Interaktywnie.com i zarejestruj taniej w Nazwa.pl swoją domenę. Aby …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Projektujemy i wdrażamy strony internetowe - m.in. sklepy, landing page, firmowe. Świadczymy usługi związane …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pozycjonujemy się jako alternatywa dla agencji sieciowych, oferując konkurencyjną jakość, niższe koszty i większą …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Interaktywnie.com jako partner Cyber_Folks, jednego z wiodących dostawców rozwiań hostingowych w Polsce może zaoferować …
Zobacz profil w katalogu firm
»
W 1999 roku stworzyliśmy jedną z pierwszych firm hostingowych w Polsce. Od tego czasu …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Pomagamy markom odnosić sukces w Internecie. Specjalizujemy się w pozycjonowaniu stron, performance marketingu, social …
Zobacz profil w katalogu firm
»
Proszę, nie róbcie tego Polsce ;)